28. 8. 1997 byla prvně v České republice uvedena Mše Leonarda Bernsteina. Představení se konalo na III. nádvoří Pražského hradu, ve stínu chrámu svatého Víta.
K nastudování Bernsteinovy Mše se sešel velký symfonický orchestr, smíšený sbor, dětský pěvecký sbor, dechový orchestr, rocková a jazzová kapela, a třicet sólových zpěváků a tanečníků celkem na tři sta účinkujících. Kromě Státní filharmonie a Českého filharmonického sboru z Brna se na jevišti objevil Dechový orchestr brněnské konzervatoře, jazzová a rocková sekce Kryštofa Marka, chlapecký sbor Pueri gaudentes a pět zahraničních hostů z USA, Nizozemska, Německa, Rakouska a Slovenska. Účinkující do tohoto projektu byli vybráni konkursem.
Bernsteinova Mše zazněla poprvé v roce 1971 při otevření Kennedyho centra ve Washingtonu. Kritika ji tehdy přijala rozporuplně. Dirigent Richter ji pro její optimistické poselství přirovnává k Beethovenově Deváté. „Bernstein zúročil ve skladbě vše, co vytvořil, předběhl v ní dobu," prohlásil hudebník Zdeněk Merta, který má nad pražským uvedením hudební supervizi. „Nikdy jsem neslyšel přesněji vyjádřené 20. století než v této skladbě."
Tento projekt uváděla společnost POLYMIA 28. a 29. 8. 1997 v režii Zdeňka Moši, choreografii Vladimíra Kloubka a Zdeňka Merty a pod taktovkou Caspara Richtera.
Pražský hrad, 28. 8. 1997
Komentáře k článku