Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Vévoda Štěpán Bavorský přestěhoval Karlštejn na Hlubokou

Zámek Hluboká se v letním čase stává divadlemNe, nemějte, architekti, strach. Jde pouze o přestěhování dočasné, a hlavně muzikálové. A proč zrovna Karlštejn na Hlubokou? Odpověď je jednoduchá: jelikož na zámku Hluboká, přímo na jeho nádvoří, se celý červenec odehrává muzikál Jedna noc na Karlštejně. A my jsme mohli být přitom a přidat se 16. července 2011 k plnému nádvoří nadšenců – příznivců muzikálů v plenéru (v přírodě, tentokráte na zámku Hluboká nad Vltavou). A to jsme ještě netušili, že dnešní zážitek bude jedinečný a naprosto neuvěřitelný!

Hned za branou zámku nás uvítal intrikán – vévoda Štěpán Bavorský, občanským jménem Zdeněk Pikl – producent představení a herecHned za branou zámku nás uvítal intrikán – vévoda Štěpán Bavorský, občanským jménem Zdeněk Pikl – producent a herec představení Jedna noc na Karlštejně. Podáním ruky a zažertováním intrikánům vlastním… “Ale Michale, minule jsi mi jako svou manželku představoval úplně jinou ženu…“ bylo jasné, že tento šarmantní pán do tohoto večera jisto jistě patří a my také. "Karel IV. měl také mnoho žen, tak proč ne já?" odpověděl s přehledem Michal, a hned bylo jasné, že jsme všichni naladěni na stejnou notu a zážitek z představení bude hodně zajímavý.

Postavením muzikálové scény přímo na nádvoří ještě více zvážněly zdi HlubokéPostavením muzikálové scény přímo na nádvoří ještě více zvážněly zdi Hluboké. Zvážněly, aby se s hodinou devátou rozzářily světly Stanislava Janů, hudbou Zdeňka Bartáka s texty Petra Markova a v hudební režii Daniela Bartáka. Toto hvězdné spojení nechalo tak pod hvězdami nočními vyniknout výkonům jednotlivých postav.

Scénu odlehčil tanec karlštejnských žen Známé heslo, že v jednoduchosti je síla, ukázalo nejenom zde svou tvář.

Děj se odehrával na nádvoří zámku, beze změny kulis či zatahování opony. Občas přibylo křeslo a stoleček, pro postavení korbelu s vínem pro císaře a jeho návštěvy. Planoucí pochodně a stráž držící zbrojnoši byly také nepřehlédnutelným prvkem, přibližující zámeckou atmosféru. Zuzana Benešová měla na nastudování role královny Elišky pouhých osm hodin

Scéna Miroslava Kocmicha byla navržena tak, že jsme mohli být na nádvoří i v komnatách, na cimbuří či ve strážnici, vydržela dupot zbrojnošů, odlehčila tanec karlštejnských žen i zmajestátnila slova panovníka. Zvláště ve chvíli, kdy se Karel IV. vyznává ze své lásky k vlasti České, stačilo zvednout zrak a skrze oblohu stát se pánem celého vesmíru. Skromnější z nás mohli alespoň díky zámecké architektuře či Karlových slovech pocítit sílu češství.

Zuzana Benešová se s Eliškou Ochmannovou sešla v muzikálu Jedna noc na Karlštejně na jevišti vůbec poprvéCelým představením se prolínal tanec i zpěv v duchu lásky, která od nepaměti až po současnost mění historii i životy nás všech. Láska, která jediná mohla bez trestu porušit nařízení samotného císaře. Tak tedy s láskou a bez falše, s nadšením, upřímností ale i profesionalitou promluvili k nám divákům všichni na jevišti společně. Uchvátili nás jako jedna rodina bez rozdílu velikosti své herecké role nebo role v realizačním týmu.

Muzikál a krásný hrad - to jde spolu více než dohromadyServer Musicalnet si dovoluje přiblížit vám všechny zainteresované formou sobě nejvlastnější – především fotografiemi Michala Škvora, ke kterým jsem ráda napsala tento článek.

Ale pokud chcete onu krásu muzikálového představení Jedna noc na Karštejně zažít na vlastní kůži, rezervujte si lístky (o představení je velký zájem) a přijeďte se podívat osobně. Teplé oblečení je více než vhodné!

Zdeněk Pikl coby bavorský vévoda Štěpán kuje pikle s Luďkem Šindelářem coby králem cyperským a jeruzalémským PetremTěžko bych já sama vybírala, koho z účinkujících zmínit, protože všichni herci byli ve svých úlohách výborní, což potvrdili i všichni přítomní diváci velkým potleskem.

Po skončení představení jsme si s Michalem povídali o svých pocitech a zážitcích. Díky jeho postřehům, hodným zkušeného muzikálového harcovníka, jsem měla možnost nahlédnout na vše ještě z jiné strany a o vyzdvižení několika jmen se pokusit.

Po stránce herecké mi nejvíce sedla postava šaška - „králova rolnička“Zdeněk Pikl mě okamžitě zaujal svou srdečností, vtipem a přehledem o veškerém divadelním dění, pramenícím z jeho funkce producenta a herce (a to jsem ještě ani netušila, že nás spojuje i profesní pedagogická činnost). Všem ochotně odpovídal na jejich dotazy, řešil s úsměvem ve tváři drobné renonce, a k tomu se ještě stihl převléci do svého kostýmu, domluvit se se zvukařem, dirigentem Davidem Codym, pozdravit známé v hledišti a ohlídat čas.

Petra Karvánková originálně odlehčovala situace příslušící roli královských šaškůPo stránce herecké mně nejbližší se stala postava šaška - „králova rolnička“ - Petra Karvánková, která originálně odlehčovala situace, příslušící roli královských šašků, bláznů. Její glosování různých situací bylo pohotové, vtipné a prostořeké. První výraznější vtipnou hláškou, kterou jsem zaregistrovala, byla při příchodu krále, kdy ho Rolnička uvedla slovy: "Přichází největší z Čechů, král a císař, můj pán Karel IV., řečený Otec vlasti." Pak už to byl jeden vtip za druhým. Napadlo mne, že by její „řečičky“ i mimické vyjádření mohly obohatit moji civilní práci s dětmi.

Zuzana Benešová mimořádně v roli královny EliškyBravurně pěvecky zvládla svou roli Zuzana Benešová. Ta nám všem připravila velké překvapení. Přítomnost Zuzany i Elišky Ochmanové obou alternující stejnou roli Aleny - dcery purkrabího, vzbuzovala otázky. Na ně dokázal odpovědět, kdo jiný než Zdeněk Pikl: "Dnes večer Eliška hraje Alenu a Zuzka mimořádně vystoupí v roli královny Elišky, za náhle onemocněnou Ivanne (Ivana Plachá), která nemá alternaci."

V roli Aleny dostala příležitost Eliška OchmannováZuzana Benešová se nezalekla vzniklé situace, a během osmi hodin alternaci královny Elišky Pomořanské nastudovala. Tuto raritu se diváci dozvěděli až při děkovačce přímo z úst Zdeňka Pikla, a o to více znásobili svůj potlesk při předávání květiny.

V roli Aleny – neteře purkrabího, která je zamilována do šenka Peška ten večer hrála Eliška Ochmanová. Znát ji budete z finálových večerů soutěže o hlavní role tehdy připravovaného muzikálu Robin Hood. Její skutečný, lásky plný vztah, mimo divadelní prkna k Ladislavu Korbelovi – ztvárňujícím císařova šenka Peška, tak mohl být i v rámci rolí dvou milenců stejný jako v osobním životě, a rozehrané situace tak získávaly rozměr, Láďa Korbel miluje Elišku Ochmanovou i v soukromí, ale užívá si ji i v rolikterý jsem dosud neviděla.

Michal mi ozřejmil, že Láďa miluje Elišku, a společně šli do konkurzu na muzikál Robin Hood, aby si pokud možno mohli zahrát spolu na jednom jevišti milenecký pár. To se jim v případě Robina Hooda nepodařilo, oba postupně vypadli, ale jejich přání se jim splnilo právě na Hluboké. Oba si to tedy v míře maximální vychutnávali, a jejich láska byla o to opravdovější, jak i fotografie napovídá.

Dav karlštejnských žen z podhradí bývá v noci sám V neposlední řadě jsem byla stržena zajímavými myšlenkami choreografky Pavly Nýdlové, která je přenesla do krásných tanečních obrazů. Několikrát jsem se během představení přistihla, jak pomyslně tančím v dlouhých šatech s bílou čelenkou v davu karlštejnských žen. Prostých žen, které dokázaly vyjádřit své opravdové touhy a lásky stejně krásně a vznešeně, jako to dokázala i královna Eliška.

A zde je celý tým lidí muzikálu Jedna noc na Karlštejně (Hluboké)Přenesena opět do reality pražského bytu, neztratila jsem pocit velikosti hudby a pohybu. Pouštím si k probuzení a usínání CD s karlštejnskými písničkami. Přicházím na stále nová a nová hudební a slovní spojení, která mi tají dech, ale i burcují ústa opakovat si je nahlas, jako bych já sama v tomto muzikálu hrála. Takovou sílu v sobě mají tyto písničky. Začínám mít pocit, jako bych tyto písně znala odjakživa,  jako by se tyto písně stávaly vyjádřením mých vnitřních pocitů.

V srpnu se hraje na zámku Hluboká muzikál Romeo a JulieChcete-li zažít podobné pocity, vydejte se mezi krále a královny, šašky a panoše, zbrojnoše i lepé děvy, vévody a arcibiskupy, vydejte se za láskou na zámek Hluboká, který se na jednu noc změní v hrad Karlštejn…

V srpnu se hraje na zámku Hluboká muzikál Romeo a Julie.

A protože se spousta krásných fotografií k článku nevešla, připravili jsme pro vás následující galerii.

Osm hodin je šibeniční termín pro nastudování role V zákulisí panovala dobrá nálada Líčení se musí podrobit i muži  Hlediště bylo, jako vždy, vyprodané
Šenk Pešek oznamuje purkrabímu Ješkovi, že je nemocen Arnošt z Pardubic, arcibiskup pražský vítá za posměchu Rolničky krále cyperského Petra Zbrojnoši a strážní nenechají na Karlštejn proklouznout ani myš ženského pohlaví Alena opravdu Peška miluje, i když to není v této chvíli moc patrné
Co najde ten, jenž hledá fraucimor? Slyšíte-li tyto dva si povídat, vaše oko jistě nezůstane suché! Zuzka Benešová byla v roli královny Elišky opravdu nádherná Císař Karel IV (Aleš Chrt) a jeho žena Eliška Pomořanská (Zuzana Benešová) našli svou lásku, a možná jí trochu předali i divákům

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.