Představitelé Hamleta a Learta v americké adaptaci Ledeckého muzikálu přiletěli až z New Yorku. Sebastian Arcelus a Cullen R. Titmas jsou typičtí Američané - přátelští a hovorní. Ale než došlo k samotnému rozhovoru, měla jsem možnost zhlédnout samotné představení. A bylo se na co dívat.
Vzhledem k tomu, že jsem neviděla původní českou adaptaci, byla jsem velmi mile překvapena nejen skvěle vyřešenou scénou, ale hlavně pěveckými a hereckými výkony. Dasha podala Ofélii naprosto skvěle, citlivě herecky a vynikající angličtinou, ale hlavně krásně zpívala.
Kombinace českých a amerických herců mě příjemně překvapila a jak jsem byla skeptická k angličtině českých představitelů, můžu s potěšením konstatovat, že jsem se mýlila. Laik by až na drobnosti zřejmě nepoznal, kdo je rodilý Angličan nebo Američan a kdo Čech. Dalo by se říci, že na celém obsazení se nenašla jediná chybička, až na občasnou horší srozumitelnost angličtiny v některých pasážích. Ale tohle všechno se zkoušelo jen 14 dnů!
Co se týče obou Američanů, Arcela jako Hamleta a Titmase jako Laerta, nezbývá mi než chválit. Sebastianův Hamlet dokáže být stejně tak zamilovaný jako pološílený, nehledě na to, že skvěle zpívá. Titmasův Leartes nemá tolik prostoru, avšak píseň Sister(Sestro) s Dashou je v podání těchto dvou nezapomenutelným zážitkem. Proto jsem se na rozhovor s oběma Američany těšila.
Sebastian Arcelus se svou urostlou postavou a blond vlasy působí jako magnet na dívky a až se vrátí do USA, zbude mi tu jistě pár oddaných fanynek. Cullen je zase prototypem milého chlapíka od vedle, kterého si po chvilce zamilujete pro jeho bezprostřednost.
Hned na začátku rozhovoru jsem oba herce požádala, aby se představili českým divákům a fanouškům muzikálu.
Jak jste vlastně začínali se zpěvem a muzikálovým divadlem vůbec?
Sebastian: Já se zpěvu věnuji už asi od pěti, šesti let, ale nikdy jsem ho nedělal profesionálně, až po vysoké jsem se rozhodl zaměřit se na muzikálové divadlo. Tak jsem se dostal do New Yorku, kde jsem hrál v několika představeních a pak jsem se dostal sem.
Cullen: U mě je to skoro to samé jako u Sebastiana, zpívám celý svůj život. Hrál jsem v různých dětských hrách a po střední, jsem šel na vysokou a taky se zaměřil na muzikálové divadlo, nikdy jsem nedělal nic jiného.
A jak se vám líbí vaše role v této americké adaptaci českého Hamleta?
Sebastian: Je to typický Hamlet, pro mě je to velká čest tu být. Od klasického Shakespearova pojetí se to liší hlavně v tom, že se jedná o moderní adaptaci a sled děje je trochu jiný, taky nepoužívá klasický shakespearovský jazyk, ale pořád se to dotýká témat, která jsou obsažena v původní hře.
A co ty Cullene, myslíš že v muzikálu má Laertes víc prostoru než v původní hře?
Myslím, že Leartes tu má dobré písničky a myslím, že rozhodně ta postava má větší váhu než v různých amerických adaptacích. Myslím si, že Leartes je skvělá role. Hlavně na konci když mu Claudius dá otrávený meč, všichni jsou mrtví a on vlastně chtěl jen pomstít smrt svého otce. Jsem rád, že tu roli můžu hrát.
Moc se mi líbila scéna Sister (Sestro), bylo to velmi dojemné, máš sestru?
Cullen: Ano, mám starší sestru a hlavně jsem i v životě starostlivý člověk, takže pro mě nebylo zase tak těžké přenést to na jeviště.
Jak se vám líbí herecké partnerky?
Sebastian: Myslím, že jak Elin Špidlová tak Dasha jsou pro představení velmi důležité, hodně do něj přinášejí. Obě jsou velmi talentované.
Myslíte, že se čeští herci dají srovnávat s herci v Americe, ať už na Broadwayi nebo na regionálních scénách v USA?
Sebastian: Myslím, že konkrétně Dasha studovala ve Státech, takže je snad vzdělanější než já. V představení není moment, kde bychom ze sebe nevydávali všechno. Všichni tu jsou velmi talentovaní a je mi potěšením být členem takového kolektivu.
Znáte nějaké jiné původně české muzikály než Hamleta?
Sebastian: Myslím že ne. Pouštěli nám kousek Jesus Christ Superstar v češtině, což je naprosto vynikající, ale konkrétně nic neznáme.
Cullen: Samozřejmě víme o Galileovi jako dalším Jankově projektu.
Sebastian: Ale víme, že se tu hrají muzikály jako Cats, Jekyll&Hyde, Miss Saigon. Máme informace o muzikálech, co se tu hrají a je to velmi zajímavé.
Sebastiane, když jsem tě poprvé viděla na scéně, blesklo mi hlavou že bys byl vynikajícím představitelem Bergera v Hair, chtěl by sis ho zahrát? Máte vy oba nějakou vysněnou roli?
Sebastian: Bergera bych strašně chtěl hrát, doufám že tu roli někdy dostanu. Ale docela rád bych si zahrál v Tarzanovi, který teď přichází na Broadway. Co se týče vysněné role tak to ani jeden z nás nemá, rádi děláme něco nového.
Cullen: Myslím, že oba máme na role podobný názor, rádi hrajeme v něčem úplně novém, inovativním, co tu ještě nebylo. Tím nechci říct, že role ve Fantomovi opery nebo Bídnících jsou špatné, ale rádi se podílíme na nových muzikálech. Na muzikálech, které mají nějaké svoje motto. Chtěl bych pracovat na projektech, u kterých všechno probíhá přímo od začátku a já se toho můžu účastnit.
Sebastian: A taky samozřejmě se snažíme vylepšovat svoje vlastní schopnosti, takže se nám líbí podílet se na projektech, kde se všechno dělá nově "od podlahy".
Sebastiane, mohl bys říct něco o Good vibrations?
Je to muzikál, ve kterém jsem hrál. Bohužel skončil záhy po zahájení. Byl to muzikál založen na písničkách Beach boys jako California dreaming a tak. Písničky byly poskládány do příběhu, nějak podobně jako je to v Mamma mia. Byla to skvělá zábava a moc mě to bavilo.
Naučili jste se během pobytu v Praze nějaká česká slova?
Sebastian: Díky, děkuji, prosím.
Cullen: Ticho, ahoj. A něco jako "Dal bych si pivo"
Sebastian: Sice říkáme beer, ale je to prosim pivo.
Fotografie Michal Škvor, text Veronika Břešťanová
Komentáře k článku