Po vzoru svého kolegy Antonína Krásy jsem se rozhodla přinést vám sérii článků o muzikálu Johanka z Arku. Já sama jsem tento muzikál viděla poprvé a naposledy ve svých 14 letech, v roce 2001 v Ta Fantastice. Bára Basiková ve mně jako Johanka zanechala hluboký zážitek, na který vzpomínám dodnes.
V „seriálu" o Johance bych ráda našim čtenářům přiblížila Johanku jako historickou osobnost, provedla vás různými zpracováními mýtu a přinesla informace o nastudování v Ta Fantastice těm, kteří neměli možnost toto představní tenkrát vidět.
Obraz doby
Johanka nebo Jana z Arku (f. Jeanne d'Arc) se narodila kolem roku 1412 ve vesnici Domrémy v Lotrinsku, oblasti Francie blízko německých hranic. Dnes má tato vesnička kolem dvou set obyvatel a byla přejmenována na Domrémy-la-Pucelle na počest Johanky (la pucelle - f. panna). Přepokládá se, že pocházela ze zámožné selské rodiny. Johanka se narodila v době, kdy ve Francii zuřila „Stoletá" válka mezi Francií a Anglií. Válka se vedla o nadvládu nad oblastí Flander (část dnešní Belgie) a anglické državy ve Francii, které se rozkládaly v oblasti severní Normandie a na hranici s Flandrami. Krátce po Johančině narození započala tzv. třetí etapa Stoleté války. V roce 1415 se nový anglický Král Jindřich V. vylodil se svými vojsky v Normandii. V tomto roce také vyhrál nad mnohočetnou přesilou v bitvě u Azancourtu. Vzhledem k tomu, že se neválčilo nepřetžiztě, ale v určitých etapách, vyrůstala Johanka v době, kdy francouzská území ovládali Angličané a Francouzi se jim marně bránili.
Král vs. Dauphin
Neschopnost Francouzů se bránit nástupu Angličanů mohlo být způsobeno i nejednotným vedením státu. Angličané se totiž domluvili s burgundským vévodou, že Jindřich V. dostane za manželku dceru Karla VI. Jeho syn, Dauphin Karel VII, měl být z nástupnictví vyloučen. Jindřich ale nečekaně zemřel a tak z dohody sešlo. Na jih od Loiry vládl nekorunovaný dauphin Karel VII. Po vítězství v Orléansu byl Karel VII. korunován a tak měla Francie určitou dobu dva krále.
Hlasy a bitvy
Johanka údajně již od svých dětských let (někde se píše, že od 12ti let, někde od 14 let) slýchala hlasy světců a andělů. Johanka se k nim modlila, aby ji ochraňovali před vojsky, která drancovala její rodný kraj. V soudním procesu pak Johanka uvedla, že se jí zjevil archanděl Michael, sv. Markéta a sv. Kateřina. Moderní lékaři si Johančiny vize vysvětlují buď jako příznak schizofrenie nebo častěji jako epileptický záchvat, protože hlasy přicházely nepravidelně a Johanka je nemohla nijak přivolat. Johanka však přesvědčila skupinu vesničanů k tomu, aby se s ní vydali k Dauphinovi Karlovi do města Chinon. Karel ji poskytl malou armádu, se kterou táhla na město Orleáns. Johanka na své korouhvi měla vyšité lilie jako známku své neposkvrněnosti a slova Jesus Maria. Po vítězství u Orleánsu v roce 1429, kdy Johance bylo sedmnáct let, se jí začalo říkat Panna Orleánská.
Tragický konec
Její tažení do Remeše umožnilo Karlovu korunovaci v remešské katedrále. Johančin hlavní cíl bylo vyhnání Angličanů z její domoviny, což ovšem nebylo příliš pochuti králi. Pro lid totiž byla Johanka hrdinkou, která alespoň něco dělala proti nenáviděným Angličanům. Chtěla hlavně dobít hlavní město Paříž, která byla v té době pod mocí Angličanů. Při bitvě u Compiegne v roce 1430 byla Johanka zajata burgundským vévodou, který spolupracoval s Angličany. Ti se pochopitelně Johanky chtěli zbavit a tak ji od burgunďanů vykoupili. Následně ji v Rouenu postavili před církevní soud, kde měla přiznat, že její hlasy jsou vlastně spolčení s ďáblem. V procesu byla následně odsouzena jako čarodějnice a kacířka. 30. května 1431 pak byla na rouenském náměstíčku Vieux Marché upálena. Bylo jí pouhých 19 let.
Světice
Johanka se již ve své době stala hrdinkou pro celý národ, ale uznání katolické církve, jejíž víru hlásala, se dočkala až o několik století po své smrti. V roce 1909 byla blahořečena a za svatou byla oficiálně prohlášena až v roce 1920 v Římě. Dodnes je Johanka jednou z kultovních postav francouzských dějin a do její rodné vesnice se jezdí dívat turisté. O tom, že Johanka z Arku byla výjimečná osobnost svědčí jistě i několik filmů, které o ní byly natočeny. V České republice se točil film s Millou Jovovich v hlavní roli, Johanku si v americkém dokumentárním snímku „Johanka z Arku, dítě války, voják Boží" zahrála i Lucka Vondráčková. A muzikál Johanka z Arku není třeba čtenářům musicalnet.cz připomínat.
Detailní a velmi zajímavé informace o Johance se můžete dozvědět i na webové stránce www.johankazarku.wz.cz
Komentáře k článku
Určitě tam vyražte, pokud vás tahle postava zajímá...