Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Sexy Čarodějky čarovaly v Praze

Na podzim přijelo Městské divadlo Brno do pražské Hybernie zahrát, zazpívat, zatančit - ale také kouzlit a létat...Městské divadlo Brno v říjnu celý týden hostovalo v pražském divadle Hybernia se svým novým muzikálem Čarodějky z Eastwicku. Ten měl na jeho domovské scéně premiéru 10. února 2007.

Čarodějky z Eastwicku  jsou známé především jako film společnosti Warner Bros. V hlavních rolích zde excelovali Jack Nicholson jako Darryl a Michelle Pfeiffer, Cher a Susan Sarandon jako Sukie, Alexandra a Jane. Příběh tří kamarádek, které si přičarovaly ďábelského ''Pana Pravého'', aby je vyvedl z nudy a stereotypu maloměsta, ožil nejprve na filmovém plátněÚspěch filmu zaujal známého producenta Camerona Mackintoshe. Oslovil Johna Dempseye (libreto a zpěvní texty) a Dana P. Rowea (hudba), kteří na jeho námět napsali muzikál. Světovou premiéru měl 18.7.2000 v londýnském divadle Drury Lane.

Do češtiny muzikál přeložil Jiří Nosek. Jeho texty jsou vtipné, ale dokáží i donutit k zamyšlení. Přesně vystihují charakter jednotlivých postav a jejich jednání. Divadelní verze pak mnohé z filmové předlohy převzala - včetně pověstné scény v opravdovém bazénu...Totéž se povedlo autorům scény, Jaroslavu Milfajtovi, a kostýmů, Andree Kučerové. Obojí působí naprosto přirozeně. Přitom děj se odehrává v mnoha různých prostředích, která se velmi často mění. Nechybí zde však nic, co známe z filmu, vč. pověstného Darrylova bazénu.

Režíruje úspěšný brněnský muzikálový režisér Stanislav Moša, který zbytečně neexperimentuje a drží se stylu filmového zpracování. Velmi vkusně si dokázal poradit i s tak složitými scénami jako je např. Feliciino zvracení třešňových pecek. Skutečně efektně také vyřešil konec Eastwick - maloměšťácký vzor morálky a stereotypu...ale jen do doby, než sem zavítá záhadný Daryll van Horn první poloviny, kdy se hlavní hrdinky vznesou ke stropu jeviště. Ano, opravdu se vznesou a nejen to, dokonce létají zleva doprava, nahoru a dolů.

Děj nás přivádí do městečka Eastwick v New Englandu, kterému pevnou rukou vládne Felicie a její Liga na zvelebení Eastwicku. Trnem v oku jim jsou tři kamarádky novinářka Sukie, sochařka Alexa a Jeho charisma zmámí postupně všechny tři kamarádky - Alex, Jane i zakřiknutou Sukie učitelka hudby Jane. Ty v podstatě náhodou zjistí, že dokáží čarovat. Všem třem se zdá, že jejich život je nudný a jednotvárný, a proto se rozhodnou prožít něco výjimečného a přičarovat si muže svých snů. Má být galantní, inteligentní, sexy, zábavný... V zápětí přijíždí Darryl van Horne. Je to však spíš ďábel než "obyčejný" muž.

Všechny ženy se s ním postupně seznamují, zamilují se do něj a nakonec se stávají jeho milenkami. Darryl otočí vzhůru nohama nejen jejich život, ale život celého městečka. Jejich láska se nakonec změní v nenávist a rozhodnou se ho zbavit. Díky jejich společné moci ho s pomocí techniky woodoo vypudí z města a (snad) i ze svých životů. Vedle této hlavní dějové linie se ještě setkáváme se dvěma vedlejšími motivy. Všechny alternace hlavních hrdinek - sochařky Alex, novinářky Sukie a učitelky hudby Jane, jsou výtečnéPrvním je manželství Felicie a Clyda, které skončí tragedií, a druhým láska Alexina syna Michala a Feliciiny dcery Jennifer končící naopak happy endem.

Všechny tři hlavní představitelky jsou krásné, svůdné a svým způsobem trochu výstřední. Nutno podotknout, že tři hlasy se vedle sebe snesou tak dobře jako tyto dámy. Ať už je vidíte v jakékoli alternaci, vždy jsou sladěné a příjemně se poslouchají.

Daryllovy výstupy na scéně jsou zajímavé - k výrazným momentům patří např. jeho tenisové kreaceV roli Sukie okouzlila Alena Antalová. Především hereckým výkonem, ale i jistým a jasným zpěvem. Například v písni "Jak mám to říct", donutí diváka smát se i plakat zároveň. Zpočátku zakřiknutá Sukie, která jen těžko umí slovy vyjádřit své myšlenky, se díky Darrylovi změní v sebevědomou ženu. Křehce a zranitelně působí Alexa v podání Ivany Vaňkové. Snad jen Jane Johany Gazdíkové klade větší důraz na vyjádření hlasem než na hereckou akci.

NIgor Ondříček je v roli Feliciného ''podpantoflového'' manžela Clyda excelentníaprosto suverénní a excelentní výkon podal Petr Štěpán v roli Darryla. Se vstupem na jeviště bylo vidět, kdo je tam pánem. Svým stylem hraní se jeho postava hodně podobala Jacku Nicholsonovi. Byl to opravdový ďábel. Působil sebejistě a charismaticky. Také zpěv zvládl bez obtíží. Roli Darrylova sluhy Fidela ztvárnil Ján Jackuliak. Ve své roli nepromluví jediné slovo, přesto je na jevišti nepřehlédnutelný.

V roli Clyda se objevil Igor Ondříček. Jeho zoufalý manžel je k smíchu i k pláči zároveň. Clydovu manželku Felicii zvládla skvěle Lenka Bartolšicová. Dokázala ji Sochařka Alexandra (Y. Blanarovičová) a novinářka Sukie (R. Coufalová-Vidlák)zahrát tak, že opravdu jen málokdo by se s tak protivnou osobou bavil.

Mladý milenecký pár Michael - Jakub Uličník a Jennifer - Mária Lalková dobře zpíval i hrál, přesto však zůstal ve stínu ostatních.

V dalších alternacích po hlasové stránce rozhodně zaujme Jana Musilová (Alexa), Markéta Sedláčková (Jane) a Radka Coufalová-Vidlák (Sukie). Naopak Yveta BlanarovičováĎábelský Daryll van Horn (M. Havelka) a jeho věrný sluha Fidel (J. Jackuliak) (Alexa) by měla na hlase ubrat. Snaží se být hodně slyšet, ale v některých momentech je to spíše na škodu. Působí tak trochu jako by své kolegyně na scéně chtěla překřičet. Role Darryla výtečně sedí Martinu Havelkovi. Petr Gazdík není typově ten pravý. Zpěv zvládá, ale herecky není tak přesvědčivě ďábelský jako jeho kolegové.

Ke každému muzikálu kromě zpěvuNápaditá choreografie Igora Barberiče vynikne zejména v davových scénách neodmyslitelně patří i tanec. Choreografie Igora Barberiče je nápaditá a děj dobře dokresluje. Na první pohled vypadá poměrně jednoduše, ale je vidět, že je do detailů promyšlená a propracovaná.

V Praze, ostatně stejně jako v Brně, hrála živá hudba, pod vedením dirigenta Jiřího Petrdlíka. Orchestr byl umístěn před jevištěm místo prvních 5ti řad sedadel. Diváci tak měli možnost vidět nejen herce, ale i hudebníky. Tento způsob "odkrytého" orchestru se vAč je muzikál plný kouzel a čarodějek, pro dětské publikum rozhodně určený není... divadlech příliš často nevidí. Osobně jsem si myslela, že mě to bude rušit nebo překážet, ale bylo to naopak. Zajímavý zážitek.

Muzikál Čarodějky z Eastwicku  je jako celek opravdu povedený. Kdo viděl film a líbil se mu, měl by se jet podívat do Brna na toto představení. Zklamaný určitě nebude. Jen bych upozornila, že tento muzikál není ideální podívaná pro děti. Slovo čarodějky možná neznalým děje evokuje pohádku, ale zde jde spíš pro "pohádku" pro dospělé. Malé děti opravdu nedokáží pochopit všechny erotické narážky, většinu vtipů a ani používaný jazyk (častější vulgární slova) pro ně není zrovna vhodný.

Fotografie Michal Škvor, text Petra Gregorová

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.