Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Baron Prášil bude plný efektů

Tři Baroni Prášilové (zleva Daniel Hůlka, Pepa Vojtek a Marián Vojtko)Rodinný komediální muzikál autorů Zdeňka Bartáka a Petra Markova Baron Prášil bude mít premiéru 25. února 2010 v Divadle Hybernia. Skoro 4 měsíce před premiérou se konala první velká tisková konference k tomuto projektu. Přítomni byli jak autoři, tak téměř všichni účinkující, někteří dokonce v kostýmech (Ty zatím byly jen propůjčené. Nové se teprve budou šít!). Nechyběla ani první hudební ukázka.

Takhle bude vypadat 3D scénaProducent Oldřich Lichtenberg řekl, že tento muzikál bude skutečně jiný, než ostatní v současnosti uváděné inscenace tohoto žánru u nás. Potvrdil také, že se bude jednat o nejdražší muzikál, který dosud dělali. Jeho cena je vysoká především díky náročným projekcím, nejrůznějším efektům a technickým vychytávkám. V muzikálu budou například poprvé použity 3D projekce, tzv. mapping.

O co se jedná, řekl vedoucí týmu pro speciální projekce Jindřich Trapl: „Video mapping je zcela nový druh vizuálního umění, který kombinuje a využívá běžně dostupné technologie zcela novým způsobem. Projekce spolupracují s vybraným objektem a dokážou zakřivit, zdůraznit nebo změnit jakýkoliv tvar, linii nebo prostor. Sugestivní hra světla na fyzickém objektu vytváří nový rozměr a mění divákův pohled na zdánlivě "běžnou věc". Této technologie zatím nebylo nikdy využito na divadelních prknech.

Pepa Vojtek si poprvé zkusil létáníMy jsme viděli úvodní scénu Ermitáž, kdy Baron Prášil prolétne skrz sopku. Jeho představitel Pepa Vojtek si tak poprvé zkusil na jevišti létat. Herce budou držet tenká, pro diváka neviditelná, wolframová vlákna. Musím potvrdit, že to vypadalo opravdu velmi zajímavě.

Také není obvyklé, aby v divadelním muzikálu účinkovali kaskadéři. Zde však budou. Tým pod vedením Ladislava Lahody nahradí herce ve všech nejnebezpečnějších scénách.

Daniel Barták představuje skladbu ''Patricie''V neděli 25. října se začíná točit hudba s velkým symfonickým orchestrem. První činoherní zkoušky začínají 7. prosince. Od 5. ledna 2010 se pak bude zkoušet na jevišti. Na závěr zazněla píseň „Patricie“ v podání Franka alias Daniela Bartáka. Zazpíval ji živě jen za doprovodu klavíru.

Daniel Hůlka byl odveden zřízenciBaron Prášil se prezentuje jako komediální muzikál. Díky tomu ani na tiskovce k němu nechyběla situace, která celou její vážnost lehce shodila. Potom, co byli všichni účinkující a jejich role představeni, přišli dva statní zřízenci a jednoho z Prášilů (Daniela Hůlku) si odvedli s sebou. Samotný Baron Prášil je snílek, fantasta a tak trochu blázen. Možná proto si některé novinářky myslely, že blázen musí být nutně i jeho představitel (viz článek Daniel Hůlka je zdravý a pořádně naštvaný).

Po tiskové konferenci si ve foyer divadla kostýmní návrhář Roman Šolc ještě přeměřil míry Kateřiny Brožové, Sabiny Laurinové a Šárky Vaňkové, aby pro ně mohl začít šít nové kostýmy.

 

AUTOŘI MUZIKÁLU:

Producent: Oldřich Lichtenberg
Režie: Filip Renč
Autor hudby: Zdeněk Barták
Scénář a libreto: Petr Markov
Hudební aranžmá a režie: Daniel Barták
Choreografie: Kristina Kloubková
Kostýmní výtvarník: Roman Šolc
Kaskadéři: Ladislav Lahoda
Projekce: Tomáš Gaisler a Jindřich Trapl
Scénograf: Šimon Caban
Asistentka režie: Yvona Balašová

 

OBSAZENÍ:

Baron Prášil: Daniel Hůlka, Josef Vojtek, Marián Vojtko
Wilcox: Jiří Langmajer, Tomáš Trapl, Vilém Čok
Frank: Roman Vojtek, Tomáš Savka, Daniel Barták
Patricie: Sabina Laurinová, Zuzana Benešová, Zdenka Trvalcová
Evelína: Kateřina Brožová, Marta Jandová, Hana Křížková
Omen a Nomen (notář a psychiatr): Zdeněk Izer, Vlastimil Zavřel, Milan Pitkin, Ivo Pešák, Aleš Hána, Jakub Wehrenberg
Gita: Šárka Vaňková, Eva Burešová, Magdalena Kvapilová
Company: 6 tanečnic a 6 tanečníků

 

Filip Renč

Filip Renč s Kateřinou BrožovouČím se bude Baron Prášil lišit od jiných muzikálových projektů?
My jsme s Oldou Lichtenbergem chtěli udělat něco, co bude lidi bavit, co je potěší, kde se zasmějí. Depresivních témat už je dost. Byli bychom rádi, kdyby Baron Prášil byl takový protipól muzikálu Golem, který byl o hodně smutných věcech, těžkých souvislostech. Měli jsme přání vymyslet něco pro rodiny a hlavně děti. Takovou pěknou pohádku.

Jak přijali herci to, že se budou v divadle vznášet? Neměl jste s někým problém?
No, někteří to ještě ani nevědí (smích).

Filip Renč s Tomášem TraplemBude se používat i speciální technologie…
Ano, je to asi rok stará technologie mapping. Jedná se o trojrozměrnou projekci, která se bude promítat na šedivou dekoraci, která nebude sloužit přímo jako dekorace, ale jako odrazné a projekční plochy. Veškerá dekorace bude promítaná. Je to projekce poprvé použitá v divadle.

Projekce byl váš nápad?
Ano a byl mi doporučen kolegyní, která je dělala v módní show.

Je na projekci speciální příprava?
Projekce budou od první do poslední minuty představení. Musí proto být zvláštní scénář na projekce, tahy a stavbu.

 

Josef Vojtek

Dva Baroni- zvleva Pepa Vojtek a Marián VojtkoJak je náročné, převtělit se do Barona Prášila?
Myslím, že v každém z nás je trochu Barona Prášila. Každý z nás může mít své sny, kterým nikdo jiný věřit nemusí. Když budu tvrdit, že jsem byl třeba Athos ze Třech mušketýrů, že jsem bojoval s Golemem, byl jsem Krysař nebo třeba Hamlet, tak mi někdo věřit nemusí. Může mě pokládat za blázna a přitom je to pravda, protože jsem účinkoval v těchto muzikálech, v těch rolích. Každý má nějaký sen a věří, že se mu splní, ale jestli tomu věří i jeho okolí…

V muzikálu Baron Prášil budete mít scénu, kdy budete létat. Jak se na to těšíte?
Noo, hlavně věřím těm lidem, kteří nás do toho budou připínat. Je to vše udělané tak, aby se nikdo nezrakvil. Ty složitější scény ale za nás budou dělat kaskadéři.

V muzikálu si zahraje i Vojtkova bývalá přítelkyně Sabina LaurinováVíte už, kolikrát budete ve vzduchu?
Myslím, že Filip Renč říkal dvakrát.

Dnes jste si zkusil létání jako první a dokonce i poprvé. Jaké to bylo?
Ale jo, dobrý. Jen jsem v tom korzetu takovej stáhnutej.

 

Zdeněk Barták

Autor hudby Zděněk Barták (vpravo)Jak dlouho jste pracoval na hudbě k tomuto muzikálu?
Ten nápad se rodil poměrně dlouho. Ono se to nezdá, ale my jsme na tom začali pracovat už před dvěma lety. Hlavně jsem hledal dobrého scénáristu, a proto jsem se spojil s mým dlouholetým spolupracovníkem Petrem Markovem. Pak už vše dostalo rychlejší spád. Samozřejmě jsem se snažil dělat muziku, aby byla zajímavá.

Jak jste spokojený s výběrem interpretů?
Určitě jsem. My jsme si s Filipem Renčem padli do noty, takže k žádným zásadním rozporům při jejich výběru nedošlo...

Autorský týmVaše práce na tomto projektu už skončila?
Úplně ne. Sice na aranžmá a nahrávku se symfonickým orchestrem bude v součastné době dohlížet můj syn Daniel, ale já se pak budu účastnit zkoušek s celým týmem. Už se na to těším.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.