Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Shakespeare na českém Windsor Castle

Romeo s Julií při loučení na balkonku"Romeo, ach Romeo. Proč jen jsi Romeo?" Tak přesně tato slova se nesla prostorami, která jsou postavena podle vzoru anglického hradu Windsor. Druhé nádvoří zámku Hluboká nad Vltavou se 15. července večer proměnilo v divadelní sál. Svou premiéru zde měl muzikál Romeo a Julie autorů Zdeňka Bartáka a Eduarda Krečmara. Po představení se konal křest CD s nahrávkami písní.
A pouze na našem serveru můžete exkluzivně slyšet ukázky z muzikálu a vidět fotografie z premiéry a křestu CD.  A jen díky veliké pohotovosti a organizačnímu talentu fotografa Michala Škvora máte možnost vidět hromadné foto všech účinkujících!

Romeo šplhá za Julií na balkonekTento, již notoricky známý příběh dvou znepřátelených rodů je zbytečné představovat. Vždyť každý absolvent základní školy ho musí znát. A proto zde nebudu psát o sporu Monteků a Capuletů, o lásce Julie a Romea, o Paridovi, Tybaltovi, chůvě a dalších, ale vrhnu se rovnou na fakta o muzikálu Romeo a Julie na zámku Hluboká.

Pro světové fanoušky muzikálů není toto dílo žádnou novinkou. Zdeněk Barták napsal muzikál Romeo a Julie v roce 2002 pro Státní Operu v Soulu v Jižní Koreji. Hluboká se proměnila ve veronskou uliciKorejskými diváky byl přijat s bouřlivými ovacemi, což mu vysloužilo hlavní cenu GRAND PRIX 2002 za nejlepší muzikál asijského kontinentu a Zdeněk Barták získal první místo v kategorii nejlepší hudba roku. Kromě těchto úspěchů ještě muzikál zvítězil v kategoriích za herecké výkony hlavních představitelů Romea a Julie. Tím se stal nejúspěšnějším korejským muzikálem roku 2002 a v současné době je diváckým hitem Státní Opery v Soulu.alt

S českým překladem Jiřího Joska a texty, které napsal Eduard Krečmar byl domácímu publiku představen teprve nyní. Producentského žezla se ujal Zdeněk Pikl z Divadla Hluboká nad Vltavou. A právě Divadlu Hluboká nad Vltavou se podařilo dát dohromady tým téměř 90 lidí, Julie na plesekterý v čele s režisérem Davidem Codym připravil českou premiéru veleúspěšného muzikálu s nesmírným citem a nadšením pro věc. Sám Zdeněk Pikl píše v programu: "...a byla radost sledovat na zkouškách nadšení všech aktérů, včetně těch špičkových profesionálních herců a zpěváků..."

Julie a její chůvaNa představení je vidět skvělé režijní vedení. Herci mají dostatek prostoru pro ukázku svého umění, ale vždy se pevně drží v kolejích příběhu a charakteru své postavy a nikdo svou roli, či svůj part, ani v nejmenším nepřehrává. Stejně tak si zaslouží chválu i hudební režie Daniela Bartáka. Mastering, který provedl s hudbou svého otce je skvělý a z celé duše závidím Studiovému symfonickému orchestru Praha, 3 andělé na balkonu zámku Hlubokáže  měli tu čest si takhle krásné dílo zahrát a zaznamenat.

Pěveckou složku muzikálů na Hluboké řídí živý dirigent, ovšem hudba je pouštěna z nahraného média, což je trošku škoda, ale když jsem po představení viděl, Romeo před představenímjak skromné prostory a zázemí jsou na zámku k dispozici, pochopil jsem, že by se živý orchestr jen velice těžko někam rozumně vešel.

Pohádková atmosféra zámku Hluboká i jeho relativně malé 2. nádvoří naprosto skvěle doplňovaly poměrně skromné kulisy. Celá scéna se skládala jen ze světlé, asi dva metry vysoké stěny, jejíž pravá strana se díky točně proměňovala z veronské ulice na kapli, či pokoj Julie a na levé straně se nacházel tolik potřebný Juliin balkonek na který během nejromantičtější scény divadelní historie neohroženě Život a Smrt provázeli diváky celým muzikálema velice obratně šplhá představitel Romea. Inscenátoři se nebáli využít i stavbu samotného zámku. Nad jevištěm je veliký balkon, na nějž vystupují 3 andělé a své písně zpívají shůry krásně nasvícení a zahalení do mlhy.

Ale ne jen andělské chvilky, ale i spousty dalších scén mají naprosto Smrt si odvádí Romea s Julií k soběskvěle zvládnutý light-design. Úplný konec, kdy si Smrt odvádí Romea s Julií k sobě je velice efektní. Celá střední část kulis se otevře, ponoří se do mlhy a proti divákům se rozsvítí silné světlo. Harmonie toho všeho vyvolává pocit, že se mrtví v mlze opravdu ztrácení a pomalinku mizí z očí diváků a i z celého světa.

Královna Mab mluví s JuliíStejně tak je i velice chytlavá píseň "Královna Mab" provedena naprosto úchvatně. Snad všichni členové company jsou v tu chvíli na scéně, skvělý jednoduchý rytmus, úžasné nasvícení, živá choreografie, líbivý text. To je ta správná kompozice, kterou i dlouho poté co opustíte své místo v hledišti nedostanete z hlavy.

Život a Smrt měli velice podmanivou choreografiiChoreografie celého představení je zvládnutá dobře. Veškeré pohyby herců na jevišti jen podtrhují skvělou hudbu i texty. A charaktery všech postav jsou zpěvem i tancem vyjádřeny naprosto věrně a uvěřitelně. Stejně tak i tanec, který předvádí company je velice působivý, nikdy se během muzikálu nestalo, že by se hlavní představitel mezi company ztrácel, Kostýmní výtvarnice Mirela Tůmová zvolila velice zářivé barvy kostýmůnaopak byly jeho pohyby týmem tanečníků jen podpořeny a vyzdvihnuty ještě o třídu výše.

Choreografii pěkně napomáhají i krásné kostýmy poměrně dobře kopírující dobu příběhu, tedy 16. století. Kostýmní výtvarnice Mirela Tůmová zvolila velice zářivé barvy, což na mě v některých momentech hry nepůsobilo příliš dobře. Hromadná fotografie všech učinkujícíchKdyž se na jevišti sešli tři dívky a každá měla šaty jiné, výrazné barvy, tak vypadaly spíše jako dětské pastelky a ne jako vážené obyvatelky Verony, které řeší své každodenní problémy.

K hereckým a pěveckým výkonům nelze psát snad nic jiného než samou chválu. Julie líbá mrtvého Romea v naději, že mu rtech utkvěla kapka jeduÚžasnou přirozenost přednesu všech představitelů zveličoval i fakt, že herci jsou svým postavám velice podobni nejen vzhledově, ale i věkem. A to, že velká většina představitelů jsou amatéři úžasnému zpěvu a herectví jen přidává. Opravdovost představení umocnil i jeden drobný detail. Když Romeo s Julií vstali z postele, tak chodili po scéně bosi. Křest CD Romeo a JulieKdyby se představení odehrávalo v kamenném divadle, tak bych se o této drobnosti ani nezmiňoval, ale vzhledem k tomu, že bylo již kolem jedenácté v noci, dlažba na nádvoří nebyla ještě úplně suchá po odpoledním dešti a zámecké prostory jsou přirozeně studené, tak to považuji za velice obětavý výkon.

CD z muzikálu Romeo a Julie se již prodává, koupíte ho během představení v prostoráchAndělé při děkovačce zámku Hluboká za 200 Kč. Z premiérového představení byl pořizován i videozáznam, který bude vydán na DVD, ale prodávat se bude až příští rok. Ale mohu-li doporučit. Byť máte sebekrásnější obývací pokoj, i když se doma cítíte sebelépe a vaše televize se spíše blíží kinu, tak ani to Vám v žádném případě nemůže plně vynahradit fantastickou atmosféru pohádkového zámku Hluboká, hvězdy nad jevištěm i hledištěm a bezprostřední kontakt s herci, kteří zpívají a tančí s ohromným nasazením.

Ukázky písní z muzikálu:

Když jsi zamilovaný Jsem hloupej Královna Mab Juli, Juli, Julie
Vévodův soud Naposled tě políbím, Romeo Finále  

 

Obsazení premiéry muzikálu Romeo a Julie na zámku Hluboká nad Vltavou 15. července 2009

Romeo - Jan Kopečný
Julie - Zuzana Benešová
Benvolio - Zbyněk Novotný
Mercuzio - Jan Adámek
Chůva - Věra Zabilková
Lorenzo - Dalibor Tolaš
Capuletová - Kateřina Hájovská
Capulet - Vladimír Plachý
Montek - Eduard Váňa
Monteková - Lenka Kozáková
Vévoda - Petr Dopita
Tybalt - Martin Šemík
Sluha Petr - Michal Kopecký
Paris - Luděk Šindelář
Lékárník - Václav Soubusta
Bratr Jan - Jiří Hruška
Život - Pavla Malá
Smrt - Denisa Holečková

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.