Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Adéla se dočkala nejen večeře, ale i premiéry

Adéla povečeřela koncem října v pražském divadle BroadwayNa pražské Broadwayi měl 24. října premiéru nejnovější český muzikál Adéla ještě nevečeřela, jenž vychází ze známé stejnojmenné filmové předlohy. A tak před námi znovu ožije příběh sličné Květušky, jejího tatíčka profesora Bočka, detektiva Cartera, komisaře Ledviny, padoucha von Kratzmara a hraběnky Thunové, která celý sled událostí spustila. Autorskému duu Ondřej Brousek - Radek Balaš se podařilo dát dohromady představení, které zaútočí na vaše bránice.

Hudbu k novému českému muzikálu složil Ondřej Brousek, texty napsal (a celé zrežíroval) Radek BalašPrávě prvně jmenovaný dokázal složit hudbu, jež od počátku vyvolává atmosféru přelomu 19. a 20. století. Hudbu, která dobře podporuje příběh, hudbu, která navodí správnou atmosféru jak v příběhu, tak v hudebních předělech. Hudební stránka díla je opravdu zdařilá a vyvážená, na druhou stranu by se právě tato vlastnost dala považovat za mírný nedostatek, protože v něm chybí melodie, která by nad ostatními výrazněji vyčnívala.

Výkon Jiřího Langmajera v roli ústředního padoucha Zahradníka patří právem k vrcholům představeníRadek Balaš není pouze režisérem Adély, ale i autorem textů k písním, které jsou nejen výpravné, ale v mnoha případech patřičně doplňují komické výstupy jednotlivých aktérů. Za všechny mohu uvést repliku Zahradníka, jenž s láskou pečuje o masožravou Adélu: "...až teď hvízdnu, zvedni bliznu...". Právě tento text spolu s hereckým a tanečním projevem Jiřího Langmajera by se dal označit za jeden z vrcholů celého představení.

Adéla, nenasytná hudbymilovná masožravka...Jedinou dámou v autorském týmu byla Kristina Kloubková- Bastienová, která měla společně s Radkem Balašem na starosti choreografii. Ta je výrazná především v první půlce představení, v jehož úvodu company téměř nesleze z jeviště. Ovšem i později je v souvislosti s tancem na co se dívat.

Tanečníkům dokonce patří i závěrečná scéna celého muzikálu, kdy na jevišti není žádný sólista, jen samotná Adéla a její "oddenky", což jsou právě členové company. A věřte, že šílený tanec masožravé kytky stojí v jejich podání za to!

... a její neposedné ''oddenky''Když se v poslední době řeknou souvislosti s divadlem Broadway "kostýmy", téměř automaticky přijde na mysl Roman Šolc. A jméno Roman Šolc je takřka synonymem pro kvalitní a nápadité kostýmy. Ani tentokrát tomu není jinak. Pohled na jednotlivé představitele opravdu evokuje pocit, že se na jevišti odehrává jiné století.

Kostýmní návrhář Roman Šolc opět odvedl výtečnou práciOvšem návrhář neměl na starosti pouze "klasické kostýmy".

Musel vytvořit i zmiňované "oddenky". O tom, zda se mu to povedlo či ne, si uděláte představu hned při první scéně, ve které se tato masožravá rostlina objeví. Celou dobu ji totiž považujete za pouhou rekvizitu, jenže chyba lávky, v květináči není jakási napodobenina květiny, ale živý tanečník.

... je opravdu na co se dívatPokud jde o tělo "dospělé" Adély, tak to je dílem Jana Miklušky. Velký květ, nebo chcete-li krvelačné hrdlo, jehož pohyb zajišťuje jeden z jevištních techniků, dostal hlas Moniky Absolonové.

Jaroslav Voborný doplnil Adélu o vskutku zajímavé a trefné projekceSoučástí představení jsou i filmové projekce, které jsou pro muzikály z divadel Broadway a Hybernia téměř nedílnou součástí.

O jejich zdařilosti v některých předchozích dílech by se asi dalo dlouze diskutovat. V Adéle ovšem plní svůj úkol - pobavit. Zbývá ještě doplnit, že autorem těchto projekcí je Jaroslav Voborný.

Slavný americký detektiv Nick Carter (P. Vondráček) dorazil v přestrojení do PrahyTolik k autorům a nyní něco málo k ději.

Jak už bylo napsáno, muzikál vychází ze stejnojmenného filmu Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky, v němž si zahrály hvězdy jako Miloš Kopecký, Michal Dočolomanský nebo Rudolf Hrušínský. Asi převážná většina z vás tento film viděla, ti kteří do této skupiny nepatří, určitě alespoň vědí, že Adéla je masožravá rostlina (do této skupiny jsem před premiérou patřila i já). A právě pro ně přidávám stručný obsah děje.

Protivníkem v jeho novém zapeklitém případu je mu šílený Zahradník (J. Langmajer)Na přelomu 19. a 20. století přijíždí do Prahy slavný americký detektiv Nick Carter, který má, za pomoci vědeckých vynálezů a pražského komisaře Josefa Ledviny, vyřešit zmizení psa hraběnky Thunové. Během vyšetřování zjistí, že hraběnčin pes byl celosvětově hledaným zločincem, známým jako Zahradník, využit k pokusu, zda jeho masožravá rostlina dokáže pozřít tvora velikosti téměř lidské.

Rupert von Kratzmar alias Zahradník se totiž chce pomstít svému gymnaziálnímu profesorovi botaniky Albínu Bočkovi za trauma z let studií, které jej provází dodnes.Druhou polovinu premiéry odehrál roli slavného detektiva Aleš Háma

V premiérovém obsazení si hlavní roli amerického detektiva zahráli oba jeho představitelé. První půlka patřila Petru Vondráčkovi a druhou měl ve své moci Aleš Háma. Srovnávat tyto dva pány asi není dost dobře možné, protože se oba dva od sebe liší jak vizuálně tak hereckým pojetím této role.

Role Květušky se zhostila Zuzana NorisováRole Květušky se ujala Zuzana Norisová. Komičnost v její podání rozhodně nechyběla, ale v některých chvílích se drala na mysl otázka, jestli už tohle není trošku moc. To ať už posoudí každý dle svého vkusu. Prostřednictvím Květušky se na jeviště alespoň na pár vteřin dostala i hlavní postava muzikálu, jenž se s Adélou střídá na prknech divadla Broadway.

Zahradník Jiří Langmajer sklidil na premiéře zasloužené ''ovoce''Ano, zazněla i Kleopatra. I když vlastně jen její upravená verze. Během sólové písně Květušky totiž místo "Teď královnou jsem já" zaznělo "Teď manželkou jsem já".

Největší potlesk při závěrečné děkovačce sklidil Jiří Langmajer. A to zcela oprávněně. Jeho komediální podání šíleného Zahradníka bylo dotaženo téměř k dokonalosti a ani za pár hudebních výstupů se rozhodně stydět nemusí.Průvodcem premiérového představení bylo Dívčí trio - Zdenka Trvalcová, Markéta Procházková a Vanda Konečná

Zpěv v tomto díle totiž nestojí na hlavních postavách, ale na Dívčím triu, jež je průvodcem celého muzikálu. A ačkoli mají všechny tři dámy stejně prostoru, tak barvou hlasu a hereckým i taneční projevem z premiérového obsazení Zdenka Trvalcová, Markéta Procházková a Vanda Konečná, mírně vyčnívá právě posledně jmenovaná.

Filmová a nyní i muzikálová hraběnka Thunová - nezapomenutelná Květa Fialová V dalších rolích se předvedli Vlastimil Zavřel jako komisař Ledvina, Stanislav Zindulka alias profesor Albín Boček, stejnou roli, kterou před třiceti lety ztvárnila ve filmu, tedy hraběnku Thunovou, si zahrála Květa Fialová. Dále se na scéně objevili Jakub Wehrenberg, Petr Štěpánek či Michal Tůma.

Mezi premiérovými hosty byl i fotograf Jan SaudekNa premiérové představení tohoto zdařilého díla, které si své místo na pražské muzikálové scéně určitě najde, se přišlo podívat i mnoho osobností. Objevil se například fotograf Jan Saudek, hudební skladatelé Michal David a Zdeněk Barták, Alan Bastien, Linda Finková, Yvetta Blanarovičová, Vlasta Peterková a o berlích se na představení, ve kterém má sama hrát, přišla podívat i Jitka Čvančarová.

A proč byste se na tohle představení měli jít podívat i vy? Protože v sobě skrývá skvělou hudbu, skvělé výkony a hlavně... Protože zkrátka pobaví.

 

Slavný detektiv Nick Carter (A. Háma) Tentokráte ''nerozvrkočená'' Květuška (Z. Norisová) A Carterův nepostradatelný průvodce a český ''Watson'' komisař Ledvina (V. Zavřel)
Záhadné zmizení milovaného psa hraběnky Thunové (K. Fialová) přivede slavného detektiva Nicka Cartera ( P. Vondráček) do Prahy Zde mimo jiné zjišťuje, že se v Čechách neboxuje ... ... a kde se čepuje to nejlepší pivo
Okouzlen roztomilou Květuškou (Z. Norisová) Nick Carter (P. Vondráček) nezpozoruje, co za proradný plán si zlotřilý Zahradník (J. Langmajer) vymyslel Zahradník alias Rupert von Kratzmar (J. Langmajer) prahne po pomstě křivdy z dob gymnaziálních studií a chce svého bývalého profesora Bočka (S. Zindulka) nechat sežrat hladovou Adélou ... V pravou chvílí se ovšem na scéně objevuje Nick Carter (A. Háma) a za pomoci maskovaného komisaře Ledviny (V . Zavřel) padoucha (J. Langmajer) likviduje...
Spoluautorka choreografie Adély Kristina Kloubková - Bastienová s manželem Alanem Také Dušan Kollár dorazil na premiéru v doprovodu své druhé polovičky ''Profesor Boček'' Stanislav Zindulka a Jitka Čvančarová

Fotografie Michal Škvor, text Marcela Lávičková

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.