Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Karel Svoboda svými skladbami stále těší diváky

Když mají tekutou révu pánové David Uličník a Tomáš Trapl, nezůstane jen u alkoholu, ale přijde i na krásné ženyBohužel, geniální skladatel Karel Svoboda již není mezi námi. Přesto ale neubývá těch, kteří jeho krásnou hudbu rádi poslouchají a jistě ještě dlouho poslouchat budou, protože rozsáhlé dílo Karla Svobody jen tak nezmizí. Důkazem stálého zájmu byly i dva nedělní koncerty 2. září, které se v rámci projektu Hudební legendy konaly v zaplněném divadle ABC s podtitulem Muzikálové legendy – Muzikály Karla Svobody. Jména účinkujících umělců byla také velmi lákavá, očekávání bylo velké. A jak koncerty dopadly? Jednoduše tak, jak měly – tedy skvěle!

Poslední tango v Paříži si zatančil Tomáš Trapl s Athinou LangoskouCo v průběhu koncertu diváci viděli a slyšeli? Koncert byl rozdělen do čtyř pásem. Prvním z nich byl muzikál podle předlohy Jaroslava Vrchlického – Noc na Karlštejně, druhým v pořadí byl Monte Cristo, třetím Golem a posledním Dracula, nejznámější a nejspíš i nejpopulárnější muzikál s hudbou Karla Svobody. Kromě Noci na Karlštejně se žádný z výše jmenovaných muzikálů již nehraje. Dracula nás opustil před nedávnem, ale mnoho lidí nevidělo naživo Monte Crista, Golem se zase v Divadle Hybernia dlouho neohřál. Obě dvě díla by si zasloužila brzký návrat. Mnoho z nás by jistě chtělo, aby tomu tak bylo.

Jakub Zahradník samozřejmě nesměl chybět ani v hledištiPřed začátkem představení před diváky předstoupil režisér Radan Dolejš, který diváky uvítal i pár vtipy a moderátorka Petra Zajíčková. Ta diváky uvedla do každého začínajícího pásma krátkým popisem děje aktuálního muzikálu a přečetla seznam skladeb i jejich interpretů. Velký kus práce také odvedl Martin J. Polák (jeho jméno můžete znát například z některých programů k muzikálům Divadel Broadway a Hybernia, do nichž fotografoval), který k představení vytvořil hudební dramaturgii. Koncert byl raritou i díky upravovaným aranžím písní od Jakuba Zahradníka, kterého za ně pochválil i Felix Slováček.

Oděv někdy může klamat náš úsudek - tak tomu bylo i u této písně - všechny ženy na jevišti totiž byly nakonec sexyVšichni účinkující byli oděni do novodobějších kostýmů, než v jakých byly jejich postavy při klasických představeních (pár jich ale bylo půjčených z divadla, jen použito jinak). Zajímavým zpestřením byly například kostýmy v písni „Okouzlená Sandra“, kdy vedle Sandry vystupovaly tanečnice, z nichž jedna na sobě měla latexový obleček s bičem a druhá oděv uklízečky (nechyběl ani smeták a kbelík), aby ze sebe posléze oděv strhla a ukázala, že je pod falešnou „slupkou“ také sexy.

Felix Slováček plně ponořený do rytmu hudbySeznam hudebních čísel byl u všech pásem velmi pěkně zpracovaný, zpěváky doprovázel devítičlenný orchestr (v němž by naši čtenáři mohli poznat Kristýnu Brachtlovou, která působila jako korepetitorka v muzikálu Les Misérables-Bídníci. Speciálním hostem byl Felix Slováček, který zahrál celou skladbu „Jsi můj pán“, nebo doprovázel orchestr u Golema. S orchestrem hrál a dirigoval Jan Karez. Sbor si vytvářeli účinkující sami. Když zrovna nezpívali svou roli, většina z nich se přemisťovala do pozadí, kde svým hlasem doplňovala party kolegů.

Josef Zíma jako Abbé FariaBěhem koncertu zpívali Monika Absolonová, Tomáš Trapl, David Uličník, Marian Vojtko, Tomáš Savka, Dasha, Dušan Kollár, Zuzana Ďurdinová, Athina Langoská a diváci se mohli těšit i z přítomnosti Josefa Zímy.

Některé písně byly zpestřeny choreografiemi Zuzany Pokorné (vybírala taktéž kostýmy), která je vytvořila přímo pro tento koncert. Uprostřed Zuzana Ďurdinová, vlevo od ní Zuzana PokornáTaneční složku koncertu svým tancem vytvořili Michal Štípa, Johana Hájková, Kateřina Stryková i sama Zuzana Pokorná.

Koncert skýtal částečně unikátní obsazení písní, kdy je interpretovali zpěváci, kteří tyto party nikdy předtím v divadle nezpívali. Mohli jsme tak slyšet Tomáše Trapla a Athinu Langoskou zpívat „Poslední tango v Paříži“ (pár Danglarsových – Monte Christo), „Asi do věží“ od Davida Uličníka (Trubadúr – Noc na Karlštejně), duet Aleny a Peška od Dashy a Tomáše Savky (Noc na Karlštejně), „Sexy den co den“ v podání Zuzany Ďurdinové (Dracula). Závěrečná děkovačka s velkými diváckými ovacemiDušan Kollár vystoupil i jako kněz z Draculy a Marian Vojtko třeba jako Vojta z Golema.

Koncert uběhl divákům velmi rychle. Jak odpoledne, tak i večer se zaznamenával pro televizní diváky a natáčení přineslo přítomným divákům i opakování některých jednotlivých hudebních čísel pro dokonalost záběrů. Můžeme tedy doufat, že se koncert představí širší veřejnosti, muzikálovým fanouškům i nadšencům hudby Karla Svobody, kteří koncert neviděli. 

 

I takové nádherné taneční pózy byly při koncertu k vidění David Uličník se zhostil oblíbené písně Do věží Píseň Adonai a Athina Langoská s Dušanem rabínem Kollárem Nevraživý Dracula s Lorraine. Nechtěl by si ji dát k snědku kdyby mohl?
Moderátorka Petra Zajíčková vyhlašuje výherce DVD a lístků na libovolné další představení Hudebních legend Nespravedlivý bůh v choreografii nezapomněl ani na meč nebo dětskou kolébku Monika Absolonová měla při koncertu velký úspěch Netradiční pohled z boční strany jeviště - Michal Škvor fotil ze všech stran
Tomáš Trapl jako Mordechaj, který se do něj převtělil se vším všudy - jen vycpané břicho mu scházelo Rytmická píseň Tak tu je máš, kterou si jen tak broukat nepřestanete Zuzana Ďurdinová tančí s Michalem Štípou Židovka a křesťanka - připravené na konfrontaci v jedné písni z muzikálu Golem

Komentáře k článku

avatar Jana
0
 
 
Muzikalové legendy nepřisly.
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.