Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

CMPO se sólistkou Ditou Hořínkovou hrál na slavnostech v Dolních Beřkovicích

Collegium Modern Prague Orchestra s dirigentem Michalem Macourkem zahájila slavnostní beřkovické odpoledneV sobotu 10. září 2022 vystoupil orchestr Collegium Modern Prague Orchestra pod taktovkou Michala Macourka na slavnostech v Dolních Beřkovicích. Část několikadenních slavností se odehrávala ve společenském sále restaurace Na knížecí na náměstí Míru 23. Právě zde CMPO vystoupil před zcela naplněným sálem. Úderem 14 hodiny se mikrofonu ujala moderátorka Daniela Brůhová, aby přivítala diváky a vzácné hosty a předala dirigentský pult Michalu Macourkovi. V první polovině koncertu zazněly skladby Julia Fučíka „Vjezd Gladiátorů“ a „Florentinský pochod“, „Na krásném modrém Dunaji“ a „Vídeňský valčík“ od Johanna Strausse ml., nebo třeba „1. věta ze symfonie č. 3 – Eroica (část)“ od Ludwiga van Beethovena.

Jako operní sólisté se představili Dita Hořínková a Jakub DolejšZávěr první poloviny koncertu byl věnován skladbám od Antonína Dvořáka. Árii Prince z opery Rusalka „Vidino sladká přesladká“ přednesl sólista Jakub Dolejš, místní rodák, a sklidil na ni obrovský potlesk. Árie Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“, zazněla v podání sopranistky Dity Hořínkové. Diváky uchvátila nejen svým zpěvem, ale také neobyčejnými šaty, které mají pro obyvatele Dolních Beřkovic mimořádnou historickou hodnotu a význam. Ditě padly jako ulité. Árie Rusalky tak dostala úplně novou a neobyčejnou dimenzi. Potlesk samozřejmě nebral konce a ozývalo se i nadšené „Bravo!

Na památeční šaty, které byly Ditě pro tuto příležitost propůjčeny, je hrdá celá rodina potomků Marie WolmanovéLobkowiczký víkend odkazoval nejen na místní šlechtu, ale také na jejich zaměstnance. Vnučka generálního ředitele lobkowiczkého panství Otakara Wollmana, který panství spravoval v letech 1919-1941, Valerie Vochozková poskytla pro tento koncert šaty po své babičce Marii, která byla chotí O. Wollmana. Marie Wollmanová byla nejen krásná, ale měla školený soprán, a často za první republiky vystupovala v Beřkovicích při různých příležitostech – a to právě v sále Na Knížecí, kde po sto letech opět jakoby Marie Wollmanová zase zpívala – ve svých šatech. Wollmanovi bydleli v čp. 42 a z arkýře Marie árii Rusalky často zpívala. Wollmanovi patřili vedle Lobkowiczů v Beřkovicích mezi honoraci stejně jako rodina nadlesního Profelda, jehož pravnuk je právě Jakub Dolejš.

Michal Lobkowicz pokřtil knihu „Lobkowiczové dolnobeřkovští“ autora Karla Tichého místní pramenitou vodouDruhá půlka koncertu byla zahájena „Loveckou písní“ v úpravě pro dechový kvartet z pera Ferdinanda Lobkowicze. Poté zazpíval Sbor dětí ze 3. a 5. třídy ZŠ Dolní Beřkovice, a Duo T´N´T Terezy Bečičkové a Tomáše Ludvíčka. Koncert pokračoval skladbami Johanna Strausse st. „Radeckého pochod“, „Šavlovým tancem“ od Arama Chačaturjana a „Slovanskými tanci č. 5 a 8“ od Antonína Dvořáka. Součástí slavnostního odpoledne byl i křest knihy „Lobkowiczové dolnobeřkovští“ autora Karla Tichého, kterou mu pokřtili Otakar Volman a Michal Lobkowicz místní pramenitou vodou. V závěru odpoledne převzali ocenění obce z rukou starosty Miroslava Hrdého čestní občané Dolních Beřkovic. Koncert byl zakončen části „Ódy na radost“ Ludwiga van Beethovena.

Ovace nadšeného publika nebraly konceOvace nadšeného publika nebraly konce. Potom nastalo velké focení, všichni chtěli památku na toto nádherné odpoledne s Ditou v historických šatech a Dita ochotně a dlouho se všemi pózovala. Sama byla z šatů tak nadšená, že jí bylo skoro líto, že je bude muset zase vrátit. Celá akce byla zakončená o patro níž v místní restauraci, kde byl připraven velkolepý raut. Mělnický Jiří Lobkowicz na něj sponzorsky dodal víno, pivovar Lobkowicz dodal na Beřkovické slavnosti pivo. A tak byla sobotní část slavností zakončena veselým povídáním a vzpomínáním starousedlíků u dobrého jídla a moku. A nebyl snad nikdo, kdo by si kromě nezapomenutelného zážitku z koncertu Collegium Modern Prague Orchestra neodnášel také čerstvě pokřtěnou zakoupenou knihu od Karla Tichého „Lobkowiczové Dolnobeřkovští“. Nezbývá, než pogratulovat organizátorům k výjimečně vydařené akci, a těšit se v budoucnu na další.

 

Galerie z koncertu 
Nejmladší člen orchestru CMPO je flétnista Ondřej Macourek Druhá řada houslová sekce Vzácný pohled na dirigenta a plný sál z pohledu orchestru Dirigent Michal Macourek
Smyčce jsou důležitou složkou orchestru Dechové kvarteto z CMPO zahrálo „Loveckou píseň“ od Ferdinanda Lobkowicze Diváci dokázali sál zcela zaplnit Michal Macourek mohl být výkonem orchestru spokojen
Hrabě Michal Lobkowicz si nenechal ujít příležitost společné fotografie s Ditou Sólisté Dita Hořínková a Jakub Dolejš zapěli dvě slavné árie z opery Rusalka od Antonína Dvořáka Dita nám ochotně předvedla vzácné šaty ze všech stran Velkolepý raut byl sladkou tečkou slavnostního odpoledne

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.