Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Je třeba zabít Davida... už za měsíc!

Je třeba zabít Davida"Jak kdo do lesa volá, tak se mu z lesa ozývá" by mohl být klidně podtitul nového muzikálu producentů Michala Davida a Oldřicha Lichtenberga Je třeba zabít Davida. Muzikál, který bude plný hitovek, známých z podání povětšinou právě Michala Davida, ale současně v novém kabátu. Crazy muzikál nejlépe vystihuje fakt, že celý muzikál je postavený na písních Michala Davida, ale ve velmi nevážném, znevažujícím až parodickém kabátě. A pro Michala Davida to bude jistě dárek k jeho padesátým narozeninám, které oslaví v létě. Jak vše vlastně začalo?

"My jsme se jednou s Oldou hádali U Slepiček a on mi řek 'Já tě zabiju!' Tak jsem mu řekl 'Člověče, když tohle uděláš, tak to si už moc v tom divadle nezahrajeme.' A Olda řekl: 'Tak o tom uděláme představení!' No, a protože mě nezabil, tak je tu nový muzikál."

Tvůrčí tým muzikálu Je třeba zabít Davida"Proč jsem dal aranže dělat Danovi Bartákovi? Chci, aby to bylo jiný, aby to nebyl tak davidovský. Aby to bylo trochu odjinud, stejně jako celý představení bude odjinud. A protože jsem si nechal udělat nové zuby, tak dřív než mě zabijou, tak bych si chtěl užít pár hezkých úsměvů." upřesnil Michal David a široce se na přítomné novináře usmál.

Moderátorem celé tiskové konference byl Roman Vojtek (v představení si zahraje Ing. Leydena - francouzského vědce, papeže Jana Pavla II. a Mojžíše). Ten v zápětí začal představovat tvůrce. Petr Gaisler, Kristýnka Kloubková a Daniel BartákPrvním byl Tomáš Gaisler, který představil projekce: "Výtvarná část projekcí bude zpracována odlišně. Bude tu totiž použita plošková kreslená animace. To, co nezvládnou herci, zahrají za ně animace. A naopak."

"Kristýnka Kloubková, choreografie - máš k tomu něco?" dotázal se Roman. Kristýnka odpověděla: "To je tak těžké, když má choreograf říkat něco k představení. On to chce raději ukázat."

"Pro mě je docela čest, že to můžu dělat, protože je to moje dětství. Aranžovat zrovna hudbu Michala Davida a táty do úplně jiné podoby je pro mě docela zábavná činnost. Takže mě to baví."

Michal David představuje své zbrusu nové zuby"Jsou to krásné aranže, uvidíte. Třeba v písni "Decibels of Love", kde budou vystupovat největší hvězdy pěveckého a sportovního nebe. Sice jen na projekcích, ale zato v úlohách neobvyklých - Rus Jaromír Jágr, Mexičan Karel Gott, Španělka Lucie Bílá. Roli cikána jsme nabídli Danielu Landovi, ale ten to ještě zvažuje." odtajnil část představení Oldřich Lichtenberg.

"Když Dan říká, že je to jeho mládí, tak v podstatě je správné, že už nás chtěj zabít. Já jsem rád, že po Říši Fantasie můžeme dělat zase něco jiného." uvedl na pravou míru Zdeněk Barták, autor některých původních písní, které zde zazní.

Většina umělců dorazila, aby se novinářům představila"Režisér by nikdy neměl vyprávět o své představení, nechť je to překvapením. Jednu podstatnou věc: tento muzikál je novým hledáním hranic hudebně-dramatického divadla, které se různým způsobem formuje za těch posledních 20 let. Pouštíme se do něčeho, co v oblasti muzikálu tady, v Čechách,  ještě nebylo - děláme si legraci sami ze sebe, z klišé, osobností a hudby jako takové. Myslím, že epického bylo hodně, jdeme představovat účinkující." rázně uvedl režisér Radek Balaš svůj pohled na nové dílo a jal se představovat účinkující.

Radek Balaš představuje Filipa AntonioMichal David je Akademii představen jako jakýsi novodobý Wolfgang Amadeus Mozart, jeho songy si zpívají národy napříč zeměkoulí. To někteří akademici neskousnou. V hlavách několika z nich se proto zrodí nápad, odstranit tuto ikonu "úpadkové" kultury. Jedním z nich je prof. Rejžák - vedoucí katedry hudební vědy, kterého si zahraje Ivan Vyskočil nebo Pavel Nečas. Dalším 'smrtícím' akademikem bude doc. Vývrt - muzikolog a také Buddha v podání Jana Fialy či Václava Svobody. Trojlístek uzavírá dr. Natalická - vedoucí ateliéru teorie a kritiky (a současně jeptiška Hildegarda), kterou ztvární Bára Štěpánová, Vanda Konečná, Iva Pazderková.Michal David & Michal David

Koho tento trojlístek pošle na vražednou misi do minulosti? Přeci údržbáře Láďu a topiče Vláďu v podání dvojic Aleš Háma a Jakub Wehrenberg nebo Lumír Olšovský a Martin Sobotka.

Další postavou, která je důležitá spíše pro ty gagové situace je Arthur Narcisnegger - mistr bojových umění (který také ztvární Caesara, Satana a také Proroka Muhammada), a zahrají si je pánové Martin Pošta, Tomáš Trapl a Bohouš Josef. Ing. Leyden (R. Vojtek) a Radek BalašDalší takovou bláznivou postavou je choreograf a učitel tance Hugo Harafena (dále ho také uvidíme v roli Ježíše Nazaretského a archanděla Gabriela), v jehož kůži se octnou Tomáš Beroun, Alan Bastien, Bohouš Josef.

V roli Kleopatry, ale také současně uklízečky se představí Monika Absolonová, Ilona Csáková, Leona Machálková, Radka Fišarová, Linda Finková, Vanda Konečná. Filip Antonio (malý Michal David) je Michalem Davidem a ostatními tvůrci hodnocen velmi pozitivněTato role bude zajímavá tím, že dotyčná dáma bude jakýmsi 'zlatým' hostem, který solitérně vystoupí s jednou slavnou písní (která nebyla prozrazena), ale píseň bude nastavena jinak, než ji známe.

Rektora akademie si zahraje Zdeněk Dušek, jediný umělec bez alternace. Vynálezce stroje času zvaného Chonostour Ikárie VZ-20, pomocí kterého se budou vrazi přesouvat časem, vynalezl ing. Leyden - francouzský vědec (ale také papež Jan Pavel II. a Mojžíš) Roman Vojtek nebo Juraj Bernáth.

Společné foto tvůrců a hercůPak je tu také důležitá role hlavního představitele. Je jím malý Michal David v podání šestiletého Filipa Antonio, syna Dity Hořínkové. Ten také zazpíval jedinou píseň, která zde tento den zazněla. Byla to skladba "Sen kovbojů", kterou známe jako znělku z TV seriálu Zdivočelá země. Hudbu napsal právě Zdeněk Barták, slova napsal Eduard Krečmar. Po dvou minutách byl miláčkem všech přítomných, a nutno dodat, že oprávněně. I když mi některé pasáže připomněli spíše píseň Přátelé Zeleného údolí či Cirkus Humberto.

Tím se zakončila hlavní část tiskovky, a nastalo velké focení a samozřejmě dotazování tvůrců. Hlavní hvězdou byl právě malý Filip, ale ani ostatní umělci či tvůrci nepřišli zkrátka. My jsme se zeptali autora myšlenky Michala Davida na pár věcí.

 

Michal David: "Jsem kulturní hanba pop music"

Michal DavidMichale, chtěl jsem se zeptat, chtějí tě zabít kvůli muzikálům?
Kvůli hudbě. Údajně jsem kulturní hanbou pop music, jak to nazývají ti kritici Natalická, Vývrt, Rejžák. Oni chtějí, aby se tato muzika nedostala vůbec do světa, takže se vrací časem až k mému narození, aby mě odstranili dřív, než jsem něco napsal.

Původně jste měli používat jména skutečných kritiků. Proč jste je změnili?
Protože by to takové moc prvoplánové.

Reflektuje tento muzikál tvé osobní prožitky?
No jistě, je tam toho spousta, ale to je to, co nemůžeme říci, to se musíte přijít podívat.

Jak se ti líbí Filip jako mladý Michal David?
Je mi strašně podobný. Filip je senzační, takhle jsem přesně vypadal, když mi bylo šest.

A jak zpívá?
Zpívá nádherně, má krásně čistý hlas, a zpívá líp, než jsem v šesti zpíval já.

 

A na závěr jsem se samozřejmě musel zeptat hvězdy celé tiskovky, jaké pocity má ona sama. Filípek se vždy před odpovědí podíval na maminku a pak odpovídal.

 

Malý Michal David (Filip Antonio) se svou maminkou Ditou HořínkovouFilip Antonio: "Sen kovbojů" jsem neznal.

Filípku, zpíval jsi písničku "Sen kovbojů". Znal jsi jí předtím?
Ne ne.

A je pro tebe těžká?
Moc ne.

A jak se těšíš na prkna, která znamenají svět?
Moc.

 

Filmová upoutávka na muzikál Je třeba zabít Davida

Fotografie, text a rozhovory Michal Škvor

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.