Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Do kin vtrhl dokumentární film o Petrovi Jandovi a Olympicu Django

Producent Petr Kratochvíl, režisérka a kameramanka Olga Malířová Špátová a Petr Janda představili novinářům film DjangoVe čtvrtek 2. května 2024 vstoupil do kin v kině Lucerna dokumentární film DJANGO režisérky Olgy Malířové Špátové, který nás provede životním příběhem Petra Jandy & skupiny Olympic. Film začal vznikat u příležitosti Jandových osmdesátin a zároveň šedesátin legendární skupiny Olympic. Protože Olga si již od dětství hrála písničky Olympicu na kytaru u táboráků na skautském táboře a znala je nazpaměť, nebylo pro ni o čem přemýšlet. „Filmařsky i lidsky mě potěšilo, že bych se mohla věnovat příběhu o lásce k hudbě, o posedlosti a zápalu, o přátelství a lásce,“ svěřila se režisérka Olga Malířová Špátová, která průběžně rok a půl společně s manželem, kameramanem Janem Malířem, trávila čas s Petrem Jandou a zaznamenávala jeho životní momenty.

Michael Kocáb, Olga Malířová a producent Petr Kratochvíl ve foyeru kinaRežisérka Olga Malířová Špátová vytvořila poutavý příběh o lásce k hudbě, o posedlosti a zápalu, o skládání a hraní. O krásách i trápení, které přináší umělecká tvorba a život hudebníka. O bolestech ze ztrát svých milovaných a blízkých přátel. O pochybeních a slabostech v době normalizace, která házela bigbeatové hudbě a kultuře klacky pod nohy. Film o lásce a přátelství, o otcovství, které je pro něj dnes hlavním smyslem života. Přezdívku Django získal Petr Janda při koncertování ve Francii v osmašedesátém roce. Francouzi jeho jméno stále komolili a oslovovali ho „Žambon“, což znamená šunka, „Žanda“ nebo „Žamon“. Nakonec mu bubeník Jan Antonín Pacák začal říkat Django podle slavného francouzského jazzového kytaristy jménem Jean „Django“ Reinhardt, který je Petrův velký vzor.

Na film se s chutí podíval i Michael KocábDlouhý čas samozřejmě zabraly přípravy a probírání archivních materiálů, Olga zjišťovala, jak se hudba kapely Olympic vyvíjela, jak se jejich hudba proměňovala s příchodem i odchodem každého člena kapely. „Archivy České televize nebo Krátkého filmu ukázaly i období, kdy kvalita repertoáru upadala, ale pak zase nabrala na síle,“ vysvětlila režisérka s tím, že hudba je ve filmu hlavním vyjadřovacím prostředkem. „Příběh filmu vyprávím prostřednictvím Petrových písní. On sám říká, že často skládal písně, když mu v životě o něco důležitého šlo. Ve filmu se jeho písněmi vyjadřuju k dramatickým událostem a zvratům v jeho životě,“ dodala Olga Malířová Špátová. Ve filmu uvidíte mnoho muzikantů, kteří skupinou Olympic prošli, jako například: Jiří Korn, František Ringo Čech, Milan Peroutka, Milan Broum, Pavel Chrastina a mnozí další.

Olga Malířová s Petrem Jandou nám zapózovali před plakátem k filmu DjangoV dokumentu vystupují Petr Janda, jeho žena Alice, jeho dcery Marta, Eliška, Anežka a Rozárka, jeho přátelé, bývalí i současní muzikanti kapely Olympic. Nutno ocenit, že všichni jsou velmi autentičtí, spontánní a otevření. „Když jsme přišli na natáčení, občas se stalo, že nám Petr otevřel v teplácích, nic nezkrášloval. Neříkal, co smím a nesmím natáčet. O všem s ním bylo možné mluvit, vyšel vstříc každému nápadu, který jsem si vymyslela. Pak se jen smál, jak náročná jsem, že to nečekal. Ale vždycky dodal, že je za takový přístup rád. Jeho upřímnost a otevřenost po celý jeho život je asi někdy bolavá, ale pro pravdivost filmu je vzácně přínosná,“ okomentovala režisérka.

Po projekci byl Petr Janda k dispozici v kavárně kina pro rozhovory i foceníNatáčení si ale Petr Janda užíval, jak se vyjádřil: „Některé momenty jsem si fakt užil. Setkal jsem se po letech s některými spoluhráči a spoustu věcí jsem si uvědomil a dal do souvislostí,“ dodal muzikant. Olga Malířová Špátová strávila ve střižně se střihačkou Šárkou Sklenářovou s pauzami tři čtvrtě roku, kdy se probíraly téměř čtyřiceti hodinami materiálu. „A to nepočítám tři velké letní koncerty, které jsme natočili se čtyřmi kameramany,“ dodala. Film dorazil do kin v den Jandových 82. narozenin, my jsme jím byli po zhlédnutí novinářské projekce nadšeni, a za naši redakci oslavenci přejeme k narozeninám hodně zdravíčka a ještě mnoho let dobrých hudebních nápadů.
 
Trailer ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=badEwfq-LLU

 

Django, 110 minut, tvůrčí tým
Režie, scénář, kamera Olga Malířová Špátová
Druhá kamera Jan Malíř
Hudba Petr Janda
Hrají Petr Janda, Marta Jandová, Milan Broum
Produkce Petr Kratochvíl, Jakub Červenka
Střih Šárka SklenářováKomentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.