Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Svět plný andělů - pražská premiéra

Jan a anděléBěhem tohoto léta se budou hrát dva muzikály - v Pyramidě na Výstavišti Pomáda a v Divadle Na Vinohradech Svět plný andělů autorů Zdenka Merty a Stanislava Moši. Není to první společný počin této autorské dvojice. V roce 1991 byla premiéra adaptace Shakespearovy hry "Sen noci svatojánské", kterou dodnes uvádíme pod názvem "Sny svatojánských nocí".

V září tohoto roku to bude deset let, co se hra uvádí, a má na kontě přes 300 repríz, a to nejen v České republice, ale v celé Evropě. V roce svého uvedení získala Cenu Českého hudebního fondu za nejlepší inscenaci roku. V Praze se hrála a na Křižíkově fontáně na Výstavišti po dobu šesti let.

Druhým společným počinem byl projekt na motivy Faustů - tedy různých her od různých autorů na toto téma. My jsme ho pojmenovali "Bastard" a podtitul zněl Scénické oratorium. Hráli jsme ho v historické budově Národního divadla tři roky po sobě.

Jan a anděléTřetím projektem byl v roce 1998 "Babylon". Hra, která zbavuje mýtů stavbu babylonské věže z pohledu dnešních lidí. Zatím posledním společným projektem obou autorů je právě hraný "Svět plný andělů".

Příběh hry je zasazen do naší současnosti. Jeho hrdina Jan, mladý muž se všemi předpoklady být středem pozornosti svého okolí, opouští kariéru úspěšného klavíristy, žije osamocen, putuje z místa na místo, klesá stále níže a jde z maléru do maléru. Mnohé vysvětlují pohledy do Janovy minulosti, kdy v dětství se odhalují příčiny jeho vyčleňování ze společenství lidí. Zásluhu na jeho životním prozření mají ti, které miloval a zradil.

Jen jeho anděl strážnJan coby slavný klavíristaý nad ním bdí v jeho krizových okamžicích. Svět andělů bdí nad hrdinou, ale v obrazném smyslu slova nad námi všemi. Atraktivnost příběhu zvyšuje prostředí kabaretu, tedy světa tance, zpěvu a humoru, v němž náš hrdina a my s ním zjistíme, v čem spočívá jeho životní problém.

Jak vlastně celý projekt vznikl, čím je zajímavý a o čem a proč vlastně je mi řekl osobně jeden z autorů, Stanislav Moša - na dnešní závěrečné zkoušce před oficiálním premiérovým představením v Divadle Na Vinohradech.

"Inspirací k napsání tohoto příběhu byl pro mne kupodivu film "Shakespeare in love". Mě se strašně líbila scéna, jak přišel domů, tleskl rukama a začal něco psát. A potom z toho byla pěkná hra. Tak jsem to také jednou zkusil. Přišel jsem domů, tleskl rukama a začal jsem něco psát a vznikl z toho tento muzikál.

Jan, Sandra a jejich dětstvíRozdíl byl obrovský, neboť ty věci, co jsme psali dříve, tak vznikaly na základě znalosti konce toho díla. Tentokrát jsem psal s tím , že jsem vůbec nevěděl, jak to skončí.

V tom příběhu je mnoho z mého a Zdenkova života. Tak jak se ten příběh rozšiřoval a košatěl, tak jsme se více zobrazovali my s našimi životy, problémy a touhami. Všichni říkají, že je to příběh o hledání lásky. Co jiného může autora zajímat, než objevování toho nejpodstatnějšího lidského aspektu našeho života.

Děj inscenace sleduje tři roviny: rovina reálná - to je příběh klavíristy, který se odehrává v noci před Štědrým dnem, potom je to rovina jeho vzpomínek a reminiscencí na jeho dětství - jsou tam dvě velké dětské role - a potom ještě rovina metafyzická, protože tento klavírista má svého anděla, kterého na začátku nevnímá, a potom, protože ten anděl už ho má také plné zuby, tak se tam snášejí další andělé, kteří se snaží vyřešit jeho problém."Jan a Sandra

Hra je uváděna s živým orchestrem.

Premiéra v Městském divadle Brno 27. října 2000
Pražská premiéra v Divadle Na Vinohradech 4. 7. 2001.

Libreto: Stanislav Moša
Hudba: Zdenek Merta
Režie: Stanislav Moša
Scéna: Jan Dušek j.h.
Kostýmy: Andrea Kučerová
Choreografie: Vladimír Kloubek j.h.
Dirigent: Karel Cón
Hudební nastudování: Zdenek Merta, Karel Cón
Instrumentace: Karel Cón, Martin Kumžák
Asistent choreografa: Ivana Kloubková
Odborná spolupráce: Prof. PhDr. Mojmír Svoboda CSc.
Dramaturgie: Tomáš Steiner a Katarína Vaculíková j.h.Anděl sestupuje na Zemi

Hrají:
Jan - Petr Gazdík nebo Stano Slovák nebo Jan Apolenář j.h.
Anděl - Robert Jícha nebo David Uličník j.h. nebo Roman Vojtek j.h.
Sandra - Jitka Čvančarová nebo Petra Jungmanová nebo Jana Musilová nebo Markéta Sedláčková
Ráchel - Alena Antalová nebo Irena Budweiserová j.h. nebo Zora Jandová j.h.
Lea - Jitka Čvančarová nebo Jana Musilová nebo Jana Vaculíková j.h.
Rudi - Igor Ondříček nebo Erik Pardus nebo Tomáš Sagher j.h.
Janův otec - Karel Janský nebo Josef Jurásek
Janova matka - Eva Gorčicová nebo Miroslava Kolářová

v dětských rolích:
Janovo dětství - Matěj Chrudina nebo Zbyněk Kozák nebo Matěj Němec
Sandrařino dětství - Denisa Chytilová nebo Tereza Janáčková nebo Žaneta Kiliánová

Zpracoval Michal Škvor
Fotografie: Martin J. Polák

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.