Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Vietnam na pražském Výstavišti

Chris a Kim stvrzují svou lásku těsně před pádem SaigonuPříběh lásky z válečného období 50. let dojímá diváky již od prosince loňského roku na pražském Výstavišti v Goja Music Hall. Velkou atrakcí je nepochybně také přistání opravdového vrtulníku v představení. Takový je muzikál Miss Saigon.

Tragický příběh z vietnamské války napadl jejich autory, Fotografie, která byla inspirací pro muzikál Miss Saigonsehrané již ze společné práce na Bídnících, Claude-Michela Schonberga a Alaina Boublila, při pohledu na tuto fotografii. Je to obrázek vietnamské ženy, která na letišti předává své dítě otci, bývalému americkému vojákovi. Zároveň ví, že své dítě už nikdy neuvidí. Předává ho ale do lepšího světa, do Ameriky. Autoři se zároveň netají i inspirací Pucinniho Madame Butterfly.

Právě příběh bui-doi, dětí amerických vojáků a vietnamských žen, se dotýká i příběhu muzikálu Miss Saigon. Kim je sedmnáctiletá vesnická dívka, jejíž vesnici vypálili a příbuzné zabili. Dreamland vám splní vaše snyDostává se do Saigonu, kde se jí ujme pasák zvaný Inženýr a zaměstná jí v klubu Dreamland. Právě tady potkává Kim Chrise, mladého amerického vojáka. Láska na sebe nedá dlouho čekat, ale samozřejmě musí být tragická.

Pád Saigonu a nástup komunistů Chrise a Kim má navždy rozdělit. Kim ale zbyl po Chrisovi syn - Tam. Po válce utečou do Bankoku, odkud chtějí - s pomocí Inženýra - uprchnout do Ameriky. Do Bankoku však přijede Chris. Ale ani tentokrát nenajde jeho láska ke Kim naplnění, je totiž již ženatý. Kim proto pošle Tama s Chrisem do Ameriky a sama se rozhodne pro obět nejvyšší.Inženýr jako napravený občan socialistické společnosti

Příběh z vietnamské války zaujme i české diváky, protože v něm nechybí silný příběh a samozřejmě láska. Stejně jako do života Chrise a Kim zasáhl i do našich dějin komunismus. A i příběh Tama, válečného dítěte, skončil relativně šťastně.

V roli Inženýra se zatím střídají Jiří Korn a Josef Štágr. Kim (I. Bartošová) a Chris (T. Savka)Korn v černovlasé paruce a kostýmu působí spíš jako Michael Jackson. I tak si roli podlézavého a vynalézavého Inženýra užívá, protože je to opět typ role, který Kornovi sedí. Josef Štágr podává Inženýra zase jinak, spíše jako cynického pozorovatele, který se snaží změnit svůj osud a odejít za lepším. V roli Chrise jsem viděla Romana Vojtka a Michala Klama. Klamo má na Chrise hlas a obstojně zahraje. Ale ve vztahu k mladým Vietnamkám působí nepřirozeně, to že je mladý voják mu asi neuvěříte. Roman Vojtek je oproti Klamovi ostřílený muzikálový zpěvák a tak roli Chrise zvládá s bravurou, Kim (I. Bartošová), Tam (D. Škvor) a Inženýr (J. Štágr)i když jemu chybí mladické pochybování o tom, zda má válka smysl.

Stejně jako v Bídnících (a několika dalších muzikálech) je i v Miss Saigon dětská role – chlapec jménem Tam. Je to „dítě lásky“ mladičké dívky Kim a vojáka Chrise. Do děje vstupuje ve svých 3 letech, v období poválečné krize. V roli Tama se střídá 5 chlapců,avšak pouze jediný má vzhled opravdového Vietnamce – Patrik Minh Nguyen. Dalším výrazným Tamem je Daniel Škvor, který okouzluje diváky svýma velkýma, smutnýma očima a na jevišti působí přirozeně. Ale ať už v dětské roli uvidíte kohokoliv z nich, nakonec vás jeho osud dojme až k slzám.Šárka Marková jako Ellen

Miss Saigon se vždy po měsíci se střídá s Bídníky. V roli Kim se střídají Lucia Šoralová, Magda Malá a Iveta Bartošová, Chrise alternuje Michal Klamo, Roman Vojtek a Tomáš Savka, Johna ztvárňuje Tomáš Trapl, David Uličník a Pavel Vítek. Šárka Marková navíc "povýšila" a kromě role prostitutky Gigi hraje i Chrisovu americkou manželku Ellen. V dalších rolích se představí Ondřej Izdný, Václav Vostarek, Jan Fiala, Tereza Zelinková, Dita Hořínková a další. V roli Inženýra brzy vystoupí také Karel Černoch, který hraje i Jeana Valjeana v Bídnících.

 Fotografie Michal Škvor, text Veronika Břešťanová

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.