Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Bídníci tu jsou stále - a brzy přibudou další

tn MS09C-011203Muzikálový film Les Misérables se blíží! Všichni fanoušci ho s napětím očekávají, neklidně přešlapují a očima těkají po každém nově zveřejněném videu. Jsou zde ale slyšet i názory jako „Zase z něčeho dělají muzikál“ – tito lidé nejspíš nemají o divadelním ztvárnění Bídníků ani ponětí. Nu což, nový film může zaujmout, či zklamat jak fanoušky, tak nováčky. Pojďte si přečíst informace, které o filmu víme.

Ačkoli vzniklo už mnoho filmových adaptací románu Victora Huga, ještě nikdy se Bídníci, jejichž muzikálová verze se v zahraničí hraje nepřetržitě už dvacet sedm let, neocitli na filmovém plátně jako tzv. filmový muzikál. Ale to se brzo změní, premiéra filmu v režii Toma Hoopera je již za dveřmi.

tn MS12C-008413Už teď je film produkovaný sirem Cameronem Mackintoshem zajímavý hned z několika důvodů. Asi nejpodstatnější zajímavostí je fakt, že až doteď se všechny zpívané scény ve filmech točily předem a na place herci zpívali na playback. Zde přišla revoluční změna. Všichni herci museli zpívat naživo, se sluchátky v uších, do kterých jim živě hrál doprovod dané melodie. Sami herci si ale mohli tempo písně upravovat podle sebe a přizpůsobit ji svému vkusu. K finálně nazpívanému partu pak sedmdesátičlenný orchestr nahrál hudbu ve stejném tempu, jaké si herec během zpěvu určil.

Z dosud zveřejněných klipů je jasné, že žádná píseň nebude vypadat stejně jako její muzikálová "sestra". Fanoušci muzikálu se rovnou mohou připravit na to, že písně budou leckdy značně jiné, protože herec během nich nemusí dělat to, co v muzikálu a může a musí je prokládat větším herectvím. V klipech je hudba poměrně dost utlumená, doufejme, že se tak nebude dít v kině.

tn MS12C-052726Ve filmu uvidíme i osobnosti, které již mají s muzikálem zkušenosti. Patří mezi ně Samantha Barks, která ztvární Eponinu (můžete ji znát z téže role z 25. výročí Les Misérables v Londýně), Colm Wilkinson, který vystoupí v roli biskupa z Digne (původní londýnský i newyorský Jean Valjean), či Daniel Huttlestone (Gavroche v Londýně, brzy i ve filmu). Anne Hathaway (ve filmu role Fantiny) je s Bídníky spojená nepřímo a to přes svojí matku, která hrála taktéž postavu Fantiny na divadelních prknech, když byla Anne malá.

Pro obsazení jednotlivých rolí se na roli Jeana Valjean zvažoval například i Alfie Boe (Valjean z 25. výročí Les Misérables v Londýně), pro roli Thénardiera Geoffrey Rush (Javert z filmové verze z roku 1998).

Claude-Michel Schönberg (autor hudby k muzikálu) k filmu složil jednu zbrusu novou píseň s názvem Suddenly. Jean Valjean by se v ní měl vyznávat z téměř otcovské lásky ke Cosettě, poté, co ji odvede od Thénardierů. V české verzi nebude použit překlad Zdeňka Borovce – zcela určitě by nepasoval k obrazu. Pro film vzniká zcela nový překlad, na kterém se podílí několik zkušených překladatelů.

V hlavních rolích se jako Jean Valjean představení Hugh Jackman, sokem Javertem mu bude Russell Crowe, Fantinu ztvární Anne Hathaway, její dceru Cosette Amanda Seyfried. Jejího milovaného Mariuse ztvárnil Eddie Redmayne, Enjolrase Aaron Tveit. Pár Thénardierových si vzali na starost Helena Bonham Carter a Sacha Baron Cohen, jejich dceru Samantha Barks.

tn MS12C-009331Premiéra v České republice je stanovena na 3. ledna 2013. Celosvětová premiéra filmu v Londýně, kdy jste mohli hvězdy zahlédnout na červeném koberci, proběhla včera, 5. prosince 2012. Jinak je datum premiér stanoveno nejdřív na 25. prosince, mnoho fanoušků si tedy užije o jeden dlouho očekávaný dárek navíc. Ačkoli Bontonfilm neplánuje půlnoční premiéru, již teď si můžete v předprodeji vybrat z několika termínů a koupit si lístky na některou předpremiéru. První předpremiérové promítání se bude konat již 25. prosince, tedy ve stejný den jako první premiéry v dalších zemích! Zajímavostí také je, že některé země, jako například Norsko, Polsko či Slovensko musí na svou premiéru čekat přes polovinu ledna, ve Francii a některých dalších zemích se premiéry dočkají až v únoru.

Termíny předpremiér konajících se v pražském kině Lucerna jsou následující: od 25. do 30. prosince denně od 17:00 a 20:00 hodin. Délka filmu je 157 minut. Teď už nezbývá nic jiného než se modlit, zda tak obrovsky očekávaný film podle očekávání také dopadne. Držme mu palce.

 

Oficiální trailer

 

Z natáčení

 

Klip – Prolog

 

Klip – Když je u konce den

 

Klip – Samotářka

 

Klip – Už vás dávno znám

 

Klip – Kdo jsem já

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.