Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Srdeční záležitost Lucie Bílé

Annie a Steve se stále milujíSlavnostní nálada i výzdoba všude kolem, dámy v krásných róbách, pánové v oblecích, uvaděčky studující pozvánky, spousty známých tváří celebrit všude kolem, všude vidím světla blesků fotografů, ve vzduchu je cítit mnoho krásných emocí a očekávání, ale také jemnou nervozitu. Ptáte se kde? Procházím totiž foyerem do sálu, a usedám na své místo v hledišti Divadla Lucie Bílé a s trochou nedočkavosti čekám, až za pár minut začne premiéra muzikálu Srdeční záležitost - srdeční záležitosti Lucie Bílé.

Annie něco chybí…Autorka muzikálu Amanda McBroom vytvořila z více než dvaceti svých písní (k některým však hudbu složili Gerald Sternbach, Michele Brourman a Tom Snow) a také asi z vlastních zkušeností příběh Annie - ženy v domácnosti, která v jeden den oslaví své padesáté narozeniny i třicáté výročí svatby (v originálním příběhu jde o 40. narozeniny a dvacet let spolu, pozn. autorů) a při té příležitosti hodnotí svůj dosavadní život.

Steve si stopnul AnnieAnnie je obyčejná mladá Američanka, žijící na středozápadě USA, která studuje střední školu, a účastní se různých akcí se svou nejlepší kamarádkou Jennifer, se kterou se znají od školních let. Annie o ní prohlásila, že "ona je jak čili paprička a já jak jogurt". Na jednom výletě je stopne Steve, do kterého se Annie hned zamiluje, a i když najdou jen jednu společnou zálibu, mají se moc rádi a tak se mohou v den jejích 20. narozenin vzít.

Manželé po 20 letech vzpomínají na své mládíO třicet let později - když spolu vychovali syna a dceru, kteří již vylétli z rodného hnízda - se stále milují, jen už zapomněli, jak to tomu druhému říci. Jak se porvat s plynoucím životem, jak dělat kompromisy, že důležitá je komunikace mezi lidmi, aby si mohli říci, že být spolu je stále výhra. I v dnešní době.

Hlavní roli Annie ztvárnila bez alternace principálka divadla Lucie Bílá, pro kterou je srdeční záležitostí její divadlo, jak se můžete dočíst v rozhovoru níže. Zažít ji v tomto díle můžeme v mnoha různých polohách – rozvernou, naštvanou, smutnou, překvapenou, glosující, hodnotící a každou z nich jí věříte.

Steve hledá svou ženu a skončí v baruJejího manžela Steva hrál Denny Ratajský, který se alternuje s Robertem Jíchou. Krásně ztvárnil polohu muže, který si už tak dobře nepamatuje tu vášeň, kterou znal na začátku jejich společného příběhu, ale ví, že tam u srdce se ještě skrývá žhavý uhlík z ohně lásky. Místo Annie se stal středobodem jeho vesmíru dálkový ovladač k televizi, noviny, případně večeře a čistá košile. Jestli má Denny se svou postavou společné rysy, zjistíte v rozhovoru.

Jennifer přivedla Annie do ladies baru a pánové jim ukazují svá mužná tělaMladší Annie, a také jejich dceru, výborně hraje Markéta Schimmerová Procházková - které tu mladou studentku beze zbytku věříte - která se alternuje s Markétou Poulíčkovou. Role mladšího Steva se skvěle zhostil Petr Pecha (potkat ho v reálu, hned s ním jdete na rande) v alternaci s Marcem Salvadori. Syna Annie Jeffa se ujal Martin Schreiner, který také výborně ztvární několik dalších rolí a alternuje se s Josefem Fečem. Nejlepší kamarádku Jennifer skvěle hraje Kateřina Pechová (takovou kamarádku by chtěla každá z nás) v alternaci s Terezou Hálovou.

Krásné choreografie Ivanky HannichovéIvanka Hannichová vytvořila nápadité choreografie, takže se divák během představení nenudí. Asi nejzajímavějším je tanec gigolů v ladies baru v kožených kalhotách, v podání Martina Schreinera s Petrem Pechou. Pěkná byla také choreografie, kdy Denny tančí se svým kolegou a šéfem pondělní tanec, a k tomu moc pěkně zpívá. Není nouze ani o vtipné scény, například vybalování nákupu volně přechází do hudebního čísla, přitom my, ženy, v tom poznáváme denní realitu.

Kateřina Pechová je živoucí inspirací - zde pro pana režiséraRežisérem představení je Antonín Procházka, který dokázal z běžných situací vytěžit humorný potenciál, a vtipně ho zvýraznil. Příkladem je cedulka na lednici v kuchyni, kde je napsáno „Uklizeno jsme měli včera. Škoda, že jste to nestihli.“ Velmi vtipně také vyřešil přepínání kanálů v TV, kdy se obraz stisknutím tlačítka kanálu změní ze sportovního zpravodajství na romantickou telenovelu. Jak to provedli? To se musíte přijít podívat sami :-)

Adam Novák přivezl muzikál do PrahyZávěrečnou písní tohoto muzikálu je skladba The Rose (Růže) – v české verzi pojmenovaná „Každý z nás se někdy spálí“ - kterou napsala autorka Amanda McBroom v roce 1979 a získala za ni cenu Grammy. Později ji použila jako titulní píseň právě v tomto muzikálu. Nádherná píseň, zapamatovatelná melodie, a úžasná myšlenka této písni předurčily stát se hitem. Do češtiny ji skvěle přebásnil Adam Novák, který je podepsán i pod překladem celého díla.

Ukázka z písně "Růže":
Láska tvá, jak říční proudy, loď mou vpřed pohání.
Láská tvá, jak skalpel ostrý, vyléčí i poraní.

Syn i bratr Lucie Bílé pracují v divadleMusím říci, že mně Lucie Bílá nepřestane překvapovat, jak je z každou svou rolí lepší a lepší. Nově i v roli producentky divadla, kterou se snaží dělat co nejlépe.

Jak vtipně při děkovačce poznamenal ředitel divadla Karel Zaňák: „…až se třeba za sto let bude hrát Srdeční záležitost ve West Endu, pak při její premiéře na scéně zazní, že evropskou premiéru jsme mohli vidět v Česku v pražském Divadle Lucie Bílé 28. září 2023.

160 růží pro Lucii BílouPři děkovačce se představili všichni účinkující, nejen ti, kteří dnes odehráli premiérové představení. Lucie Bílá samozřejmě pozvala na jeviště všechny tvůrce, kteří sklidili zasloužený potlesk. Asi nejzajímavější entrée měl sám režisér, který přišel, lízaje velké cukrátko – rekvizitu z představení. Tvůrci i účinkující obdrželi dárky od svých příznivců a také květiny – nejvíce jich dostala Zlatá slavice Lucie Bílá.

Denny Radkovu výzvu k souboji přijalNa závěr děkovačky přinesl Lucii nádhernou kytici 160 růží – která vážila přes 20 kg! – její přítel Radek a Dennymu Ratajskému dal kolem krku boxerské rukavice, aby následně hozením rukavice do obličeje vyzval „soka“ na souboj. Denny – jako správný gentleman hozenou rukavičku zvedl, a tím výzvu přijal. Tak uvidíme, na jakém souboji se pánové domluví a kdy a kde se bude konat. Jen můžeme doufat, že po tomto souboji bude Denny schopen ještě hrát.

Na afterparty došlo i na tanecPo úspěšné premiéře se už hojně fotografovalo, reportéři dělali rozhovory – naše si můžete přečíst pod článkem – aby se pak už jen slavilo a všichni se až do rána bavili, někteří i tancovali. Přijďte se podívat i vy, kteří jste muzikál Srdeční záležitost ještě neviděli, určitě se pobavíte. Muzikál se mi moc líbil a doporučila bych ho vidět všem :-)

Závěrem bych připomenula další krásný verš z tohoto muzikálu:
Chtít s láskou se prát, je nemožné,
z lásky ti může i hrabat,
ale bez ní žít je dost náročné.

 

Po premiéře jsem se vydala za jednotlivými účinkujícími a tvůrci, abych je trochu vyzpovídala. Co mi odpověděli na mé otázky, si přečtěte níže.

 

Lucie Bílá: "Divadlo mi dává svobodu"

Gábina zpovídá LuciiCo pro tebe znamená, když se řekne srdeční záležitost?
Srdeční záležitost je náš nový muzikál ale i celé tohle divadlo. Dává mi svobodu a možnost něco vytvářet a obklopovat se přáteli a lidmi, které mám ráda a kterých si vážím. To je pro mě srdeční záležitost!

Jaká role z těch, co jsi hrála na divadle, je pro tebe nejvíce srdeční záležitostí?
Jako v lásce: "nejlepší je ta poslední". Milovala jsem Johanku z Arcu, Carmen nebo Sestru v akci, ale teď mám ráda Maminy, Láska je láska, a úplně nejvíc svou novou roli v Srdeční záležitosti… Tu si opravdu moc užívám, je veselá, ale i vážná a mám tak co hrát, a to je důležité.

Co máš z hlavní rolí Annie společného?
Stejne jako Annie, mi záleží na lásce a na tom, abych si s mužem doma říkala krásné věci, nejlépe dnes a denně… Moje role to neslyšela dlouho, proto jí je smutno, ale dopadne to dobře tak naši diváci odchází po představení s úsměvem…

Fenomén Luce BíláJak vzpomínáš na své divadelní začátky?
Od producenta Adama Nováka jsem v roce 1992 dostala nabídku do muzikálu Bídníci ve Vinohradském divadle a musím říci, že jsem se v té chvíli do muzikálu zamilovala, od té doby mě láska a vášeň k tomuto oboru nepřešla a asi hned tak nepřejde… Můžu v něm využít vše, co mě baví a ve svém divadle jsem ke všemu přidala i produkování, a to je teprve úžasná věc… Být u zrodu všeho od samého začátku a mít možnost ovlivňovat vše, je úžasné.

Plánuješ nové CD?
Mám teď plnou hlavu příprav Vánočního turné a především velkého koncertu ve Státní opeře v Praze… Po novém roce mě čeká několik změn a nové písničky k nim patří… ❤️❤️❤️

Děkuji za rozhovor.

 

Denny Ratajský: "Žiju touto prací"

Gábina zpovídá DennyhoCo pro vás znamená, když se řekne srdeční záležitost?
Především to mám teď spojené s tímto představením. Srdeční záležitost je pro mě moje rodina a žiji tímhle divadlem a touhle prací.

Máte s postavou Steva něco společného?
Jasně, spoustu věcí. Já jsem hlavně čerpal ze svého osobního života, snažil jsem se být nejpravdivější. To, co jsem hrál, bylo to, jak také funguji v osobním životě.

Jako choreograf jste se podílel na několika inscenacích divadla na Fidlovačce a Městského divadlo Brno. Choreografie raději tvoříte nebo je i tančíte?
Já už se tvorbě choreografií poslední dobou moc nevěnuji. Raději si zatancuji na jevišti pro radost.

Tanečník a choreograf v jedné osoběMluvil jste do tvorby choreografií?
Ne, to bych si nedovolil, protože naše dvorní choreografka Ivana Hannichová je skvělá. Občas něco konzultujeme, ale to je tak všechno.

Hrajete v několika divadlech, ale také vás můžeme vidět v televizi v seriálech. Kde se cítíte být více jako ryba ve vodě?
Na jevišti, protože tam se může cokoliv nepředvídatelného stát, a je to pro mě zajímavější.

Děkuji za rozhovor.

 

Petr Pecha: "Moje žena je pro mě absolutní TOPINA"

Kovboj Peter PechaCo pro vás znamená, když se řekne srdeční záležitost?
Pro mě tím, že jsem herec působící v divadle, tak to jsou některé divadelní kusy, které si pod tím vybavím, a které mi zůstaly v srdci a na které vždy rád vzpomínám. Ale i moje žena je pro mě absolutní TOPINA (směje se).

Máte se svou postavou mladšího Steva něco společného?
Možná žvýkačky, furt žvýká, a já taky žvýkám "typický americký zvyk" (směje se).

Děkuji za rozhovor.

 

Kateřina Pechová: "Tohle divadlo je pro mě srdcovka"

Kočka Kateřina PechováCo pro vás znamená, když se řekne srdeční záležitost?
Pro mě je srdeční záležitost tohle divadlo, bylo a vždy bude. To je srdcovka.

Máte se svou postavou něco společného?
Myslím, že s každou postavou, kterou hraji, mám alespoň něco trošku společného. U Jennifer to bude radost ze života a možná i smysl pro humor.

Děkuji za rozhovor.

 

Markéta Schimmerová Procházková: "Jsem plná emocí"

Studentka Annie Markéta ProcházkováCo pro vás znamená, když se řekne srdeční záležitost?
Já jsem tak plná emocí, že nejsem schopná ani udělat nějaký příspěvek na instagram, že máme premiéru. Od generálek jsem cítila obrovskou vděčnost, že je tady tak laskavé, krásné a silné dílo. A že je takovýhle prostor, kde se člověk cítí opravdu šťastný a v bezpečí.

Máte se svou postavou mladší Annie, něco společného?
Já vždy čerpám strašně moc z toho, co jsem sama zažila, a nedělá mi problém vžívat se do věcí, které jsem nezažila, nevím proč, ale mám to štěstí. Asi s tou mladou Annie mám hodně společného nebo jsem měla. A s Helenou - tu jsem spíše hledala a čerpala jsem z lidí z mého okolí, které znám.

Děkuji za rozhovor.

 

Antonín Procházka: "Muzikál je nejtěžší žánr"

Vyzpovídat režiséra bylo náročné na brániciCo pro vás znamená, když se řekne srdeční záležitost?
Tak to je něco, co mě baví.

Co pro vás znamená muzikál?
Muzikál je syntéza všech různých žánrů. Interpret muzikálů musí umět tančit, hrát, zpívat, je to strašně těžký obor, protože je komplexní a musíte toho umět moc a nejlépe. Je to nejtěžší žánr.

Jak jste se dostal k režii muzikálů?
To je dlouhá historie. Adam Novák viděl v Plzni můj americký muzikál Crazy For You a zdálo se mu to dobré. Tak mi nabídl práci v Praze a zrovna po povodni (2006), to se zrovna otevíralo Karlínské divadlo, kde jsem dělal první muzikál Producenti, a od té doby tady "vegetuji" (směje se).

Živel Lucie BíláJak se vám režírovala Lucie Bílá?
Ona je tady producentka, tak co tady kolem vidíte, vlastně platí ona. Takže když já ji třeba řeknu "prosím tě, přijď zprava", tak ona mi může říci "odejdi doleva, a už se nevracej". Takže nám nezbývá nic, než spolu ve vzájemném respektu spolupracovat, což se také děje.

Děkuji za rozhovor.

 

Obsazení
Annie Lucie Bílá
Steve Denny Ratajský / Robert Jícha
Mladší Annie a další role Markéta Schimmerová Procházková / Markéta Poulíčková
Mladší Steve a další role Peter Pecha / Marc Salvadori
Jennifer, nejlepší kamarádka Kateřina Pechová / Tereza Hálová
Jeff a další role Martin Schreiner / Josef Fečo

 

Galerie momentů z premiéry 
Zmatek v domácnosti Život je… Jsi nejlepší! Hlasy jak pro Johanku z Arcu
Jennifer je živel Dylen je to, co máme společné… Muzikál nutí k zamyšlení Annie je prostě krásná
Antonín Procházka je opravdový srandista! Zachycená síla myšlenky Tvůrčí tým s herci uvidíte jen na premiéře Láska se nám může stát…

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.