Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Kleopatra se slavně vrátila!

Obnovená Kleopatra se znovu těší velkému diváckému zájmuPrkna pražského divadla Broadway znovu ovládla Kleopatra. Tento veleúspěšný muzikál z dílny Michala Davida slavil návrat na jeviště na konci září. Premiéra se odehrála 28. září. Obsazení hlavních rolí zůstalo částečně stejné, částečně do něj přibyli nováčci.

Radka Fišarová se role egyptské královny zhostila na výbornouRoli Kleopatry si zopakovala Monika Absolonová, Ilona Csáková a Radka Fišarová, která zároveň alternuje i roli Fulvie. Nejvýraznějšími přírůstky jsou zjevně Josef Vojtek obsazený do role Marca Antonia a Marián Vojtko v roli Marca Antonia i Caesara, který obě role hrál i v bratislavské adaptaci.

Manželé Marcus Antonius (Z. Fric) a Fulvie (A. Konečná) jsou na  sebe zase jak oheň a vodaMladou krev zastupuje Šárka Vaňková v roli Oktávie a Alice Konečná v roli Fulvie. Z "Mušketýrů" přibyl Alan Bastien a Martin Maxa, oba obsazeni do role Rufia. Ptolemaia si pak zahrají Josef Vágner, Petr Poláček a Juraj Bernáth. Roli Octaviana si zopakoval Tomáš Trapl a nově se připojil Bohouš Josef.Kleopatra triumfuje v Římě

Co se týče jevištního ztvárnění, již dlouho dopředu byly avizovány změny kostýmů a částečné změny scény. Roman Šolc vytvořil rozhodně vyzývavější a výpravnější kostýmy, než byly ve "staré" verzi. Scénické ztvárnění více využívá bočních schodišť, známých již ze Tří Mušketýrů a i rozložení jednotlivých výstupů více přibližuje divákům děj a postavy.Kleopatra s Caesarem (M. Vojtko)...

Já sama jsem viděla první reprízu, kdy se v roli Kleopatry představila Radka Fišarová. Ta Kleopatru hrála již ve staré verzi, ale až teď získala postavení rovnocenné alternace. A to rozhodně právem.

...a Marcem Antoniem (Z. Fric)Kleopatra je v exilu, kde touží po návratu do země. Její bratr Ptolemaios (Juraj Bernáth) mezitím kuje plány k zisku trůnu. Do Egypta ovšem dorazí Caesar (Marián Vojtko) a do Kleopatry se okamžitě zamiluje. Kleopatra se stává královnou. To se samozřejmě nelíbí Caesarovým politickým odpůrcům v čele s Octavianem (Tomáš Trapl). Dámy vládnou... v nových kostýmech a s novou choreografiíCaesar se stane obětí atentátu a Kleopatra se vrací do Egypta. Přijede za ní Marcus Antonius (Zbyněk Fric), Caesarův nejbližší přítel a do Kleopatry se zamiluje. Je ovšem ženatý s Fulvií (Alice Konečná), která se ovšem postaví proti Octaviánovi a tak je Antonius donucen provdat se za Octavii (Zuzana Norisová), Octavianovu sestru. To se ovšem nelíbí Kleopatře. Nakonec však dosáhne svého a za Antonia se provdá. To ovšem nenechá Octavian jen tak a dobude Egypt. Vítězí tedy Řím a Kleopatra umírá.

Kleopatra (R. Fišarová) a Marcus Antonius (Z. Fric) v Egyptě  uzavřeli nejen politické spojenectví, ale i soukroméRadka Fišarová je v roli Kleopatry vynikající, skvěle zazpívá a ovládá i hereckou část. Zbyněk Fric v roli Marca Antonia znovu dokazuje, že je pro tuto roli ideálním typem. Mariánu Vojtkovi role Caesara trochu nesedla. Jeho tenor se do role, kterou alternuje Martin Pošta a Jiří Helekal, příliš nehodí.

Sourozenci Octávie s OctaviánemZ nováčků překvapila Alice Konečná, která se s rolí Fulvie poprala velmi dobře, i když v duetu Dámy vládnou s Radkou Fišarovou se trochu ztrácela. To se ale jistě dá časem napravit. Příjemným překvapením byl i Dušan Kollár v roli Kleopatřina rádce Apollodora. Zuzana Norisová v roli Oktávie jistá jako vždy, příjemný výkon, ovšem rozsah její role je velmi omezený.

Své vzestupy a pády bude Kleopatra na prknech Divadla Broadway prožívat již jen do konce ledna 2007Juraj Bernáth jako Ptolemaios odvedl výkon odpovídající rozsahu své role, ale přece jen asi určitému množství diváků zvlhly oči při vzpomínce na Patrika Stoklasu. Tomáš Trapl převedl jako vždy vynikající výkon a role typu Octaviána mu vždy byla vlastní.

Pokud jste ještě Kleopatru neviděli vůbec nebo neviděli obnovenou verzi, rychle to napravte. Hraje se totiž jen sto představení, po Kleopatře by měla do Divadla Broadway dorazit další dáma - Angelika.

Fotografie Michal Škvor, text Veronika Břešťanová

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.