Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Krvavý román aneb mordýřská katovna a peleš lotrovská…

 

Divadelní spolek FiligránKrvavý román je adaptací románu Josefa Váchala, který hraje divadelní spolek Filigrán z Litomyšle složený namnoze z lidí, kteří restaurují Váchalovy obrazy.

Není to klasické divadlo, ani operetka, muzikálem se to dá nazvat pouze s velkou nadsázkou. Co to tedy ale je? Je to především dobrá a inteligentní zábava, i když průvodce dějem vás hned v úvodu upozorní: “Zbavte se tedy představy, že jste obecenstvo inteligentní a nechte se unášet svými nejnižšími pudy.”

Divák brzy nechápe, co se na jevišti děje, ale přesto se dobře bavíDiváci brzo pochopí, že se účastní něčeho neobvyklého – hovoří se jazykem z počátku minulého století, a všechny texty jsou odzpívány na známé melodie českých i zahraničních autorů, a to jak na populární, jazzovou tak i vážnou hudbu.

Děj tohoto díla je vlastně Mladý vrah a zoufalý hajnýnepopsatelný, jelikož se skládá z jednotlivých obrazů, které mezi sebou nemusejí mít žádnou vazbu ani souvislost, ale občas v nich vystupují stejné osoby. Vypravěč po celou dobu sedí na boku jeviště, aby ve správné chvíli děj přerušil a posunul do jiného prostoru a času. Tento kus sice může postrádat pro někoho logickou vazbu, ale v žádném případě nepostrádá vtip, humor, nadsázku a bezvadné parodie na různé známé písně či nápěvy a melodie.

Kuba a Kubovka si v márnici dělají večeřiKdyž herci jedí lidské koleno, tak je opravdu z masa a oni ho snědí, hraběnčiny useknuté prsty se rozlétnou po pódiu, mrtvola na pitevně je opravdu nahá, hajný zabije šlechtice s modrou krví a ta z něj také začne stříkat, při výrobě rumu se používá opravdová esence, atd.

Jedná se v podstatě o parodii na muzikály, ale v žádném případě slaboduchou, což potvrdily velké ovace na konci představení. O tom, že se hra líbila svědčil i takový moment, že v Hajný vypráví příběh všeliké lesní havětizávěrečné scéně účinkující zasypalo množství kovových mincí, které vrhali někteří diváci spontánně na pódium, až se museli účinkující odebrat do bezpečnější vzdálenosti.

Je skvělé, že se v dnešní době najde skupina lidí, tvořící amatérský spolek v tom správném významu slova (od slova amore – milovati), kde všechny těší, že si můžou spolu zahrát, což je pro divadelní publikum navštěvující někdy až možná příliš vážné profesionální produkce vítaná změna. A slovo Nechybí ani baletní ukázka zcela nevinných lidíamatérský je zde také proto, že se tím jednotliví členové neživí - to je také důvod proč nevystupují častěji jak 4x v roce – ač je totiž spolek z Litomyšle, jednotliví členové jsou z různých koutů ČR.

Co říci závěrem? I cesta kolem země se zde objevuje…
Mám rád muzikály, ale dobrou zábavu a pobavení mi poskytl Krvavý román do té míry, že jsem o pauze nadšeně volal z Divadla U Hasičů našemu šéfredaktorovi a sdělil mu, o co právě přichází.

Mohu vám Krvavý román jen vřele doporučit. Takže, pokud by poblíž vašeho města hrál divadelní spolek Filigrán z Litomyšle, neváhejte a jděte se pobavit. Stojí to opravdu za to.

Další informace o Krvavém románu, Josefu Váchalovi či nakladatelství Paseka, které román vydalo a na hře spolupracovalo najdete na www.paseka.cz .

Text a fotografie Michal Škvor

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.