Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Nikdo neví, kdy přijde čas a bude muset odejít…

Na podiu byly Petrovy oblíbené devítiramenné svícny s hořícími svícemiDne 24. května nastal tento čas pro zpěváka, skladatele, textaře, aranžéra, kytaristu i klavíristu a v neposlední řadě citlivého otce, manžela, kamaráda a přítele Petra Muka. Odešel náhle a nečekaně ve věku pouhých 45 let.

Petr Muk (*4. února 1965, Český Krumlov – † 24. května 2010, Praha) byl český zpěvák a hudebník. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Českých Budějovicích. Od svých patnácti let hrál a zpíval s různými punkovými a undergroundovými skupinami.

Petr MukOd sezóny 1985 známý, od roku 1988 už slavný s českobudějovickým synthibandem Oceán (do roku 1992 tři alba, celkem 300 000 prodaných nosičů, největší hity Ráchel, Lék světu, Dávná zem, Čas, Prázdná ulice či Naděje, společné britské turné s megastar duem Erasure).

V letech 1992 až 1996 člen projektu Shalom, jednoho z vůbec nejúspěšnějších svého druhu u nás (tři alba, dalších téměř 300 000 prodaných nosičů, hity Až jednou, Léto měsíců, Tanec ve skle, Ve větru či Slunce, v Londýně natočený anglický singl Someday)

Raimond (Petr Muk) a  Johanka (Lucie Bílá)V roce 2004 vydal a koncertním turné podpořil mini-album Oh L'Amour obsahující české verze písní skupiny Erasure, se kterou společně s Oceánem projel Anglii - jako předkapela Erasure.

Rok 2006 byl pro Petra umělecky i privátně velmi nabitý událostmi. Z toho pěveckého pohledu se jasně potvrdila trvalost jeho místa mezi špičkou: Top 7 v Českém slavíku Mattoni, Top 5 v televizní anketě Týtý a Top 4 v rozhlasovém Hitu roku s Láska, ta nebezpečná věc. Výběrem největších sóĺových hitů na CD a DVD, později doplněným speciální kompilací Muzikál a film (2009), se uzavřela další kapitola Mukovy kariéry.

Petr Muk jako Raimond v muzikálu Johanka z ArkuOd roku 1997, kdy vydal první sólové album, vystupoval jako samostatný interpret, často v muzikálech. Tam byl k vidění v rolích Prince v Rusalce (s Bárou Basikovou), Raimonda v Johance z Arku (s Lucií Bílou), a v již titulním Galileovi pro pražské divadlo Kalich. V posledním Svobodově muzikálu Golem pak ztělesňil Muk jednu z hlavních postav, pražského rabbiho Loewa. Vedle důležité role Leonarda Da Vinciho v muzikálu Mona Lisa se pak soustředil především na tvorbu nového repertoáru. Trvale v naší pěvecké špičce, s novým albem a plány na podzimní turné: Petr Muk v roce 2010, které bohužel už nedokončí.

Poslední rozloučení s Petrem Mukem proběhlo ve čtvrtek 3. června 2010 v pražském divadle Společné foto při převzetí zlaté desky za muzikál Mona LisaBroadway, které bylo od osmé hodiny ranní zhruba na hodinu  přístupné pro širokou veřejnost. Po deváté hodině bylo divadlo uzavřeno a proběhlo oficální rozloučení pro zvané.

Na jevišti kromě Petrových oblíbených devítiramenných svícnů s hořícími svícemi bylo i šest velkých portrétů Petra Muka, jak civilních, tak i z divadelních rolí. Postupně přibývalo květin, jak velkých květinových aranžmá a kytic, tak i jednotlivých květů, až zaplnily téměř celou přední část jeviště.

Michal David a Petr Muk v pracovním rozhovoruSálem zněly, za doprovodu klipů a dalších fotografií promítaných na projekční plátno, tóny Petrových lyrických písní a nejznámějších hitů jako Bon soir, mademoiselle Paris, nebo Stín katedrál. Poslední rozloučení přišla za všechny přítomné vyjádřit Bára Basiková a Petr Kolář.  Na všech bylo znát velké dojetí. Bára se, i přes maximální snahu zachovat klid, po pětadvaceti letech přátelství a společných prožitků, na veřejnosti rozplakala. Petr Kolář promluvil, ač oficiálně, spíše v kamarádském duchu. Při dalších tónech Petrových písní lidé v sále povstali a zazněl dlouhý potlesk k uctění památky Petra Muka.Petr Muk jako Princ v muzikálu Rusalka

Poté se lidé pomalu rozcházeli a sál byl znovu zpřístupněn pro širokou veřejnost až do 16. hodiny odpolední. Rodina Petra Muka děkuje za respekt k přání, aby smuteční obřad proběhl v úzkém rodinném kruhu. Musicalnet vyjadřuje upřímnou soustrast a hodně, v tomto velmi těžkém období tolik potřebných, sil pro další dny, měsíce a roky…

 

Mezi květinami se nacházely i fotografie Květiny přinesla i Vendula Svobodová… … Jiřina Jirásková … … i Zdeněk Barták se též přišel rozloučit
Na podiu byly Petrovy portréty, jak civilní tak i z divadelních rolí Bára Basiková a Petr Kolář přednesli smuteční řeč Lidé povstali a sálem zazněl dlouhý potlesk Téměř celé jeviště bylo zaplněno květinami

Komentáře k článku

avatar MK
0
 
 
Přejete li si, společně s Musicalnetem, vyjádřit rodině Petra Muka a jeho nejbližším přátelům upřímnou soustrast, můžete zde pod článkem.
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.