Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Lucie Bílá v roli Morgany

Artuš a královna GinevraNa Excaliburu se sešel skvělý tandem autorů. Scénář a některé texty napsal publicista Karel Steigerwald, který využil dvou sonetů W. Shakespeara v překladu Martina Hilského. Samotné libreto napsal Vlastimil Třešňák a Jan Sahara Hedl, oba jsou známí svou spoluprací s Michalem Pavlíčkem, který je autorem hudby.

Michal Pavliček je ostřílený rocker a muzikant, který prošel přes muziku kapel Pražský Výběr a Stromboli ke komponování scénické hudby. Naposledy jsme jeho hudbu slyšeli v seriálu Místo nahoře a právě titulní píseň otextoval V. Třešňák.

"Na počátku bylo slovo, a to slovo bylo NIC…"
Tak začíná muzikál Excalibur. Kouzelník Merlin chce ukončit dlouhé spory o vládu a tak stvoří kouzelný meč Excalibur, který věnuje "králi králů" Uterovi. Vortinger a pomluvaTen se však zpronevěří jeho kouzlu, když svede ženu krále Cornwella Igrain. Než je zabit, vetkne kouzelný meč do kamene. Po mnoha letech jej v den Uterovy smrti vytáhne člověk čisté duše Artuš, sluha knížete Vortingera. Ten jej chce nejdříve zabít, nakonec ho pasuje na rytíře.

Kouzelník Merlin je spokojen, požehná i svazku Artuše a Ginevry. Nový král zakládá hrad Camelot a družinu Rytířů kulatého stolu. Morgana a MordredRytíř Lancelot se zamiluje do královny Ginevry a málem zradí svého krále. Intrikánská Morgana začíná rozehrávat svou temnou hru. Vloží Vortingerovi do úst pomluvu o královně. Král vyhlásí souboj za čest své ženy, nikdo ji však nechce hájit. Artuš je nešťastný, Morgana - vydávající se za Ginevru - ho oklame a zplodí s ním dítě - Mordreda.

V poslední chvíli přijede Lancelot, který Ginevru miluje, a kvůli němuž pomluva vznikla. V souboji porazí Vortingera, ale ihned odjíždí. Když se naposledy vidí s královnou, neodolají vzájemné lásce a oba krále zradí. Mrtvá družina a MerlinMorgana popichuje Artuše, který oba milence přistihne a v návalu vzteku je oba zabije.

Merlin i Morgana jsou zaskočeni, neboť není lidí a svět zaniká. Morgana obelstí Merlina a otočí kolem času zpět. Dostanou se k okamžiku přistižení a Morgana znovu ovlivní Artuše. Ten milence nezabije, ale Lancelota vykáže do exilu a svou ženu do kláštera. Excalibur pak znovu zabodává do kamene.

Artuše nic nebaví a chřadne. Morgana mu našeptá, že by ho uzdravil Svatý grál. Morgana a smrt GinevryMordred se za podpory své matky jmenuje vůdcem této skupiny a za "mediální podpory médií" vede družinu rytířů na výpravu za svatým Grálem. Postupně všichni rytíři umírají, vrací se jen Mordred. Zničený Merlin se raději opíjí, Když však vidí tolik zmaru, vystřízliví a poradí Artušovi, aby se vrátil za Ginevrou. Ten tak učiní a usmíří se se svou ženou. Morgana to těžce nese, ale daleko víc ji vadí, že ani ona, ani její syn nedokáží vytáhnout meč.

Ginevra umírá a Artuš si uvědomuje, že Morgana a její syn jsou původci všeho zla. Poslední souboj - Lancelot a ArtušVytahuje Excalibur z kamene a chystá se na souboj. Přijel i Lancelot, začíná boj s Mordredem. Ten zabije Lancelota, ale Artuš zabije Mordreda - sám však umírá, zlo je prozatím poraženo.

Končí příběh z úsvitu dějin a vzniká legenda o králi Artušovi, jeho družině, věrnosti, lásce a odvaze. Kouzelník Merlin odchází s mladičkou Artuš zabíjí MordredaMorganou, aby nad dalšími lidskými věky hrál s Morganou hru o osud lidstva.
"… na konci dobro zvítězilo a všichni vešli do legend."

Je to především pěvecká podívaná - zpěváci doslova neslezou po celou dobu představení z jeviště. Výkony některých umělců na jevišti jsou natolik výrazné, že vhodně vyplňují relativně stroze navrženou výpravu, která se nevíce odráží v kostýmech a líčení jednotlivých postav. Role královny Ginevry - která ztělesňuje dobro a lásku, neposkytuje Lucii Bílé takový prostor pro její živočišnost a smysl pro ironii,Postavy vstupují do legend - Merlin a mladá Morgana jako jí dává role intrikánské čarodějnice Morgany.

Režisér Vladimír Morávek tu experimentuje s volným prostorem a hloubkou scény. A to i na relativně malém prostoru divadla Ta Fantastika, které tím získává nový rozměr. Můžeme porovnávat s jeho provedením představení Lucie Bílá a její přítel Noid v zákulisí po děkovačceRomea a Julie ve Stavovském divadle z roku 2002.

Samy o sobě stojí již zmiňované pěvecké výkony. Je patrné, že pro mnohé z hlavních představitelů byly psány na tělo nebo přímo autora inspirovali. Kamil Střihavka - král Artuš, Lucie Bílá - královna Ginevra, Michael Kocáb - kouzelník Merlin, ale i ostatní alternace.

Kamil Střihavka odehrál od premiéry 3. listopadu 2003 největší počet představení ze všech účinkujících. Od 16.září 2004 vystupuje Lucie Bílá mimo roli královny Ginevry také jako čarodějka Morgana.

Muzikál Excalibur (ač má v podtitulu "z dob lásky a nevinnosti") je rocková opera, ve které hrají a zpívají drsní rockeři a křehké ženy.

Fotografie Michal Škvor, text Lenka Havelková

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.