27. února odstartoval nový muzikál autorů Vašo Patejdla (hudba), Eduarda Krečmara (texty písní) a Ivana Hejny (libreto) Jack Rozparovač. K tomu, aby představení vzniklo, přispěli Petr Novotný režií, choreografii učil Pavel Strouhal, kostýmy Simony Rybákové se pohybují po scéně Šimona Cabana ve světlech Pavla Dautovského.
V úvodu představení se diváci ocitají v současnosti, v londýnském muzeu Madame Toussaud, kam si na návštěvu až z pražské Perlové ulice zašly dvě české turistky. Fascinované voskovou sochou legendárního Jacka Rozparovače (zajímá je, zda je velký všude) ctějí z muzea odejít, ale už je zamčeno. Po zavírací době však ze svého piedestalu odchází též onen exponát...
Další děj muzikálu se již odehrává v londýnské čtvrti Whitechapel na konci 19. století, kde mají pánové za pár pencí možnost v náručí Polly, Mary-Anne, Kathrin nebo Jane na chvilku zapomenout na starosti všedních dní. Ne však zakomplexovaný, pro svou "neschopnost" ženami ponižovaný a k sebevraždě odhodlaný student medicíny Jack. V zoufalství uzavře dohodu s Ďáblem - za získání potence zaplatí krví, respektive životem postupně pěti londýnských padlých žen.
Vyšetřováním série vražd je pověřen mladý inspektor Robert Andeson, který však místo vraha nachází osudovou lásku u počestné Glorie, sestry první oběti. Stesk nad smrtí milované sestry a snaha pomoci milovanému muži vede Glorii do Whitechapelu jako "volavku". Nyní již sebevědomý Jack "Rozparovač" se chytí a policejní smyčka se začíná stahovat. Před trestem však první masový vrah historie na poslední chvíli uniká do temných uliček londýnských. Když už ho pronásledovatelé skoro mají, mizí jim skokem do Temže...
Jeho legenda však přežívá už přes jedno století a dodnes se přesně neví, kdo byl Jack Rozparovač. Byl to maniak, sériový vrah nebo sadistický lékař? Když není známá skutečnost, pak ke slovu přichází lidová tvořivost, každý něco přidá a tak vzniká legenda. A jedna tato legenda se nyní uvádí v Divadle Kalich.
Jelikož nebylo možno pořídit fotografie ani při generálkách, ani na premiéře tohoto muzikálu (tedy samozřejmě kromě děkovačky), budu se tedy spíše věnovat hostům, kteří v pořadí druhou premiéru zhlédli. Samozřejmě kromě celé sestavy autorského týmu nového muzikálu. A bylo jich hodně.
Ivan Hejna diskutoval o námětu s Petrou Zelenkovou, Viktor Dyk přinesl květiny jako tajný ctitel, Ján Ďurovčík zase sledoval, zda Pavlova choreografie není v něčem lepší než ty jeho (pokud ano, musí prý rychle něco vymyslet), Petr Dodal s ženou zase hledali nové talenty (a místo rautu), Štefan Margita již podruhé držel všechny palce své ženě Haně Zagorové alias Elizabeth, paní Grófová, manažerka Daniely Šinkorové domlouvala další projekt pro Danielu Šinkorovou s režisérem Jurajem Deákem.
Následné společenské setkání v restauraci Aventin poblíž divadla bylo velkolepou tečkou za premiérou. Tady je potřeba produkci pochválit, neboť se nejednalo o jeden větší prostor, ale komplex pěti různých sálů, kam se vešli všichni pozvaní návštěvníci včetně umělců a fotografů, a neopakovala se tak situace z křtu CD.
Každá místnost měla jiné určení - dole byla pivnice a restaurace a také bar, v patře velká místnost pro rautování, šatna a také sál, kde nás hudbou bavil ďábelský Zdeněk Podhůrský se svou kapelou. S tou také jako host vystoupila Markéta Muzikářová, hrající na elektrické housle, tento večer však žena s nejkrásnějším výstřihem.
Mezi těmito prostory se lidé stále pohybovali lidé, kteří spojovali několik požitků: třeba dobré pití a poslech hudby, nebo dobré jídlo a pokec se svými kamarády a kolegy. Navazovaly se tady i nové vztahy, jak pracovního rázu, tak i mnohem soukromější.
Dorazil inspektor Anderson Roman Vojtek, padlé ženy Kateřina Nováková, Veronika Veselá, Jana Vaculíková, Kateřina Šildová, pasák těchto padlých žen Hynek Svrček, konstábl Jan Urban, který už nepronásledoval Jacka, Richard Tesařík zasvěcoval Janu Vaculíkovu do tajů a praktik znalců vína Rozparovače Romana Říčaře. Roman Štolpa zase okouzloval krásné ženy, Richard Tesařík učil Janu Vaculíkovou pít víno, Mojmíra Maděriče bylo všude plno.
Někteří umělci sem však nedorazili - například Míša Kuklová hned po představení musela odejít i s rodinou domů, Štefan Margita s Hankou Zagorovou také zmizeli, stejně jako Ivana Jirešová. Ostatní se bavili do ranních hodin.
Když jsem po půlnoci odcházel, zábava byla v plném proudu a vypadalo to, že ještě dlouho bude. Muzikál Jack Rozparovač důstojně vešel do sychravého pražského počasí února 2007 a lze jen popřát, aby se mu zde dařilo alespoň tak, jako v Londýně.
Fotografie a text Michal Škvor
Komentáře k článku