Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Rozhovor - Helena Brabcová

Zlomové okamžiky v životě Heleny Brabcové

011130_smallMinirozhovor o zvláštních životních peripetiích této herečky.
Ptali jsme se, jak se dělá kozí sýr a jak do jejího života promluvil muzikál.

“Začalo to všechno kapelou Mp = Moravská píseň (které pro tu zkratku Mp tehdejší tajná služba věnovala pozornost v domnění, že se jedná o provokaci na téma Military Police!). Bylo mi šestnáct let, jezdila jsem po celé republice a pod vedením Dana Kohouta jsem zpívala čtyři roky při studiu konzervatoře. Tato zdánlivě přechodná záležitost mě hodně ovlivnila.”

“Prvním zlomovým okamžikem byl můj první odchod z Prahy kvůli velkým ideálům. Nazvala bych to romantickým obdobím. Prostě jsem se zamilovala do jednoho člověka. Ač nevěřící, bydlela jsem na faře v jižních Čechách, protože nebylo jinak kde. Po roce jsem se vrátila dodělat školu, proto jsem ji dostudovala za osm let. Nabourali jsme se na národní třídě do jednoho bytu, pak nás odtud vystěhovali a dali nám nevyhovující pastoušku. To táta zešedivěl. Absolvovala jsem večerem šansonů z 20. a 30. let pod vedením Přemysla Rúta. Kvůli tomu jsem měla doma obrovské neshody, zkrátka ideály se staly neúnosnými a rozvedli jsme se. Z prvního manželství mám sedmnáctiletou dceru, která se učí čtyři jazyky a chce být diplomatkou.”

“Pak jsem jezdila s Černým divadlem. Řídil ho Pavel Marek, hrálo se nejvíc v bývalém Disku a zkoušelo se v Akropoli na Žižkově. Už tehdy plánoval udělat muzikál, ale pro nedostatek peněz z těch plánů tehdy ještě sešlo.”

“Opět jsem se osudově zamilovala, tentokrát do mého současného muže Luboše, který nyní dělá pro Dejvické divadlo a pro divadlo Minor. Opět jsme odešli z Prahy, tentokrát na farmu u Slavonic, kde jsme žili v komunitě, pěstovali koně, a měli asi dvacet pět koz. Tam se mi narodila druhá dcera, která teď hraje Holoubka se mnou v Popelce.”

“Co se týče té komunity, radši na to nechci ani vzpomínat, málem to skončilo tragicky. Vegetariáni začali dělat velké zle, chlapi se rozhádali a šlo vysloveně o život. V té době jsem začala s dabingem a reklamou a viděli jsme, že se tím uživíme. Prodali jsme byt v paneláku, který jsme měli v Praze, koupili maringotku, přestěhovali se jižně od Prahy a postavili dům, kde žijeme a odkud zajíždíme za prací, což je kompromis mezi Prahou a venkovem.”

“Dalším zlomovým okamžikem bylo mé angažování do muzikálu Jeptišky, ke kterému došlo trochu paradoxním způsobem. Producentka Martina Ottová dělala tehdy u Zdeňka Rytíře a můj manžel mu opravil sedací soupravu. Když viděla manželovu zručnost, navrhla mu, aby stavěl scénu Jeptišek a díky tomu jsem byla pozvána na týdenní konkurz – a bylo to. Šlo o velkou a těžkou roli. Co jsem ale vůbec nečekala byly zákulisní napnelismy, které tuto inscenaci provázely. Byl to šílený nervový nápor a znovu jsem začala uvažovat, že půjdu do lesů [to nemá nic společného se Sondheimovým muzikálem Into the Woods – pozn. red.]”

“Je zvláštní, že přesto na Jeptišky vzpomínám s láskou. Také si už držím lidské vztahy na divadle trochu víc od těla, i když se asi nikdy nenaučím rozdělovat od sebe profesní a osobní záležitosti, ale umím se tomu teď víc bránit. Můžu dosvědčit, že muzikál je jen pro tvrdé povahy. Už jen ty konkurzy. Učím se z toho nemít mindrák. Ale díky mému rodinnému zázemí jsem dnes už v pohodě a čekám, co mi má profese ještě přinese…

"A jak se dělá kozí sýr? To chce dobré syřidlo a spokojený kozy:-)"

Ptal se Jakub Zahradník
Foto Michal Škvor

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.