Ve čtvrtek 2. května 2024 vstoupil do kin v kině Lucerna dokumentární film DJANGO režisérky Olgy Malířové Špátové, který nás provede životním příběhem Petra Jandy & skupiny Olympic. Film začal vznikat u příležitosti Jandových osmdesátin a zároveň šedesátin legendární skupiny Olympic. Protože Olga si již od dětství hrála písničky Olympicu na kytaru u táboráků na skautském táboře a znala je nazpaměť, nebylo pro ni o čem přemýšlet. „Filmařsky i lidsky mě potěšilo, že bych se mohla věnovat příběhu o lásce k hudbě, o posedlosti a zápalu, o přátelství a lásce,“ svěřila se režisérka Olga Malířová Špátová, která průběžně rok a půl společně s manželem, kameramanem Janem Malířem, trávila čas s Petrem Jandou a zaznamenávala jeho životní momenty.
Režisérka Olga Malířová Špátová vytvořila poutavý příběh o lásce k hudbě, o posedlosti a zápalu, o skládání a hraní. O krásách i trápení, které přináší umělecká tvorba a život hudebníka. O bolestech ze ztrát svých milovaných a blízkých přátel. O pochybeních a slabostech v době normalizace, která házela bigbeatové hudbě a kultuře klacky pod nohy. Film o lásce a přátelství, o otcovství, které je pro něj dnes hlavním smyslem života. Přezdívku Django získal Petr Janda při koncertování ve Francii v osmašedesátém roce. Francouzi jeho jméno stále komolili a oslovovali ho „Žambon“, což znamená šunka, „Žanda“ nebo „Žamon“. Nakonec mu bubeník Jan Antonín Pacák začal říkat Django podle slavného francouzského jazzového kytaristy jménem Jean „Django“ Reinhardt, který je Petrův velký vzor.
Dlouhý čas samozřejmě zabraly přípravy a probírání archivních materiálů, Olga zjišťovala, jak se hudba kapely Olympic vyvíjela, jak se jejich hudba proměňovala s příchodem i odchodem každého člena kapely. „Archivy České televize nebo Krátkého filmu ukázaly i období, kdy kvalita repertoáru upadala, ale pak zase nabrala na síle,“ vysvětlila režisérka s tím, že hudba je ve filmu hlavním vyjadřovacím prostředkem. „Příběh filmu vyprávím prostřednictvím Petrových písní. On sám říká, že často skládal písně, když mu v životě o něco důležitého šlo. Ve filmu se jeho písněmi vyjadřuju k dramatickým událostem a zvratům v jeho životě,“ dodala Olga Malířová Špátová. Ve filmu uvidíte mnoho muzikantů, kteří skupinou Olympic prošli, jako například: Jiří Korn, František Ringo Čech, Milan Peroutka, Milan Broum, Pavel Chrastina a mnozí další.
V dokumentu vystupují Petr Janda, jeho žena Alice, jeho dcery Marta, Eliška, Anežka a Rozárka, jeho přátelé, bývalí i současní muzikanti kapely Olympic. Nutno ocenit, že všichni jsou velmi autentičtí, spontánní a otevření. „Když jsme přišli na natáčení, občas se stalo, že nám Petr otevřel v teplácích, nic nezkrášloval. Neříkal, co smím a nesmím natáčet. O všem s ním bylo možné mluvit, vyšel vstříc každému nápadu, který jsem si vymyslela. Pak se jen smál, jak náročná jsem, že to nečekal. Ale vždycky dodal, že je za takový přístup rád. Jeho upřímnost a otevřenost po celý jeho život je asi někdy bolavá, ale pro pravdivost filmu je vzácně přínosná,“ okomentovala režisérka.
Natáčení si ale Petr Janda užíval, jak se vyjádřil: „Některé momenty jsem si fakt užil. Setkal jsem se po letech s některými spoluhráči a spoustu věcí jsem si uvědomil a dal do souvislostí,“ dodal muzikant. Olga Malířová Špátová strávila ve střižně se střihačkou Šárkou Sklenářovou s pauzami tři čtvrtě roku, kdy se probíraly téměř čtyřiceti hodinami materiálu. „A to nepočítám tři velké letní koncerty, které jsme natočili se čtyřmi kameramany,“ dodala. Film dorazil do kin v den Jandových 82. narozenin, my jsme jím byli po zhlédnutí novinářské projekce nadšeni, a za naši redakci oslavenci přejeme k narozeninám hodně zdravíčka a ještě mnoho let dobrých hudebních nápadů.
Trailer ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=badEwfq-LLU
Režie, scénář, kamera | Olga Malířová Špátová |
Druhá kamera | Jan Malíř |
Hudba | Petr Janda |
Hrají | Petr Janda, Marta Jandová, Milan Broum |
Produkce | Petr Kratochvíl, Jakub Červenka |
Střih | Šárka Sklenářová |
Komentáře k článku