Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Vyšperkovaná derniérová Angelika

Angelika se s diváky rozloučila záplavou vtípků a legrácekKdyž má muzikál premiéru, všichni jsou vážní, napjatí, a teprve po záveřečné děkovačce je veselo. Je veselo, i když se neví, jak dlouho se bude hrát. Ale když končí, tak ačkoliv je to smutné, bývá velmi veselo. A to i během představení. A protože jeden takový konec nastal, byl náš tým poslední červnovou sobotu v Divadle Broadway, kde se spolu s námi a diváky rozloučila muzikálová markýza Angelika. Hlediště Divadla Broadway se zaplnilo do posledního místa.

V převlekách měla na derniéře Angeliky company jasně navrchDiváci byli plni očekávání věcí příštích. Sál se zahalil do tmy a dech všech přítomných se uklidnil. Dveře se otevřely a vešla paní M.M. (Nelly Danko) a jeviště rozezněly první tóny muzikálu. Začátek proběhl v duchu kteréhokoliv představení: Angelika odhalila spiknutí, proto byla odstraněna do kláštera a Nicolas zabil jejího otce.

„Před oltář - milá Contoire - já s vámi dvěma nechtěl jít...“Při písni "Zásnubní terčet" nastal zlom. Monika Absolonová (Angelika), Linda Finková (Contoire) a Zbyněk Fric (Peyrac) neskrývali překvapené pohledy směřující k propadlům, odkud se vynořili tanečníci oblečení ve fotbalových dresech Angeliky a s parukami z Kleopatry.

Při svatebním obřadu se Linda jala svádět Peyraca s vehemencí sobě vlastní, když do toho hrdě zapojila své zakulacené bříško. Peyrac (Z. Fric) vzal Angeličinu (M. Absolonová) nabídku vážně a hodlal si posloužitZbyněk jí na oplátku odpověděl v tomto duchu: "Před oltář milá Contoire, já s vámi dvěma nechtěl jít."

V Angeličině ložnici nastala další zápletka, když po Angeličině replice: "Koupil jste si mě, tak si tedy poslužte." Peyrac tuto výzvu přijal, strhl ze sebe župan a vrhl se na nic netušící Moniku, která potom to kousku svého kolegy propukla v dlouhotrvající smích. V alchymistické dílně si Geno (Petr Novotný) a Stelien (Jakub Wehrenberg) pohrávali s useknutou hlavou Pompeia z muzikálu Kleopatra.„Hrubým odhadem to bude takových...75B...“

Při scéně se sochou, kdy Angelika a Peyrac si vzájemně odhalují své city, poměřoval Zbyněk vnady kamenné dámy s Moničinými a přece jenom zvítězily půvaby Moniky. I Monika byla ráda, že její kamenná konkurentka byla zapomenuta.

Taneční doprovod se pro Peyraca (Z. Fric) změnil v hororNa píseň "Je to zázrak" kromě Zbyňka a Moniky tančily na jevišti masky z filmu Vřískot. Po tomto hororovém tanečku následovala královská návštěva a posléze Peyracovo zatčení, kdy královský voják projevil vcelku nečekaný zájem o osobu pana hraběte.

Nová pařížská klášterní móda byla moc i na světaznalého advokáta Desgréze (M. Pošta)Angeličina návštěva kláštera a setkání s advokátem Desgresem (v podání Martina Pošty) nabíralo na obrátkách. V okamžiku, kdy měl Desgres pocit, že je někdo poslouchá, otevřel dveře a z nich vypadl sluha s kalhotami na půl žerdi. Za ním vyšel upravující se voják a řekl mu: "Šmíráku."

Králi Ludvíkovi (P. Polák) se tentokrát dostalo odpovědi, kterou opravdu nečekal...Ve zcela nestřežené chvíli na sebe tři tanečnice, představující řádové sestry, upoutaly pozornost vkusným striptýzem. Mimořádným zjevením byla řádová sestra roku 2008, která představila zbrusu nový řádový hábit, který se skládal z podvázané minisukně, černých lodiček, slunečních brýlích a nezbytného doplňku - cigarety. Po takovéto módní přehlídce Monika zapomněla text a nebyla schopná pokračovat dál.

Pří následujícím obrazu - audienci u krále Ludvíka XIV. (Pavel Polák) - nezůstala Monika svým kolegům nic dlužna a odbourala již zmiňovaného krále, když na jeho nabídku, aby s ním šla do postele odpověděla: "Nemůžu." Králova reakce byla pochopitelná: "A proč nemůžete?" I jindy zakuklení technici si na jevišti v záři reflektorů užili svých 5 minut slávyDostalo se mu vážně míněné odpovědi: "Protože se mi nechce."

Při soudním procesu zapomněl Peyrac na kterou nohu vlastně kulhá a po mírném upomenutí svou chybu napravil, soudce si vzal příklad z jedné básně a stal se trpaslíkem, Desgres trůnil v propadlém křesílku. Při poslední řeči neopomněl Peyrac zdůraznit, že dítě madam Contoire není jeho, protože on je neplodný. To bylo velmi ohromující prohlášení.

Moderní technika v dobách Ludvíka XIV... Při společné písni Peyraca a Angeliky dostali sólo s tanečnicemi i divadelní technici, takže byly k vidění zajímavé taneční kreace. A v závěru tohoto vystoupení tanečník s tanečnicí se oddali své touze - samozřejmě divadelně ztvárněné.

Desgrez ukryl Angeliku do posvětí a svěřil jí do rukou Gendera, který vylezl z podzemí s telefonem v ruce. Setkání Angeliky a Nicolase proběhlo tradičně. „Věrná podoba“ Peyracova dvojníka Angeliku velmi zaskočilaPři tzv. forbíně pánů Gena a Steliena zapojil do děje Petr Novotný i přítomného fotografa z bulvárního plátku.

Záchranná akce na osvobození Peyraca se zvrhla v okamžiku, kdy ze zamřížovaného vozíku vyskočil Zbyněk a vykřikl: "Je to léčka. Já jsem Peyracův dvojník." Poté děj dostal zas obvyklý spád: Nicolas zabil Contoire, zachránil Angeliku a byl postřelen. Nicolas (Tomáš Beroun) se loučil písní "Snad měl bych jít" a stačil ochutnat svou krev.

Nejen maminka Angelika (M. Absolonová) byla z malého „čokoládového“ Peyraca rozčarovaná...Angelice se narodilo dítě černošského původu. Při loučení s mrtvým Nicolasem hodil nejdřív tanečník na jeho tělo harmoniku, shodil šátek a připojil i košili. V zlomové písni "Doufám, že mi Bůh sílu dá", se Angelice dostalo ujištění od lůzy, že to dá.

Druhá polovina představení se odvíjela poklidně, žádné vtípky - jako by došel dech - ale zdání klamalo. Básník Špína (Juraj Bernath) pochodoval po okraji jeviště a jako by přemýšlel o svých dalších činech. Diváci měli prvně možnost shlédnout alespoň kapesní verzi Desgrézova (M. Pošta) SorbonnaDesgresova píseň "Jsem vlastním pánem" měla plyšové překvapení v podobě žluté kočičky, kterou dostal Martin od company a představovala tak dosud neviditelného - pouze slyšitelného - Sorbonna.

Králova milenka Madame de Montespane (Zdenka Trvalcová) zkrášlila svůj výstřih u šatů šedivým plyšovým zvířátkem. Madame de Montespan (Z. Trvalcová) vyjádřila svou zášť vůči Angelice v písni i beze slovA aby toho nebylo málo, část písně "Na příchod Antikrista chystání" odzpívala beze slov a viditelně si to užila.

Nečekaná návštěva zpestřila scénu v kapli satanistů, kdy se na jevišti objevila královna Anna stíhaná kardinálem Richelieu a v patách za ním vzápětí tři mušketýři. Vypadlo to, jako by si na chvilku odskočili z nedaleké Hybernie.

Zabitý Nicolas (T. Beroun) se zpět na zem vrátil coby ZlatovláskaVše se uklidnilo a Angelika odzpívala svou modlitbu, ale při snímání pláště z přítomných postav překvapil Tomáš Beroun zářivou zlatou parukou. Následovaly obrazy: druhá Angeličina svatba, podpis smlouvy s perským vyslancem B. B. Alim Amirim, který svůj kostým doplnil o královskou čelenku s kobrou, příslušnou pro egyptské vládce. Takže vyhlížel zpola jako perský a zpola jako egyptský princ.

Zapomenutý kousek spodního prádla od králových fanynek vyhodil Peyraca (Z. Fric) z konceptu...Poté přišlo na řadu oznámení o smrti Filipa du Plessis de Belliera (Dušan Kollár). Královo "Ne a ne" zaznělo v plné síle a dostalo se mu neodolatelné odměny v podobně trofejí kalhotek a podprsenek. Pavel Polák v té chvíli ochutnal pocit rockové či popové hvězdy, která rozvášní své fanynky na tolik, že odhazují prádlo.

Ani drobný chirurgický zákrok nezměnil staré návyky...Udivený byl Zbyněk Fric, když spatřil na podlaze jeviště prádlo, ale pohotoví tanečníci využili zapomenuté kousky ke svému tanečnímu číslu. Souboj Peyraca a najatého vraha i následující Angeličin únos proběhl podle pravidel děje. V harému to vypadalo na první pohled jako vždy - vyzobané slunečnice, přátelský kolektiv ... Jen eunuch (Jakub Wehrenberg) zbožně nahlížel do časopisu s nahými dámami. Strážci harému častovali eunuchy svými negativními připomínkami, sepsanými na papíře, a obdarovali Jakuba Wehrenberga a Petra Novotného vařenými vajíčky.

Bachtiary Bej (A. Amiri) zřejmě při svých cestách po světě vybral Kleopatře šperkovniciAngelika odmítla sultána, který jí začal bičovat. Předal bič Bachtiary bejovi Alimu Amirimu, který na Angeliku začal mluvit persky, což Moniku vykolejilo natolik, že zcela opomněla reagovat svými replikami.

Lejla Ajša (Jovanka Skrčeská) pomohla Angelice utéct. V okamžiku dopadení řekl Ali Amiri ležící Monice: "Nedělej zagorku a pojď." Souboj Bachtiary beje a Peyraca zakončil dramatičnost představení. Sladká tečka na závěr: Peyrac a Angelika opět spolu. S každým novým výstupem Peyraca zdobila Zbyňku Fricovi tvář nová další jizva. Při poslední scéně měl všechny jizvy zalepené náplastí. Angelika (M. Absolonová) se svým milovaným polepeným Peyracem (Z. Fric)A to už smějící se Monika nevydržela a jala se opatrně náplasti sundávat.

Poslední tony závěrečné písně dozněly. Ke slovu se dostala děkovačka, ve které účinkující zazpívali naposled své stěžejní písně. Sálem se ozýval neutuchající potlesk. Kytice pro hlavní účinkující střídala Poslední představení ocenili diváci ovacemi ve stojekytici. I slza stesku sem tam ukápla. Ovace se nesly v strhujícím tempu. Diváci vstávali a tak vzdávali hold všem, kteří se na představení podíleli.

Takto ozdobená se Angelika rozloučila s divadlem Broadway. Z tohoto muzikálu se budou moci radovat slovenští muzikáloví nadšenci, neboť se přesune na nějaký čas do Bratislavy. Není vyloučeno, že se Angelika, markýza srdcí všech romantických duší, vrátí na pražskou divadelní scénu.

 

Monika Absolonová: Jsem ráda, že jsem rozesmála Pavla Poláka

Monice Absolonové se na (zatím) rok a půl splnil životní senMoniko, po premiéře Angeliky jste říkala, že se Vám splnil sen. Po roce a půl sen skončil. Jak se cítíte?
Dneska unaveně. Ale jinak si myslím, že líto mi to teprve začne být, až Angeliku opravdu definitivně nebudeme hrát. Teď mám za sebou konec sezóny, která byla letos strašně dlouhá.Na derniéře netušila, co má od svých kolegů na jevišti očekávat... Smutek asi teprve přijde. Zatím mám dobrý pocit, že se to lidem líbilo a že jsme odvedli hezkou práci.

Dnešní derniéra byla taková neobvyklá...
...Ano, pro mě velmi...

Jak jste ji prožívala?
... a tak mnohé vážné scény dostaly komický nádechBlbý bylo, že jsem vlastně nikdy nevěděla, co přijde. On mě na to nikdo neupozornil, takže to bylo tak, že jsme šla na scénu s tím, že bude navážno a ona byla zvesela. Šla jsem na scénu s tím, že bude zvesela a ona byla navážno. Pro mě takový zmatek. Potom jsem zjistila, že ani moc nehraji, že si to jen zpívám a věci, které jsem jindy prožívala - kde jsem plakala, tak najednou by to bylo nepatřičné a asi trapné. Ale jsem spokojená a hlavně jsem ráda, že jsem rozesmála Pavla Poláka.

Oficiální rozloučení s francouzskou markýzou bylo naplánováno po večerním představeníRozloučení s Angelikou asi neproběhlo dneska večer. Proběhlo někdy jindy?
Rozloučení s Angelikou proběhne dneska večer a myslím, že se s ní budu loučit každý den, protože mi začínají prázdniny.

Myslím na jevišti...Na jevišti se však s Angelikou loučilo už odpoledne
Rozloučení na jevišti proběhlo dnes odpoledne.

Po prázdninách se vrací Kleopatra, je to pro Vás výzva, protože jste za ní byla nominována na Thálii?
Je to pro mě zodpovědnost. Veliká...

Monika má nyní před sebou nastudování nového kousku i návrat ke své muzikálové prvotiněDalší projekty, které budou, bude Mona Lisa na Broadwayi a Dracula v Hybernii. V obou byste se měla představit...
Ano. A na Draculu se strašně těším, protože když se hrál poprvé, tak to byl můj první muzikál. Hrála jsem dvě nymfy a Lorraine. Teď se vrátím k Lorraine. Mám hroznou radost, že to ještě stihnu.

Nebojíte se toho, že budete zkoušet dva muzikály najednou?
Diváci se tedy mohou těšit na jistě zajímavé kostýmy a krásné známé i neznámé melodieDraculu umím doteď, protože to byla první role, tak si to pamatuju. Takže se toho nebojím. Nebudu se muset učit texty a podobné věci, akorát prostorově a to je v pohodě.

Děkuji za rozhovor.
Taky děkuji a přeji hezké léto.

Fotografie Michal Škvor, text Libuše Váňová, rozhovor Marcela Lávičková

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.