Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Není Fantom jako Fantom

Plakát muzikálu Phantom Of The Opera v ČecháchŽe by do Prahy konečně začaly běžně jezdit muzikálové produkce ze zahraničí? Budeme věřit, že ano. Po veleúspěšném muzikálu Mamma Mia! se totiž můžeme těšit na Fantoma Opery.

Hned úvodem si dovoluji upozornit, že opravdu není Fantom jako Fantom. Většina muzikálových fanoušků u nás si pod názvem Fantom Opery automaticky představí slavné dílo hudebního skladatele A. Lloyda Webera a libretistů Charlese Harta a Richarda Stilgoeho. Ústřední duet z něj patří k nejkrásnějším a zároveň nejtěžším muzikálovým áriím vůbec. U nás ho nazpívali např. Eva Urbanová s Láďou Křížkem.

Fantomovo sídloV Čechách jsme zatím měli možnost vidět tento muzikál pouze v jeho filmové podobě v režii Joela Schumachera. O divadelní uvedení Fantoma Opery jednala agentura GoJa, ale doposud se jí nepodařilo získat příslušná práva. Na českých jevištích je tedy zatím k vidění Fantom Opery "jen" jako balet. Ve Státní opeře Praha ho na hudbu Petra Maláska režíroval Libor Vaculík, který je zároveň i autorem choreografie.

Fantom a ChristinePřesto se na muzikál Fantom Opery milovníci tohoto žánru mohou v brzké době těšit. Od 20. do 23. 11. bude v O2 Aréně v Praze hostovat originální broadwayský muzikál Fantom Opery, k němuž hudbu a texty napsal Ivan Jacobs. Režie se ujal Joseph Patron, který úspěšně režíroval i další muzikály, jako jsou např. Bídníci West Side Story, My Fair Lady nebo The Sound of Music. Pařízská opera ve své velkolepostiNa scéně O2 Arény budou účinkovat slavné osobnosti newyorského hudebního divadla a opery.

Americký muzikál bude jistě monumentální podívanou, kde nebudou chybět nejrůznější speciální efekty. Diváci tak nepřijdou ani o slavnou scénu s padajícím křišťálovým lustrem. Na scéně se objeví i obří reprodukce vnější fasády budovy pařížské opery nebo replika její originální opony.

Scéna vypadá slibněScéna zesnulého brodwayského scénografa Jamese Tiltona se během představení změní více než 20krát. O světla se postarala Marcia Mader, která je držitelkou prestižní broadwayské ceny za světelný design. Nedílnou součástí a důležitou složkou budou i kostýmy. Šité jsou z hedvábí a saténu, jsou pošity flitry a perlami. Kostýmů se v muzikálu objeví doslova stovky a nebudou chybět ani nejrůznější masky. Fantom dokáže být i zlýJejich tvůrci se nechali inspirovat slavnými benátskými karnevaly.

Pokud někdo neví, o čem Fantom Opery je, tak tedy úplně na začátku byl román Gastona Lerouxe. Hororový a zároveň romantický příběh o Fantomovi, geniálním hudebním skladateli, ale také muži se znetvořenou tváří, který žije v katakombách pod pařížskou operou. Sem unáší mladé sopranistky, pro než píše své písně, a zde nemilosrdně zabíjí každého, kdo se mu postaví do cesty. Už samo prostředí, kde se děj odehrává, přímo nabádalo k tomu, aby kniha byla převedena do hudební podoby. Není se proto co divit, že muzikáloví autoři nenechali tento příběh bez povšimnutí.

 

Aktualizace 10.11.2008:
Fantom opery se ruší
Společnost WTF dnes oznámila, že se americký muzikál Fantom opery v termínech 20. 23.11. z důvodu výroby náročných pojezdových kulis a technických problémů s tím spojených ruší. O náhradním termínu společnost jedná s americkou stranou, případný náhradní termín bude oznámen. Vstupenky možno vrátit na jakémkoliv prodejním místě Sazka.

Fotografie poskytla WTF, text Petra Gregorová

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.