Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Příběh z West Side dojímá i po letech

Maria truchlí nad mrtvým Tonym (L. Černíková, R. Vojtek)Kultovní tradiční muzikál West Side Story láme divákům srdce už nějaký ten pátek. Tento muzikál již delší dobu uvádí Hudební divadlo Karlín a nutno dodat - s úspěchem.

Příběh West Side Story se začal psát na začátku padesátých let 20. století. Tryskáči v plné parádě (v popředí Braňo Polák jako Leďák)V září 1957 dorazila "Westka", jak se tomuto muzikálu říká mezi fanoušky, na Broadway. Ihned se z ní stal hit a tak v roce 1961 následoval neméně úspěšný film. Leonard Berstein, autor hudby, spolupracoval s autorem námětu Arturem Laurentsem a autorem textů Stephenem Sonheimem, který se pak sám stal úspěšným muzikálovým skladatelem.

Tony se odmítá s Bernardem prát (R. Vojtek, K. Škarka)Adaptace příběhu Romea a Julie, zasazená do New Yorku padesátých let sklízí úspěchy dodnes. Ovšem nervou se spolu znepřátelené rody, ale jedná se o problém etnický. Proti sobě stojí "rodilí Američané" a Portorikánci. Potomci přistěhovalců, kteří v Americe žijí jednu až dvě generace a říkají si Tryskáči se perou o vládu nad ulicí s přistěhovalci z Portorika, Tony vysvětluje Riffovi, ze ho půtky nezajímají (J. Kaštovský, R. Vojtek)kteří si říkají Žraloci.

Samozvaný vůdce Tryskáčů Riff (Jan Kaštovský, alt. Roman Vojtek) chce na tancovačce vyzvat Bernarda (Karel Škarka, alt. Ernesto Čekan), vůdce Žraloků na souboj, který by jednou provždy spory vyřešil. To celé ovšem musí schválit Tony (Roman Vojtek, alt. David Uličník a Aleš Briscein), Tony potkává na tacovačce Mariu (R. Vojtek, L. Černíková)který společně s Riffem partu zakládal. Tony pracuje v baru u Doktora (Antonín Hadrt, alt. Petr Štěpánek) a z těchto malicherných sporů vyrostl. Nakonec na tancovačku dorazí. K bitce mezi Tryskáči a Žraloky nedojde  jen díky přítomnosti seržanta Krupkeho (Jan Mauer, alt. Jan Dolejší) a poručíka Schranka (Vladimír Čech, alt.  Karel Hábl).

Portorikánci zpívají o skvělé Americe…Tony se tu však setkává s Mariou (Lucie Černíková, alt. Anna Klamo), Bernardovou sestrou. Oba mladí lidé se do sebe zamilují, dělí je však to, že patří každý k jiné partě. Tonyho půtky nezajímají, je ale vyzván Bernardem na pěstní souboj. Ovšem zasahuje Riff, který tvrdí, že souboj musí být nejlepší proti nejlepšímu a to je u Tryskáčů Leďák (Braňo Polák, alt. Jan Urban).Tony přesvědčuje Marii, že Bernarda nechtěl zabít…

Maria mezitím pokračuje ve vztahu s Tonym, i když si má vzít China (alt. Lumír Olšovský a Ernesto Čekan), kterého jí dohodil Bernardo. Na vztah Marie a Tonyho přijde Anita (alt. Tereza Duchková a Vanda Konečná),  Bernardovo děvče, když Tony přijde za Mariou do dílny, kde obě dívky šijí. Anita hledá Tonyho (T. Duchková, M. Kavalčík, I. Hrbáč), aby mu vyřídila vzkaz od MarieAnita Marii slíbí, že je neprozradí.

Schyluje se k souboji Bernarda a Leďáka. Maria chce, aby Tony souboji zabránil. K souboji přesto dojde, ovšem Bernardo při něm nožem zabije Riffa a Tony následně zabije Bernarda. Všichni utíkají. Chino donese zprávu o Bernardově smrti Marii. Truchlící Maria (L. Černíková)Ta odmítá uvěřit, Tony za ní přijde a všechno jí přizná. Chtějí spolu utéct. Marii však přijde vyslechnout poručík Schrank. Maria proto posílá Anitu za Tonym, který se ukrývá u Doktora ve sklepě.

Anita chce mluvit s Tonym, ale samozvaný nový vůdce party Leďák spolu s ostatními ji znásilní. Jejich řádění ukončí až příchod Doktora. Schrank varuje Bernarda před rvačkami (V. Čech, K. Škarka)Anita je z pomsty mystifikuje a sdělí jim, že Chino zastřelil Mariu. Doktor to jde oznámit Tonymu, který všude hledá China, aby ho také zabil. Náhle se setkává s Mariou, která není mrtvá. Vzápětí ho Chino zastřelí. Maria truchlí nad Tonyho tělem a ukazuje všem, pro jakou malichernost zemřel nejen Tony. Všechny jeho smrt semkne dohromady.

Anita ujišťuje Mariu, že vzkaz Tonymu vyřídíZe sólistů jednoznačně vyniká hlavně Roman Vojtek jako Tony, který je přesvědčivý herecky a zpěvu se nedá nic vytknout, i když naléhavosti hlasu Davida Uličníka nedosahuje. Není bez zajímavosti, že Roman Vojtek alternuje roli Riffa i Tonyho ve West Side story uváděné v Městkém divadle Brno. Stejně tak Karel Škarka, který hraje Bernarda i v MdB, je kvalitním představitelem latinského temperamentu. Tryskáči se po Riffově smrti semkli proti ŽralokůmKomu role portorikánské dívky sedí je ovšem Tereza Duchková jako Anita, která v roli může využít vynikají zpěv i půvab.

Lucie Černíková jako Maria dokáže vystihnout naivitu mladé dívky, Portorikánská děvčata ráda tancujíslušně zahraje i zazpívá. Jan Kaštovský jako Riff je naprosto vynikající, leckdy svým výkonem zastiňuje další sólisty. Role bojovného mladíka mu vysloveně sedla.

Z company pak zaujme především Michal Kavalčík jako Arab, Ondřej Izdný jako Prcek nebo Braňo Polák jako Leďák, Dvě party mladých: Tryskáči a Žraloci před bojemněkdejší člen chlapecké skupiny A-tak (možná ho potkáme i v Producentech). Z dam v company ovšem nejvíce vynikne - ač nezpívá - představitelka Čáry (Jitka Moučková), snaživé dívky, která se neustále snaží dostat do party Tryskáčů. Což se jí také díky její chytrosti nakonec podaří.

V režii Jana Pechy vznikla kvalitní adaptace světového muzikálu. Takže pokud jste neviděli "základní dílo znalce muzikálů" vypravte se do Kongresového centra, kde ho uvádí Hudební divadlo Karlín.

 Fotografie Michal Škvor, text Veronika Břešťanová

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.