Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Soukupův Šachmat poprvé na CD

Ilustrační foto ze zkouškyHudebně-taneční představení Šach-mat se dočkalo i doprovodného hudebního CD. Hudbu pro tento ojedinělý projekt z pera Ondřeje Soukupa vydalo nakladatelství EMI.

Projekt hudebně-tanečního představení Šach-mat vznikl v roce 1989 na základě spolupráce autora hudby Ondřeje Soukupa a choreografa skupiny UNO, Richarda Hese. Ilustrační foto ze zkoušekSoukup proto napsal „atypickou, težko zařaditelnou hudbu na pomezí vážné a nevážné, nejbližší název je asi crossover." Hudba byla pokladem k dnes již legendárnímu tanečnímu představení právě skupiny UNO.

Na albu pak uslyšíte jak rockové prvky, sborová zpěv ve stylu chorálů v podání Přažských pěvců, recitaci Jiřího Bartošky nebo latinský zpěv Gábiny Osvaldové a to se neslyší každý den. Hudba je přizpůsobena tak, aby doplňovala taneční ztvárnění šachové partie, Autor hudby Ondřej Soukup a Marcela Karleszovátj. boj bílých proti černým se všemi důsledky.

Soukup původně počítal, že představení bude pouze hudební, ale následně přidal zpěv. Na vokální melodii poté Gábina Osvaldová ve spolupráci s Jaromírem Wolfem upravili latinské texty z Horatia, Tibulla a z Bible, konkrétně z Nového zákona (Zjevení sv. Jana). Původní hudbu nahrál Ondřej Soukup pomocí syntetizátorů. Právě části původní nahrávky se podařilo zachovat a na CD, jak se dostává k poluchači dnes, Daniel Hůlka během zkoušek (ilustrační foto)jsou tak použity původní části nahrávek.

Na tomto novém CD pak můžeme slyšet ojedinělý mix zpěvu Lucie Bílé, pro níž to byla první spolupráce s tvůrčím tandemem Soukup - Osvaldová, Michaela Kocába nebo Jiřího Bartošky, jejichž party byly převzaty z původní nahrávky, a Daniela Hůlky, Lucie Šoralové a operních pěvkyň Marie Fajtové a Daniely Baňasové.

Bez zajímavosti jistě není, že na původní nahrávce zpívali i oba autoři, jak Ondřej Soukup, tak Gabriela Osvaldová.

Pokud si chcete poslechnout Šach-mat v ojedinělém mixu starého a nového v kompletní re-ochestraci nebo si jen připomenout taneční zážitek z divadla, je pro Vás toto CD to pravé.

Tracklist:

Tanec a hudba

Prolog 4:51
Bílí 3:43
Černí 3:14
Řinčení zbraní 3:29
Král a královna 4:04
Válka 4:33
Setkání 4:45
Dialog čtyř 5:38
Apokalypsa 1:08
Epilog 2:29

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.