Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Golem slavnostně otevřel Hybernii

Koncem listopadu Golem poprvé oficiálně ožil a to hned třemi premiéramiDlouho očekávaný muzikál Karla Svobody, Lou Fanánka Hagena a Zdeňka Zelenky Golem  vstoupil na prkna Divadla Hybernia hned třemi slavnostními premiérami 23., 24. a 25. listopadu. Naše redakce navštívila druhou premiéru, na níž se divákům představili Petr Kolář (Vojtěch), Dasha (Rebeka), Výkony účinkujících ocenilo druhopremiérové publikum náležitým potleskemDušan Kollár (rabín Löw), Vilém Čok (Mordechaj), Bohouš Josef (Štěpán Skotnica), Petra Janů (Rozina), Ivan Vyskočil (Rudolf II.), Martina Michalcová (Mariana), Bedřich Levý (Samuel), Alan Bastien (Jacob), Jan Fiala (Hubert), Jovanka Skrčeská (Rajče), Anna-Marie Lichtenbergová a Oskar Hes (děti), Martin Kalous (Golem - tanečník). Jako vždy hlas Golemovi ze záznamu propůjčil Jiří Škorpík a roli praotce Abrahama taktéž ze záznamu ve videoprojekci skvěle ztvárnil František Němec.

Milencům odlišné víry jejich štěstí okolí nepřeje - výjimkou je jen němá Eliška, řečená Rajče (J. Skrčeská)Muzikál Golem  vypráví příběh lásky křesťanského mladíka Vojtěcha a židovské dívky Rebeky, jež je schovankou rabína Löwa. Děj je zasazen do Prahy šestnáctého století, tedy do doby, kdy vzrůstá napětí mezi křesťanským a židovským obyvatelstvem. Křesťanská zloba vůči Židům nabývá hrozivých rozměrů...V Praze se rychle šíří mor, jehož oběťmi jsou převážně křesťané. Ti proto podezírají židy, že jim otrávili vodu ve studních. A rozhodnou se vydrancovat židovské ghetto.

Napadení neunikne ani Rebeka, ale zachrání ji Vojtěch. Rabín Löw chce ochránit své spoluobčany a žádá o pomoc císaře Rudolfa II. Ten ovšem dbá jen na svou vlastní zábavu , jako jsou večírky s lehkými dívkami, které mu na hrad vodí hospodská Rozina. Rabínu Löwovi se v noci zjeví praotec Abraham. Poradí rabínovi, abyo stvořil Golema, ochránce židů. Klade mu však na srdce, že obřad, který vede ke zrození Golema, musí být proveden přesně,...a tak  rabín Löw (D. Kollár) povolá odvěkého ochránce Židů Golema - ten však  neplní jen úkol, pro nějž byl stvořen... jinak Golem nebude plnit úkol, pro nějž byl povolán na svět. Pomocníky při stvoření Golema jsou studenti Jacob a Samuel. Mladíci jsou ovšem během obřadu vyděšení a popletou potřebné formule. Místo Golema coby ochránce židovských práv se zrodí bytost obdařená city.

Golem se zamiluje do Rebeky a snaží se odstranit z cesty svého soka Vojtu. Vezme na sebe Vojtěchovu podobu a zabije jednoho z křesťanů Huberta. ...a jeho  zásluhou tak před soudem skončí dva nevinní - křesťanský mladík Vojta  (P. Kolář) i židovský obchodník Mordechaj (V. Čok)Z vraždy je obviněn Vojta a také židovský obchodník Mordechaj. Do probíhajícího soudu však vstoupí praotec Abraham, aby upozornil na chybu v Golemově zrození. Jak celý příběh dopadne, na to se můžete přijít podívat do divadla.

Muzikál Golem  má šanci patřit z komerčního hlediska k nejúspěšnějším počinům pražské muzikálové scény. Jména tvůrců i mnohých účinkujících a nové divadlo jsou jistě velká lákadla. Nicméně tomuto dílu se nevyhnuly určité problémy. Zásadní slabinou Golema  jsou dle mého názoru texty z pera Lou Fanánka Hagena. Petr  Fadrhons z týmů maskérů, kteří stejně jako kolegové kostyméři odvedli na  Golemovi pořádný kus práceTen navázal na jednoduché říkačky ze Tří mušketýrů a často jeho slovní obraty vyvolávají u diváků smích v místech, která jistě jako humorná nebyla zamýšlena. Na druhou stranu mnoha divákům, kteří byli bez výhrad nadšeni Třemi mušketýry,Ústřední postavy muzikálu - židovská dívka Rebeka (Dasha) a křesťanský mladík Vojta (P. Kolář) tyto texty nejspíše nebudou vadit. Hudba Karla Svobody je tentokrát překvapivě hodně těžko zapamatovatelná, ač nepostrádá pro muzikály typické opakování motivů. Osobně jsem si odnesla určitě silnější dojem z kostýmů a výkonů herců a zpěváků, nežli z díla jako celku. A to je jistě škoda.

Naopak k silným zbraním, kterými Golem  disponuje, patří, jak se zdá, obsazení. Petr Kolář (Vojtěch) a Dasha (Rebeka) na premiéře rozhodně nezklamali a předvedli se asi nejlépe, jak jim to jejich role umožnily. Židovského obchodníka Mordechaje ztvárnil Moudrý a vážený Löw...Dušan Kollár působí svou vizáží v roli rabína opravdu přesvědčivě Vilém Čok, který je proslulý svým hodně expresivním projevem už např. z role Mordreda v muzikálu Excalibur. Ani Mordechaj v jeho podání není jiný a pravděpodobně si najde mnoho nadšených obdivovatelů i zaryté odpůrce, jako tomu bylo právě v případě Excaliburu.

Dušan Kollár se v roli rabína Löwa předvedl nejen jako skvělý vokalista, ale také jako výborný herec. Navzdory textům, které příliš nedovolují brát dění na jevišti vážně, jsem mu jeho roli opravdu věřila. Představitelka křesťanské dívky Mariany zamilované do Vojtěcha Martina Michalcová je pro mne osobně velkým objevem Golema. Diváci ji mohou znát např. Pro Slovenku Martinu Michalcovou (vlevo) může být role Mariany odrazovým můstkem do dalších muzikálových projektůz bratislavského nastudování Kleopatry, ale v Praze je zatím tato zpěvačka víceméně neznámá a lze se jen těšit na další role, které by jí sedly tak dobře jako Mariana.

Za zmínku stojí určitě i premiérové výkony představitelů dvojice židovských studentů Jacoba a Samuela Alana Bastiena a Bedřicha Levého. Studenti Samuel (B. Levý) a Jacob (A. Bastien), bez jejichž pomoci by se Golemův příběh ubíral zcela jiným směremOba pánové dělali dojem, že si své výstupy užívají. Jejich role jsou sice místy poněkud přehnané a např. v kostýmech alchymistů musí být zejména pro diváky v zadních řadách hodně těžké je vůbec poznat, ale působili rozhodně vtipně a byli osvěžujícím elementem představení. Pozitivní dojem zanechají jistě i předtočené vstupy Františka Němce v roli praotce Abrahama či taneční role Rajčete v podání výborné Jovanky Skrčeské.

Jiřího Škorpíka (vlevo) sice diváci na jevišti neuvidí, zato však představení co představení uslyší jeho ''Golemovo vyznání lásky''Premiérové představení zakončil moderátor Jan Čenský, který diváky seznámil s tvůrci a producenty díla. V publiku seděla celá řada známých osobností. Podívat se přišel např. bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák, Stanislav Gross s manželkou, herec Vladimír Brabec, zpěvačka Radka Fišarová i někteří protagonisté Golema, kteří si své premiéry odehráli v jiný den. Nejočekávanějším hostem byl prezident Václav Klaus, jenž se ovšem na poslední chvíli omluvil. Golem  byl přijat velmi vstřícně. Uvidíme, jak zapůsobí na "obyčejné" diváky na reprízách.

V obsazení jednotlivých rolí muzikálu Golem  došlo od první tiskové konference ke změnám. Pozvání na premiéru přijal i bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák...Aktuální alternace si můžete přečíst v následujícím přehledu.

Vojtěch: Kamil Střihavka, Petr Kolář, Josef Vojtek
Rebeka: Dasha, Lucia Šoralová, Zdenka Trvalcová
Rabín Löw: Martin Pošta, Dušan Kollár, Petr Muk, Bedřich Levý (swing)
Mordechaj: Jiří Korn, Tomáš Trapl, Vilém Čok
Štěpán Skotnica: Marian Vojtko, Zbyněk Fric, Bohouš Josef
Rozina: Petra Janů, Ilona Csáková, Hanka Křížková...naopak bez pozvánky přišli nový muzikál uvítat tito zahraniční fanoušci - co na tom, že si spletli představení, termín i divadlo...
Rudolf II.: Petr Štěpánek, Vlastimil Zavřel, Ivan Vyskočil
Mariana: Martina Michalcová, Linda Finková, Olga Lounová
Samuel: Tomáš Savka, Bedřich Levý, Jaromír Holub
Jakob: Alan Bastien, Pavel Polák, Jan Smigmator
Hubert: Martin Skala, Martin Hudec, Jan Fiala
Rajče: Kristina Kloubková, Jovanka Skrčeská, Gabriela Jemelíková
Golem: Dmitrij Dudnik, Martin Kalous, Miloslav Saidl
Zpěv Golema: Jiří Škorpík
Praotec Abraham: František Němec
Děti: Anna Fialová, Viktorie Genzerová, Ladislav Gergel, Oskar Hes, Martina Kutková, Anna-Marie Lichtenbergová

Kolegové z jednoho divadla i země - Andrej Hryc a Dušan Kollár Nový muzikál si také nenechala ujít současná Kleopatra Radka Fišarová ...stejně jako bývalá Kleopatra Bára Básiková

Fotografie Michal Škvor, text Alena K.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.