Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Mozart! – puberťák s dredy nebo hudební génius?

logo muzikáluMuzikál Mozart! z autorské dílny Kunze-Levay, se od října bude hrát v Městském divadle Brno. Něco málo o tom, jak se autoři poprali s převedením Mozartova příběhu na divadelní prkna se dozvíte v našem článku.

Muzikál Mozart! je druhým dílem z autorské dílny Michael Kunze - Sylvester Levay. Ti uvedli Mozarta jako své druhé dílo po veleúspěšné Elisabeth, také na scénách Vereinigte Bühnen Wien. A to opět v Theater an der Wien.

Mozart jak ho známe z historieMozart je zde mladíkem, který je neustále nucen svým otcem Leopoldem ke skládání a to hlavně pro salcburského arcibiskupa Collorodo. Wolfgang má hezký vztah se svou sestrou Nannerl, která ho ve všem podporuje. „Wolfi" ale nechce být neustále v Salcburku, který nenávidí, ale cestuje po Evropě. Při pobytu v Mannheimu se setkává s rodinou Weberových, kde nejdříve chodí s dcerou Aloisií, následně si ale vybere Constance.

Mozart se rozkmotří s arcibiskupem a Colloredo na radu baronky von Waldstätten odchází do Vídně. Má stále větší rozepře s otcem, který mu vyčítá hazard a odchod ze Salcburku. Mozart ve Vídni stále komponuje, napíše například Kouzelnou flétnu. Jednoho dne dostává požadavek na sepsání requiem a dozvídá se o smrti svého otce. S Nannerl se již nestýká, protože peníze na její věno prohrál v kartách. Wolfgang se snaží zkomponovat requiem, ale dostihne ho jeho vlastní stín a umírá.Rasmus Borkowski jako současný Mozart (foto Martin Bruny, kultur-channel.at)

Zajímavým prvkem muzikálu je to, že Wolfgang je jako jediná postava oblečen moderně (kožený kabát, maskáčové kalhoty atp) a na hlavě má dredy. Kdo ho ovšem pronásleduje je jeho vlastní duch, malý chlapec v rokokovém oblečení a ve slavném červeném kabátu, který na rozdíl od Wolfiho neustále komponuje, zatímco Wolfi si chce užívat života. Tento Mozartův malý stín z porcelánu také píše Wolfiho krví a je to vlastně on, kdo metaforicky "velkého" Mozarta zabije.

V muzikálu není hlavní postavou Mozart jako slavný skladatel a hudební génius, ale mladý člověk, který je otcem neustále nucen ke kompozici, aby uživil rodinu. Wolfi, jak se mu říkalo mezi přáteli, tak raději tráví čas při pitkách, hraní karet nebo flirtováním s dcerami Weberových. Ve Vídni si hlavní roli Mozarta zahrál Nor Yngve Gasoy Romdal, jeho sestru Nannerln Caroline Vasicek, jeho otce Leopolda Thomas Borchert a arcibiskupa Colloredo slavný Uwe Kroeger.

I když Mozart zdaleka nedosáhl takového úspěchu jako Elisabeth, přeneslo se představení do Hamburgu, kde si Yngve Gasoy Romdal svoji roli zopakoval, Leopolda si tu zahrál Ethan Freeman a Colloreda Felix Martin. Kromě Německa se Rasmus Borkowski jako současný Mozart (foto Martin Bruny, kultur-channel.at)hrálo samozřejmě v Japonsku, kde má jakýkoliv projekt autorů Kunze - Levay nebývalý úspěch a vyšly zde dokonce dvě nahrávky. Mozart se uvedl i v Maďarsku, v roce 2003 se pak odehrál speciální koncert ve Vídni, kde se jako Mozart představil Rasmus Borkowski, André Bauer jako Leopold, Uwe Kroeger jako Colloredo, Jana Stelley jako Konstance a Carin Filipcic jako Baronka von Waldstätten.

Mozart! se v roce 2008 hrál i pod širým nebem na hradě Tecklenburg s Patrickem Stanke jako Mozartem!

Nejznámější písně: Gold von den Sternen (zpívá baronka von Waldstätten), Wie wird man seinen Schatten los (zpívá Mozart), Wie kann es möglich sein (zpívá Colloredo), Der Prinz ist fort (zpívá Nannerln), Irgendwo wird immer getanzt (zpívá Constance) a Eine ehrliche Familie (zpívá rodina Weberových)

foto: logo muzikálu, Martin Bruny - www.kultur-channel.at

Komentáře k článku

avatar MusicalDiva
0
 
 
Menší upřesnění muzikál Mozart ! se hrál v Theater an der Wien a to od 2.října 1999 do 7.května 2001. Bylo odehráno 424 představení.
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.