Příběh lásky z válečného období 50. let dojímá diváky již od prosince loňského roku na pražském Výstavišti v Goja Music Hall. Velkou atrakcí je nepochybně také přistání opravdového vrtulníku v představení. Takový je muzikál Miss Saigon.
Tragický příběh z vietnamské války napadl jejich autory, sehrané již ze společné práce na Bídnících, Claude-Michela Schonberga a Alaina Boublila, při pohledu na tuto fotografii. Je to obrázek vietnamské ženy, která na letišti předává své dítě otci, bývalému americkému vojákovi. Zároveň ví, že své dítě už nikdy neuvidí. Předává ho ale do lepšího světa, do Ameriky. Autoři se zároveň netají i inspirací Pucinniho Madame Butterfly.
Právě příběh bui-doi, dětí amerických vojáků a vietnamských žen, se dotýká i příběhu muzikálu Miss Saigon. Kim je sedmnáctiletá vesnická dívka, jejíž vesnici vypálili a příbuzné zabili. Dostává se do Saigonu, kde se jí ujme pasák zvaný Inženýr a zaměstná jí v klubu Dreamland. Právě tady potkává Kim Chrise, mladého amerického vojáka. Láska na sebe nedá dlouho čekat, ale samozřejmě musí být tragická.
Pád Saigonu a nástup komunistů Chrise a Kim má navždy rozdělit. Kim ale zbyl po Chrisovi syn - Tam. Po válce utečou do Bankoku, odkud chtějí - s pomocí Inženýra - uprchnout do Ameriky. Do Bankoku však přijede Chris. Ale ani tentokrát nenajde jeho láska ke Kim naplnění, je totiž již ženatý. Kim proto pošle Tama s Chrisem do Ameriky a sama se rozhodne pro obět nejvyšší.
Příběh z vietnamské války zaujme i české diváky, protože v něm nechybí silný příběh a samozřejmě láska. Stejně jako do života Chrise a Kim zasáhl i do našich dějin komunismus. A i příběh Tama, válečného dítěte, skončil relativně šťastně.
V roli Inženýra se zatím střídají Jiří Korn a Josef Štágr. Korn v černovlasé paruce a kostýmu působí spíš jako Michael Jackson. I tak si roli podlézavého a vynalézavého Inženýra užívá, protože je to opět typ role, který Kornovi sedí. Josef Štágr podává Inženýra zase jinak, spíše jako cynického pozorovatele, který se snaží změnit svůj osud a odejít za lepším. V roli Chrise jsem viděla Romana Vojtka a Michala Klama. Klamo má na Chrise hlas a obstojně zahraje. Ale ve vztahu k mladým Vietnamkám působí nepřirozeně, to že je mladý voják mu asi neuvěříte. Roman Vojtek je oproti Klamovi ostřílený muzikálový zpěvák a tak roli Chrise zvládá s bravurou, i když jemu chybí mladické pochybování o tom, zda má válka smysl.
Stejně jako v Bídnících (a několika dalších muzikálech) je i v Miss Saigon dětská role – chlapec jménem Tam. Je to „dítě lásky“ mladičké dívky Kim a vojáka Chrise. Do děje vstupuje ve svých 3 letech, v období poválečné krize. V roli Tama se střídá 5 chlapců,avšak pouze jediný má vzhled opravdového Vietnamce – Patrik Minh Nguyen. Dalším výrazným Tamem je Daniel Škvor, který okouzluje diváky svýma velkýma, smutnýma očima a na jevišti působí přirozeně. Ale ať už v dětské roli uvidíte kohokoliv z nich, nakonec vás jeho osud dojme až k slzám.
Miss Saigon se vždy po měsíci se střídá s Bídníky. V roli Kim se střídají Lucia Šoralová, Magda Malá a Iveta Bartošová, Chrise alternuje Michal Klamo, Roman Vojtek a Tomáš Savka, Johna ztvárňuje Tomáš Trapl, David Uličník a Pavel Vítek. Šárka Marková navíc "povýšila" a kromě role prostitutky Gigi hraje i Chrisovu americkou manželku Ellen. V dalších rolích se představí Ondřej Izdný, Václav Vostarek, Jan Fiala, Tereza Zelinková, Dita Hořínková a další. V roli Inženýra brzy vystoupí také Karel Černoch, který hraje i Jeana Valjeana v Bídnících.
Fotografie Michal Škvor, text Veronika Břešťanová
Komentáře k článku