Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Ježíš slaví dvacetiny

Ježíš slaví 20 let na (divadelních) prknech Rocková opera Jesus Christ Superstar (dále JCS) oslavila letos v říjnu dvacáté výročí uvedení na české scéně. U nás se poprvé objevila na prknech divadla Spirála roku 1994. K hlavním protagonistům tehdy patřily velké hvězdy hudební sféry, jako je: Kamil Střihavka, Dan Bárta, Bára Basiková, Vilém Čok, Bohouš Josef či Aleš Brichta. JCS vznikl na základě spolupráce Tima Rice a Andrew Lloyd Webera. K dalších úspěšným představením z pera těchto autorů patří například muzikál Evita nebo Čaroděj ze Země Oz či Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. Pojďme si společně připomenout první začátky tohoto legendárního představení a nakouknout do zákulisí, kde vládla nostalgie a veselí.

Odhalení hvězdy na chodníku slávy ve foyer divadlaK dvacátému výročí byla ve foyer divadla Karlín slavnostně odhalena hvězda na „chodníku slávy“ Timu Riceovi (v pořadí se jedná zatím o třetí hvězdu, následující po zakladateli divadla Eduardu Tichém a skladateli Johnu Kanderovi). Tento britský textař a libretista je známý nejen díky své spolupráci s Andrew Lloyd Weberem, v roce 1993 například získal také cenu Americké filmové Akademie - Oskara - za libreto k animovanému filmu Aladdin, s spolu s Eltonem Johnem se také podílel na dalším filmu od Walta Disneyho - Lvím králi. Mimo jiné se dále podílel například na vzniku muzikálu Aida. Tim Rice měl v minulosti několikrát možnost shlédnout svá díla také v Praze, bohužel dvacátému výročí JCS a slavnostnímu odhalení jeho hvězdy na „chodníku slávy“ však nemohl být ze zdravotních důvodů přítomen.

Kamil Střihavka předává Timu Riceovi hvězdu slávyDivákům byla prostřednictvím ředitele divadla Karlín Egona Kulhánka alespoň představena video zdravice s poděkováním a převzetím tohoto ocenění Timem Ricem z rukou Kamila Střihavky. Hvězda na chodníku slávy byla poté spolu s přípitkem odhalena Vilémem Čokem a Alešem Brychtou ve foyer divadla v průběhu přestávky představení, Mezi hlavní hvězdy 20. výročí Ježíše na české scéně dále patřili: Kamil Střihavka (Ježíš), Bára Basiková (Máří Magdaléna), Jiří Korn (Herodes), Václav Noid Bárta (Jidáš), Pavel Polák (Pilát), Radek Seidl (Kaifáš), Peter Strenáčik (Apoštol Šimon Zélótes), Jaromír Holub (Apoštol Šimon Petr) a Jindřich Vobořil (Annáš). To vše za doprovodu živé hudby Martina Kumžáka.

Jeden z vás mě zapře...Největším překvapením večera však bylo kromě původně slibované návštěvy Tima Rice ještě představení hvězd původního zpracování. Na konci představení jsme se tak mohli opět setkat s Renatou Podlipskou a Athinou Langoskou (původními Máří Magdalénami), Vilém Čok rozproudil publikum s Herodesovou písní, jako Piláta jsme mohli vidět Ivana Doležálka a Aleše Brichtu. Jako Jidášové se přišli ukázat hned dva představitele hlavních rolí a to Josef Štágr (jeho výkon spolu s Tomášem Traplem čněl o řád výše před ostatními). Jako poslední přišel na řadu Martin Skala jako původní Ježíš. Nemohli samozřejmě chybět také autoři původní české inscenace (Michael Prostějovský a Arnošt Moulík…).

Věrná Máří Magdaléna v podání Báry BasikovéZ hlavních rolí excelovali Kamil Střihavka a Bára Basiková. Velmi dobrou hereckou a komediální scénku bravurně ztvárnil Jiří Korn jako Herodes. Jindy zcela výborný Peter Strenáčik se při sykavkách chvílemi potýkal se špatně znějícím portem. A ač mě Václav Noid Bárta velmi překvapil v muzikálu Lucie, jeho přednes v JCS byl díky jeho specifickému hlasu místy bohužel až nesrozumitelný. I tak je ale třeba účinkujícím za jejich výkony vzdát dík a popřát jim mnoho dalších úspěšných sezón – aby se Jesus Christ Superstar příště loučil nejdříve v kristových letech.

U příležitosti výroči nemohli chybět ani tvůrci původní inscenace Máří Magdaléna v podání Renaty Podlipské I Athina Langoska si písní zavzpomínala na účinkování v Ježíši Parta se mění jen muzika zůstává
Ivan Doležálek si zopakoval roli Piláta Vilém Čok jako Herodes rozhýbal publikum Ježíš z první české inscenace ve Spirále - Martin Skala Ježíš po 20 letech v podání Kamila Střihavky
Úsměvy účinkujících nechyběly ani za oponou Skvělou show předvedl na závěr také Josef Štágr Nechyběl ani skvělý bavič a zpěvák Tomáš Trapl Aleš Brichta v zajetí rockové opery

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.