Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Artuš vytáhl Excalibur z kamene

Po více než roční pauze vysvobodil bájný Excalibur z kamene Jan ToužimskýPo více než roce se v muzikálu Excalibur  na prknech divadla Ta Fantastika objevil Jan Toužimský jako Artuš. A jak se celé první prosincové představení povedlo se dozvíte v našem článku.

Excalibur  je prvním muzikálem Michala Pavlíčka, který se hraje v Ta Fantastice a to více než tři roky. Artuš (J. Toužimský) a jeho nejbližší Ginevra (I. Marešová), Markéta (T. Nekudová) a Lancelot (V. Dyk)Alternace se postupně hodně zúžily a Kamil Střihavka hrál již delší dobu Artuše bez alternace. Tak se opět po roce dostal na prkna Jan Toužimský, frontman skupiny Arakain.

Na počátku příběhu byli čaroděj Merlin (M. Pošta) a čarodějka Morgana (M. Zemánková)Libreto k Excaliburu  napsali Vlasta Třešňák a Jan Sahara Hedl podle scénáře Karla Stiegerwalda a dá se říct, že některé z jejich textů se staly "hláškami" početných fandů. Dle autorů je Excalibur  muzikál o lásce, křivdě a odpuštění a mají pravdu. Excalibur  režíroval Vladimír Morávek a o choreografii se postarala Leona Qaša Kvasnicová.

Ačkoli děj není klasickou adaptací artušovské legendy, zachovává si klasickou osnovu. A bájný meč Excalibur je na světěNa začátku není NIC, přichází čaroděj Merlin (Martin Pošta) a čarodějka Morgana (Michaela Zemánková alt. Lucie Bílá a Lucie Vondráčková). Merlin tvoří lidstvo a krále. Po sporech mezi Utherem (Tomáš Hájíček alt. Radim Schwab) a Cornwellem (Petr Opava alt. Hynek Čermák) o moc a královnu Igrain (Zlata Kinská alt. Tereza Hálová a Monika Maláčová) tvoří Merlin Excalibur.

Excalibur, meč který sjednotí hrad s podhradím, chce získat Vortinger (Jan Zadražil alt. Václav Noid Bárta a Marcel Jakubovie). Markéta (T. Nekudová) smutně zjišťuje, že Artuš (J. Toužimský) má oči i srdce pro jinou... Excalibur ovšem nevytáhne z kamene on, ale jeho panoš a sluha Artuš (Jan Toužimský alt. Kamil Střihavka). Po Artušově boku také vždy stojí Markéta (Tereza Nekudová alt. Gabriela Vermelho), která Artuše tajně miluje. Když má být Artuš pasován na rytíře, neví se náhle, ve jménu kterého boha to má být. A tak přichází Ginevra (Iva Marešová), coby nositelka nové, křesťanské víry.

Ani Artušova prvního rytíře Lancelota (V. Dyk) nenechá Ginevra (I. Marešová) chladným Artuš se okamžitě zamiluje. Ovšem v tu chvíli přichází věhlasný rytíř Lancelot. Nejdřív chce s Artušem bojovat, ale pak se přidává do jeho družiny. Zamiluje se do Ginevry, ta však jeho lásku odmítá. Morgana i přesto přiměje Vortingera, aby rozšířil pomluvu, že je Ginevra nevěrná. Artuš vyzývá, aby ten, kdo chce chránit čest Ginevry, podstoupil souboj. Lancelot se vrátí z dobrovolného exilu, kam se vydal, aby nesvedl Ginevru, a Vortingera porazí.

Po vítězném boji o Ginevřinu čest však Lancelota (V. Dyk) vděk nečekáDíky Morganě je Artušovi náhle vše jasné, i když vlastně ještě k ničemu nedošlo. Ginevra se po Lancelotově návratu rozhodne s ním odejít. Artuš s Merlinem vše sledují a Artuš se rozhodne k radikálnímu kroku. Zabije Ginevru, Lancelota i sebe.

I když by toto mohl být konec, nic tím nekončí. Morgana chce přivést k vládě svého syna Mordreda (Radim Schwab alt. Vilém Čok). Proto obrací kolem času, i přes Merlinovu nevoli. Mrtví ožívají. Morgana (M. Zemánková) chce pro svého syna Mordreda (R. Schwab) jen to nejlepší - trůn...Artuš vysílá Lancelota do vyhnanství a Ginevru odesílá do kláštera. Pak se trápí nešťastnou láskou. Odmítá vládnout a vrací Excalibur zpět do skály. To je příležitost pro Morganu a Mordreda. Vyšlou rytíře spolu s Markétou na pouť za Svatým grálem, který má Artuše uzdravit. Všichni zahynou. Artuš přichází do kláštera za Ginevrou, která mu umírá v náručí.

Artuš ví, že střetnutí s Mordredem je neodvratné. Znovu vysvobodí Excalibur. Neodvratný poslední souboj otce se synem nemůže mít vítěze ...Lancelot se vrací z vyhnanství, aby naposledy stál po boku svého krále. V závěrečném souboji Mordred nejdřív zabije Lancelota, pak i Artuše. Ten však z posledních sil zasadí smrtelnou ránu i Mordredovi. Nikdo není vítěz, všichni jsou mrtví. Tedy ... nejsou mrtví, to se jen tak zdají.

Jan Toužimský je civilní, mile překvapující ArtušExcalibur  je moderním pojetím muzikálu, hlavně díky minimu kulis na scéně, netradičně pojatému ději a spíše rockové hudbě. Hlavní jsou tu pěvecké výkony účinkujících, spojené s místy velmi náročnou choreografií.

Jan Toužimský v roli Artuše působí téměř civilně, roli odzpívá a odehraje velmi příjemným a nestylizovaným způsobem. Ačkoli jistě bude srovnáván s Kamilem Střihavkou, svým výkonem mile překvapil a i přes nepatrné výpadky v textu podal dobrý výkon.Ginevra Ivy Marešové se liší od pojetí Lucie Bílé, je však neméně zajímavá

Ivě Marešové, představitelce Ginevry a frontmance poprockové skupiny Deset Očí, bylo často vytýkáno, že svou roli pouze odzpívá, ale neodehraje. Ačkoli v určitých pasážích stále hledá vhodnou mimickou polohu, dovoluji si nesouhlasit. Její podání Ginevry se mi velmi líbilo. Má velmi krásný hlas a příjemný vzhled. Ačkoli bude jistě srovnávána s Lucii Bílou, která Ginevru hrála, než se chopila role Morgany. I přesto je jí Iva velmi zdatnou konkurentkou.Michaela Zemánková se role Morgany ujala po svém

Morgana v podání Michaely Zemánkové je odlišná od pojetí svých kolegyň. To rozhodně neznamená, že je horší. V těžké konkurenci hvězd jako je Lucie Bílá nebo Lucie Vondráčková neměla lehkou úlohu, ale roli nastudovala po svém. Merlin Martina Pošty toť zaručený zdroj zábavyMorgana v podání Zemánkové prochází vnitřním vývojem, který není tak patrný u jejích alternací.

Merlin Martin Pošta vždy diváky pobaví svými "historkami" ať už patří do role nebo ne a svou roli si vysloveně užívá. Je to také on, kdo obvykle "odbourá" své kolegy a leckdy i celé divadlo.

V roli krále Uthera se představil Tomáš Hájíček, frontman rockovo-metalové skupiny Krucipusk. Vortinger (J.Zadražil), původce pomluvy o Ginevřině nevěřeAčkoli by nikdo nečekal, že by se mohl hodit do muzikálu, opak je pravdou. V roli Cornwalla jistě zaujme sytý bas Petra Opavy. V roli Vortingera září Jan Zadražil, který zaujme skvělým herectvím a zajímavým hlasem. Dámám se jistě bude líbit jeho zajímavé tetování.

Z vedlejších rolí také jistě zaujme Zlata Kinská v roli Igrain, která, ač nemá příliš prostoru, skvěle zazpívá a snad ještě lépe zatančí. Věrnou Markétu ztvárňuje Tereza Nekudová. Ve své sólové písni "Skončila pouť" jistě nenechá nikoho na pochybách, TaFantastické pojetí artušovské legendy za zhlédnutí jistě stojíže prostě umí dobře zpívat. Okouzlující je i její duet s představitelem Ereca, Lukášem Kumprichtem, kde se snoubí dva skvělé hlasy.

Excalibur  asi není dílo pro každého, najdou se jak jeho zarytí příznivci i zarytí odpůrci. Ale pokud chcete být svědky vynikajících pěveckých výkonů, poslechnout si několik hitů, jen namátkou "Pápěří", "Král slepých rybářů" nebo "Jménem lásky", rozhodně si nenechte Excalibur ujít. Třeba okouzlí i vás.

Fotografie Michal Škvor, text Veronika Břešťanová.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.