Historie muzikálu Juno a Avos
Libreto opery napsal ruský básník Andrej Vozněsenskij podle své poemy Avos, kterou napsal na námět legendy, s níž přišel do styku v Americe. Příběh vychází ze skutečné události, kdy v roce 1806 plul hrabě Nikolaj Rezanov loďmi Juno a Avos do Kalifornie s úmyslem navázat mezi národy Ruska a Ameriky přátelské vztahy. Legenda dále vypráví o lásce mezi Rezanovem a šestnáctiletou Conchitou, dcerou místodržitele. Po tajném sňatku je Rezanov vyhoštěn, ale Conchitě slíbil, že se pro ni do roka vrátí. Cestou domů však Rezanov zemřel, čemuž Conchita odmítla uvěřit a čekala na svého muže řadu let. Nakonec vstoupila do kláštera.
Poema Avos zaujala skladatele Alexeje Rybnikova a režiséra Marka Zacharova, na jejichž popud Vozněsenskij svou poemu převedl do podoby operního libreta, které doplnil svou hudbou A. Rybnikov. Využil různé motivy od církevního zpěvu až po rock. Operu pak v roce 1981 nastudovalo Moskevské divadlo leninského komsomolu v režii Marka Zacharova. Scénu pro tuto inscenaci vytvořil Oleg Šejncis. S inscenací Juno a Avos hostovalo moskevské divadlo s velkým úspěchem v Československu v únoru 1987 v Divadle na Vinohradech a v Divadle pracujících v Mostě. Samotného českého provedení se tato opera zatím nedočkala, pomineme-li pokus o televizní inscenaci.
“ … Mé dílo je označováno za rockovou operu. Myslím, že to neodpovídá skutečnosti. Chtěl jsem zůstat věren velké ruské operní tradici, čerpat z folklorních motivů, z oblasti ruské romance, ale přitom využít všech moderních způsobů hudebního a scénického výrazu … ”A. Rybnikov
O čem je muzikál Juno a Avos
Kníže Rezanov truchlí pro svou zemřelou mladou ženu, zvoní zvony a lid zpívá žalozpěvy. Kněz v pravoslavném chrámu předpovídá novou dobu a změnu pro duše věřících. Kníže Rezanov se rozhodne, že opustí svou vlast a místo, kde mu zemřela manželka. Nabízí se, že povede velkou objevitelskou cestu dvou lodí - Juno a Avos - do Ameriky. Přes počáteční problémy a odmítání dostává Rezanov nakonec požehnání mocných a loučí se s Ruskem, vstupuje s posádkou na lodě a vyplouvá. Po rozbouřeném oceánu cestují do Ameriky.
Místodržící v Mexiku srdečně přivítá ruské cestovatele a nabízí jim pohostinství. Zve Rezanova a důstojníky na ples, kde jeho jediná dcera, mladičká Conchita, slaví patnácté narozeniny, a zpívá milostný dvojzpěv se svým snoubencem Federicem. Ples vrcholí půvabnou písní o šípkové růži a Rezanov, oslněný půvabem Conchity, ji vyzývá k tanci. Po plese překvapí Conchitu v její komnatě, učiní jí vášnivé vyznání lásky a Conchita Rezanovovi podléhá. Žárlivý Federico vše odhalí a vyzve Rezanova na souboj, ve kterém mu podlehne, a umírá. Nešťasná Conchita však Rezanovovi odpouští a tajně s ním uzavírá sňatek. Rusové jsou však zato Mexičany vyhoštěni a musejí odplout, Conchita je odvezena do kláštera. Má však Rezanovův slib, že se pro ni vrátí.
Po dlouhé době na vzdáleném místě osamocen a nemocen Rezanov umírá. Vyčítá si, že se mu nepodařilo vrátit se pro Conchitu. Zjevuje se mu Matka Boží a s útěšnou písní ho provede branou smrti. V Americe Conchita v klášteře jako každý večer rozžíhá svíci v okně, aby její manžel mohl nalézt cestu k ní, ale marně. Po mnoha letech čekání na jeho návrat umírá, a její duše se znovu setkává s Rezanovem na svém prvním plese, kde s ní Rezanov poprvé tančil. Oba pak společně ocházejí z tohoto světa na věčnost. Sbor zpívá velký hymnus na oslavu velké touhy a věrné lásky hlavních hrdinů.
Tuto hru uváděla Konzervatoř Jaroslava Ježka od 15. 10. 1999 do 20. 6. 2000 v divadle U hasičů v Praze.
Několik dní po úspěšné premiéře muzikálu Juno a Avos, 26. 10. 1999 zemřel Daniel Vašut jenž velkou měrou přispěl k tomu, že se tento muzikál mohl realizovat. Daniel Vašut byl vynikající student 5. ročníku Konzervatoře Jaroslava Ježka a nadějný interpret, který vystupoval v sólových rolích muzikálů Tmavomodrá revue, Hair, Jesus Christ Superstar, Rusalka a Benzín a Mejkap. "Řekneš mi s úsvitem na viděnou, |
Divadlo U Hasičů, premiéra 15. 10. 1999
Komentáře k článku