Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Orosené oko je synonymem pro Johanku

Francouzský biskup, sloužící angličanům, nutí Johanku odvolat vše, v co věřila.Vlna postupující z oblasti solar plexu se zarazí v krku, kde vytvoří knedlík. Mé oči nekontrolovatelně mrkají ve snaze vyhnout se vodopádu slz. Sleduji jeviště a obraz je poněkud rozmazaný. V uších mi zní citem nabitá melodie písně "Most přes minulost". Nacházím se v prostorách pražského divadla Kalich a sleduji dění obnoveného nastudování muzikálu Johanka z Arku...

...je pondělí 1Bára Basiková zpívá 4. září 2009. Před divadlem Kalich v Jungmannově ulici v Praze se srocují skupinky kulturně naladěných lidí, zvědavých, jak se povedlo nastudovat již jednou uvedený muzikál Johanka z Arku.

Johanka obrátila vojsko na víruNa jeviště přichází muž v černém (Vladimír Marek) s taktovkou v ruce. Lehce poklepe,  rozezní se hudba a diváci zjistí, že se jedná o průvodce příběhem.  Tento muž, Operátor, seznámí osazenstvo hlediště s prvopočátkem dění a s Johankou (Bára Basiková), mladou dívkou z Domrémy, která od svých čtrnácti let slýchávala hlasy svatých.

Byla předurčena k velikému úkolu, jehož přijetí se zpočátku bránila, protože jako každá běžná dívka chtěla žít tzv. normální život a provdat se za dětského přítele Raimonda (OndKrál je v Remeši korunovánřej Ruml). Nakonec svůj úděl přijala a vydala se na cestu.

Johanku však předběhla její pověst a král Karel VII. (Vilém Čok) se La Hire se vyznává Johancerozhodl vyzkoušet Johančiny schopnosti. Posadil svého šaška na trůn a sám předstíral, že je královský blázen. Johanka však pravého krále poznala. Král následně pověřil velením vojsk kapitána La Hira (Kamil Střihavka) , který společně s Johankou vedl vojsko.

Johanka svou vírou a odhodláním vzbudila ve vojácích velikou bojovnost  a tak došlo k osvobození Orleánu, společně s jinými městy obsazenými nepřátelskými AKrál odmítl vykoupit Johanku ze zajetíngličany. Král mohl přijet do Remeše a byl korunován. Johanka chtěla i nadále bojovat, porazit Angličany a osvobodit celou Francii.

Zbabělý, nezodpovědný král, ovlivněný radami šleJohanka v zajetí prochází mučenímchty a kléru, ji zradil, stejně tak jako její věrný druh La Hire, který ji nemohl osvobodit. V anglickém zajetí pak byla Johanka souzena a následně upálena.

Při tomto představení mne zaujalo řešení scény s minimalistickým vJohanka v anglickém zajetíyužitím divadelních technických prostředků. Vlastně pouze filmových projekcí, které byly velmi zajímavě zpracovány. Maličko mne rušilo nepřesné nasazování jednotlivých částí projekce. Naopak se mi líbilo, že veškeré přestavby byly součástí dění na jevišti a proto nijak nenarušovaly děj. Scénografii tohoto představení vytvořil Martin Hruška.

Ocenila jsem výkony Vladimíra Marka, Kamila Sřihavky, PAngličané málem donutili Johanku odvolat, z posledních sil se vzepřela.etra Dopity a především velmi barevný citový projev Báry Basikové . Zaujal především výborný zpěv, který nejvíce vynikl u písní "Most přes minulost" a "Ty jsi ten déšť". Novou premierovou tváří na jevišti divadla Kalich byl  finalista X-factoru Ondřej Ruml, který do role Raimonda vnesl mladickost.

ChoreografRaimond napadl La Hira a prohrálické zpracování taneční složky muzikálu, vytvořené choreografem Martinem Peškem, bylo nápadité. Nejvíce se mi líbila práce s živým ohněm, jež je pro divadelní prostředí velmi riskantní rekvizitou, ale pro příběh Johanky opravdu velmi důležitým symbolem.

Velmi mne zaujal tanec Laco Hudce, obzvláště při výstupu s kosJohanka byla odsouzena k smrti upálenímou.  U duetů ústřední taneční dvojice Smrti a Války (Igor Kolva a Ivana Beranová) bych přivítala jinak pojaté zvedačky, což nemá nic společného s tanečními schopnostmi aktérů, je to dáno pouze výškou tanečnice, a tato dvojice odvedla při premiéře maximum daných možností.

Podle původních návrhů Ludmily Várossové vytvořil kostýmy pro obnovenoZabíjet ve jménu krále - negativní stránka svatého posláníu premiéru tohoto muzikálu kostýmní výtvarník Roman Šolc. Kostýmy obohatil a udělal je zdobnějšími, což vyniká hlavně ve scéně královského paláce, jež by se dala zkráceně nazvat též "bilboket".

Na úplný závěr při děkovačce dostali diváci dárek. Píseň "Most přes minulost" zazněla jako duet v podání obou představitelek, hrajících roli Johanky, Závěrečná děkovačka,při níž zazněla píseň Most přes minulost jako duetBáry Basikové a Lucie Šoralové. Duet byl speciálním dárkem pouze pro premierové diváky.

Celkově muzikál Johanka z Arku působí velmi silným dojmem, včetně výborného režijního nastudování Lubomíra Fritze, v němž vyniká výpověď textů a síla hudby známé skladatelské dvojice, Gábiny Osvaldové a Ondřeje Soukupa. Tento silný, tGábina Osvaldová přechází z divadla na after partyragický příběh pohne osrdím nejednoho diváka v hledišti pražského divadla Kalich.

Produkce pak premiérové diváky pozvala na příjemnou afterparty v klubu Solidní nejistota, kde se zraky všech přítomných novinářů hlavně soustředily na Báru Basikovou, která dorazila po půlnoci. Hosté si pak v příjemné atmosféře, podkreslené hudbou, sdělovali dojmy z právě zhlédnutého představení.

Komentáře k článku

avatar Jan
0
 
 
Skvělý, že dodáváte informace, opravdu, ale tahle "recenze" je jako z páté třídy... nejvíce se mi líbilo apod.
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar Veronika Břešťanová
0
 
 
Zdravím, musím přiznat, že Monika je u nás nová a zatím se učí, kolem tohoto článku proběhly velké diskuse, ale sama Monika tvrdí, že vždycky bude psát stylem líbí nelíbí...ale vyřídím jí Váš komentář a jistě bude reagovat sama.
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar Zdeněk
0
 
 
Nesoudím úroveň článku, jen bych Vám velmi přál (resp. nepřál), abyste si někdy přečetl jakoukoliv slohovou práci "dítěte" z páté třídy... Myslím, že by Vaše nadějné vyhlídky na současnou mentalitu našich potomků byly rychle zcela ztraceny...

A co se týká "recenzí" či "nerecenzí"... zkuste si někdy projít i další internetové stránky... soudím, že to, co naleznete zde, patří ještě do té "lepší" skupiny...
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar JoJo
0
 
 
Toto není recenze, to je deníček gymnazisky:)))
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar Martina
0
 
 
Laco Hudec netancuje roli Andela. On je Archandel Michael a to neni tanecni role.
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.