Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Šakalí léta měla premiéru

Závěr letošní sezóny odehrálo divadlo ABC v rytmu rock´n´rolluDivadlo ABC zabrousilo koncem sezóny do jiných než činoherních vod a na svém jevišti rozehrálo muzikál. A to ne ledajaký - jako poslední premiéru letošní sezóny se Městská divadla pražská rozhodla uvést muzikálovou podobu úspěšného českého filmu Šakalí léta od tvůrčího týmu Šabach - Jarchovský - Hřebejk s písněmi Ivana Hlase.

Parta číšníka Edy (M. Písařík, vlevo) den co den brání své ''internacionální'' popelnice plné cizokrajných pokladůDěj příběhu se odehrává v roce 1959 v okolí socialistického hotelu Internacional v pražské čtvrti Dejvice. Plácek za hotelem je místem každodenních bojů part kluků. Místní popelnice totiž skýtají mnohé "poklady" - krabičky a nedopalky cigaret, žvýkačky, Bejby (R. Říčař) - rock´n´rollový rebel, budí svou nekonformností mezi mládeži obdiv...denní tisk a spoustu jiných úžasných věcí z cizích zemí. A tak se parta pod vedením mladého číšníka Edy má co ohánět. Stojaté vody maloměstského stereotypu náhle rozvíří příchod mladíka s přezdívkou Bejby.

Ve svém excentrickém oblečení (i když ve "správné" barvě), s černými brýlemi, s výstavní "gibsonkou" a hlavně rock´n´rollem, převrátí místním obyvatelům poklidný život naruby. ...dospělým a doby znalým, však spíše přidělává vrásky na čele - vrchní hotelu internacionál Kaláb (L. Lipský) a okrskář Prokop senior (J. Meduna)Závan rebelství vítá parta kluků s nadšením, o to víc však Bejbyho nekonformnost nevoní světu dospělých.

Režie divadelního zpracování se ujal Miroslav Hanuš, o choreografii se postarala jeho žena Jana Vašáková - Hanušová. Kostýmy, mezi nimiž nechybí legendární šaty s tylovými spodničkami nebo elegantní modré či hnědé tepláky pánského osazenstva, si vzala na starost Petra Vasquez.

V muzikálu se objevuje i celá plejáda hereckých hvězd divadla ABC - V. Gajerová, S. Fišer, Z. Hadrbolcová, L. Lipský, J. Meduna,...Kromě hereckých hvězd divadla ABC, jakými jsou Květa Fialová, Lubomír Lipský, Stanislav Fišer, Jana Drbohlavová, Veronika Gajerová, Lubomír Lipský či Kryštof Hádek se v Šakalích letech objevuje i mnoho talentovaných vycházejících hvězd.

Role Bejbyho se ujal muzikant, zpěvák, moderátor a též ostřílený muzikálový matador Roman Říčař (Jesus Christ Superstar, Hamlet, Cats, Excalibur  či nejnověji Jack Rozparovač). Eda (M. Písařík) a Bejby (R. Říčař) se v příběhu stanou soky o přízeň party i mladé Aleny Prokopové (L. Pernetová)Edu, číšníka a šéfa party hraje Martin Písařík - rovněž hudebník se zkušeností s muzikálem.

K muzikálu neodmyslitelně patří hudba a pokud je hrána naživo, tím lépe. Kromě karlínského divadla nebo GoJa Music Hall se živá hudba při muzikálových představeních moc často nevidí. Kulturní večery v hotelu Internacionál v režii zpěvačky Milady (V. Gajerová, za doprovodu T. Nekudové a K. Špráchalové) V Šakalích letech si ji však diváci užijí dosytosti.

Stará se o to jednak pravá rock´n´rollová kapela Highway 69 ve složení basa, kytara, bicí a klávesy, jež hraje na ochozu v zadní části jeviště, jednak samotní aktéři muzikálu - Lucie Pernetová (klavír), Martin Písařík a Jan Szymik (kytara). Roman Říčař předvádí v Šakalích létech kromě hraní a zpěvu i své muzikantské uměníNejširší muzikantský záběr má představitel hlavní role rebela Bejbyho Roman Říčař. Ten si na jevišti zahraje na kytaru, klavír a také na saxofon.

Co se scény týče - časté střídání exteriérů a interiérů si vybralo svou daň a Šakalí léta  jsou kulisově velmi skromná. Jednotlivé scény se střídají za vytí šakalů a divák musí děj bedlivě sledovat a mnohdy zapojovat svou fantazii, aby si ten či onen výjev dokreslil. Známá píseň Ivana Hlase ''Táhněte do háje'' má poněkud netradiční choreografiiDominantou jeviště je po levé straně točené schodiště, zakončené maketou rakety (možná i se psem Lajkou uvnitř). Tvůrcům se tak kromě horizontální plochy jeviště nabídl další zajímavý prostor, bohužel jej však využili jen pro pár příchodů a odchodů hlavních představitelů. Na scéně jsou tak jedinými kulisami stoly, židle, sedačky v kině a samozřejmě nepostradatelné popelnice.

Muzikál Šakalí léta  má druhou premiéru plánovanou na polovinu září. 

Obsazení: 
Bejby: Roman Říčař 
Šakalovské popelnice jsou multifunkční - jak dokazuje Marína (J. Nosek, filmoví Rebelové)...Alena Prokopová: Lucie Pernetová 
Eda Drábek: Martin Písařík 
Kšanda: Kryštof Hádek/Jan Meduna 
Jindřich Prokop: Jaromír Meduna 
Marína: Jaromír Nosek 
Milada: Veronika Gajerová 
Potentát: Jan Szymik 
Teta Juřičková: Květa Fialová 
František Neumann: Michal Zelenka 
Dušan Hamáček: Tomáš Holý 
Icik Peterka (Radista): Lukáš Jurek 
...i doprovodná kapela Highway 69, která to umí při přídavku pěkně rozbalitVrchní Kaláb: Lubomír Lipský 
Peterka starší: Stanislav Fišer 
Peterková: Jana Drbohlavová 
Hodně zralá pionýrka: Kamila Špráchalová 
Hodně zralá pionýrka: Tereza Nekudová 
Soudruh: Zbyněk Simčišin.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.