Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Den na zkoušku prověřil účinkující

Jan Maxián a Lumír Olšovský v zákulisíŘada z těch, kteří se často pohybují na internetu, někdy "zabloudili" na chat. Někteří jen tak pro pobavení a krácení volného času, jiní se zde setkávají se svými přáteli ze zahraničí nebo sem přicházejí s naprosto jasným cílem - seznámení se a nalezení nového vztahu. Právě tento poslední případ se stal tématem pro novou muzikálovou komedii Lumíra Olšovského (hudba, text a režie) Den na zkoušku.

Veronika (M. Absolonová), její Já (L. Něgrešová), jeho Já (J. Maxián) a Pavel (R. Valenta)Představení je o dvou mladých lidech, praštěné Veronice a neprůbojném Pavlovi, kteří si již několik partnerských vztahů, které ne vždy dobře skončily, prožili. Monika Absolonová (Veronika), která doposud hrála pouze v muzikálových představeních, Veronika (M. Absolonová) a její Já (L. Něgrešová) si mají stále co  řícizde září v roli takřka činoherní. Jejím partnerem v roli Pavla je Radek Valenta (známý také rolí Mickeyho v muzikálu Pokrevní bratři).

Den na zkoušku je hra o dvou lidech pro čtyři herce. Každý z protagonistů má totiž své druhé Já, které jim mluví do života. Pavel (R. Valenta) a jeho druhé Já (J. Maxián)Role těchto jejich "vnitřních hlasů" byly svěřeny Laďce Něrgešové (Žena) a Janu Maxiánovi (muž). V muzikálu najdeme spoustu chytlavých melodií, zejména pak zaujme píseň Veroniky a jejího Já "Všem láskám svým". Jak už napovídá označení "muzikálová komedie", je představení doslova naplněno humorem.

A o čem že vypráví? Veronika a Pavel se seznámili na chatu a už nějakou Monika Absolonová přesvědčila že umí hrát, Laďka Něgrešová že umí zpívatdobu si spolu dopisují a telefonují a virtuálně se milují. Zdá se, že mají spoustu společných zájmů, stejný hudební vkus a oba nesnášejí čínská jídla. Tak proč si nedát rande a nezjistit, jestli jim to bude v životě klapat stejně dobře, jako v jejich doposud "virtuálním vztahu". A už je tu den "D", rande ve čtyři v čínské restauraci.

Pavel a Veronika se setkávají v čínské restauraci, kterou oba nesnášejíJakmile Veronika (společně se svým druhým Já) vkročí do restaurace, spatří kluka, kterého před chvíli potkala v kavárně, kde si na první pohled do oka nepadli. Když se dozví, že onen mladík je navíc tím, se kterým si už delší dobu dopisuje a právě s ním má dlouho očekávanou schůzku, nejradši by se sebrala a utekla.

Jedna část Veroniky je ztřeštěná, druhá zamilovaná…Nakonec ji ale její Já přemluví, neboť obě jsou zvědavé a rozhodne se prožít s Pavlem (i jeho pochybovačným Já) u něho doma jeden "den na zkoušku". Veronika bere další průběh schůzky pevně do svých rukou. Bez jakéhokolivmuzikálová vysvětlení se zvedne a vláčí Pavla přes půl města domů pro kufr s pro ni nepostradatelnými věcmi. Mezi nimi nechybí kufřík s tzv. "věcičkami" - památkami na předchozí nevydařené vztahy.Piknik uprostřed města

Cestou si dají malý piknik, kde se Pavel dozvídá pravý účel cesty - bude u něj jeden den bydlet - na zkoušku. Překvapený Pavel se sice brání, ale touha poznat Veroniku blíže je silnější.

U Pavla doma se Veronika zabydlí a pak osprchuje…U Pavla doma se Veronika brzy zabydlí a zatímco se Pavel sprchuje, ona odchází vařit večeři. Mezitím se v pokoji seznamují jejich druhé Já a povídají si o věcech, o kterých se Veronika s Pavlem zatím neodvážili mluvit.

U večeře, kde nejen Pavel Veroniku málem nepozná, Veronika Pavlovi vysvětluje, …aby připravila večeři, na kterou Pavel nezapomeneproč jsou pro ni její "věcičky" tak důležité a proč někdy mluví pozpátku. Oba si večer užívají, v mnoha věcech si rozumí a vše nasvědčuje tomu, že jejich vztah by mohl klapat. Ještě ten večer se prvně milují. I přes idylický průběh večera nakonec Veronika zbytečnou hysterickou scénou rozvíjející se vztah zadusí a z bytu utíká.

Pavlovo druhé já prosí Veroniku, aby kvůli drobné hádce neodcházelaNešťastný Pavel ji volá zpátky, ale není mu to nic platné. Oběma Já je tom moc líto, i oni - přes své přiznané chyby - se sblížili a našli společnou řeč. Na to, jak nakonec první schůzka Veroniky a Pavla dopadne se přijďte podívat do divadla Radka Brzobohatého, kde se jedenkrát měsíčně představení hraje.

Děkovačka v režii Moniky AbsolonovéLumír Olšovský a Pavel Bár už delší dobu uvažovali o společném divadelním projektu. Společná láska k divadlu hudebnímu rozhodla, že tímto dílem bude muzikál. S návrhem muzikálové komedie o prvním setkání "virtuálních milenců" přišel Lumír Olšovský, a protože se nápad zalíbil i Pavlu Bárovi, začalo se představení pomalu realizovat.

Monice Absolonové byla role Veroniky psána na těloS obsazováním rolí to bylo o něco těžší. V jednom ale bylo jasno: role praštěné Veroniky je jak šitá na míru Monice Absolonové. Role Ženy (vnitřní hlas Veroniky) byla nejprve nabídnuta Kateřině Hrachovcové, ta ale nabídku z důvodu pracovního vytížení odmítla. Další adeptkou na tuto roli byla Laďka Něrgešová, která roli po malém zaváhání vzala.

Radek Valenta (Pavel) a Jan Maxián (jeho druhé Já) je výborná kombinace…Při výběru do role nerozhodného Pavla padl los na Radka Valentu, kterého si diváci mohou pamatovat z muzikálu Jesus Christ Superstar či nedávných Pokrevních bratrů. Jeho druhé Já představuje Jan Maxián, jehož si tvůrci "vyhlédli" v pardubickém nastudování muzikálu Donaha!. Kostýmy a scéna jsou dílem Lucie Loosové, autorky kostýmů například k muzikálům Bídníci, … stejně jako Monika Absolonová (Veronika) a Laďka Něgrešová (její druhé Já)Miss Saigon, Jekyll & Hyde či Muž z kraje La Mancha.

Muzikálová komedie Den na zkoušku měla premiéru 11. prosince 2005 a je od začátku do konce prostoupena humorem, proto určitě nadchne všechny milovníky veselých divadelních představení. Humor společně s příjemnými melodiemi a výbornými hereckými výkony tvoří unikátní divadelní představení, Dvě postavy a čtyři herci po představení v zákulisíkteré na české muzikálové scéně dosud chybělo.

Jak řekl Lumír Olšovský, většina situací je čerpána z běžného života, některé jsou i trochu autobiografické. Celý příběh byl od počátku stavěn na rozporech toho, co říkáme a co si skutečně myslíme. A také na vystižení ženského způsobu uvažování v kontrastu s mužskou logikou. A to vše v rámci partnerské komunikace, která tak může nečekaně rychle nabrat směr, který by nás jen těžko napadl. A to si myslím, že se povedlo dokonale.

 

Nedalo mi to a zeptala jsem se Lumíra na srovnání dvou světů: světa herce a režiséra.
Autor hudby, textu a režie Lumír Olšovský (sám také vynikající herec)"Je to neporovnatelné. Když jsem šel jako herec při premiéře na scénu, a byl jsem rozechvělý, nechápal jsem, proč je režisér vynervovaný víc než já. My, herci, přece neseme kůži na trh! Teď už to chápu. Jako režisér se s celým dílem pipláte, hýčkáte si ho, promýšlíte vše do nejmenších detailů a pak si tam někdo začne improvizovat a může se stát cokoliv. Diváci to většinou nepostřehnou, ale vy víte, že to mělo být jinak. A polije vás horko, jNa  představení se přišla podívat i Helena Vondráčková (moc se jí líbilo),  která Monice drží palceste na infarkt. Máte strach, že se celá stavba hry zhroutí!"

"Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se na představení podílejí, zvláště pak hercům za výkony a divákům za potlesk. Všichni jsme rádi, že se představení líbí a samozřejmě jsme potěšeni, že se líbí i daleko zkušenějším kolegům - třeba Heleně Vondráčkové, kterou na představení pozvala Monika. Budu rád, když se i vy přijdete na Den na zkoušku podívat."

Fotografie Michal Škvor, text Veronika Stehnová

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.