Biblický příběh ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista nalézáme již v samých počátcích středověkého divadla. Na rozdíl od dřívějších zpracování klade jeho muzikálové pojetí nové otázky, vytváří netradiční asociace a na příběh Spasitele hledí očima moderního člověka. Jelikož různí producenti, které autorská dvojice Andrew Lloyd Weber a Tim Rice oslovila, měli obavy z odmítavého postoje církve a věřících, tak realizovali svůj projekt vydáním gramofonové nahrávky v roce 1970. Výsledek: Skladba Superstar se záhy probojovala na čelná místa singlových hitparád. Album samotné pak vzbudilo rozruch především ve Spojených státech, kde se rychle usadilo na špici žebříčku dlouhohrajících desek. Pak již uvedení muzikálu nestálo nic v cestě.
Inscenace Jesus Christ Superstar měla premiéru 12. října 1971 v režii Roma O'Horgana na scéně Divadla Marka Hellingera. Mnohem vydařenější však byla až premiéra v londýnském West Endu, která se uskutečnila o necelý rok později. Úspěch prvotní gramofonové nahrávky a divadelních inscenací na Broadwayi, v londýnském West Endu i na evropském kontinentě vedl k filmovému ztvárnění muzikálu Jesus Christ Superstar.
Přesto, že od zrodu muzikálu Jesus Christ Superstar uplynulo již více jak čtvrt století, jeho příběh zůstává stále stejně aktuální. Původní partitura je však interpretována mladými umělci, v novém inscenačním pojetí a s využitím nových technologií. Za čtvrt století se totiž změnil nejen pohled na osudy Krista, ale i svět kolem nás. Zatím naposledy se muzikál představil v londýnském West Endu, kam se v listopadu 1996 vrátil po pětadvaceti letech v novém nastudování.
16. ledna 1994 proběhlo v Kulturním a vzdělávacím středisku Trojka na Žikově první kolo konkurzů do nového muzikálu, který bude uvádět společnost Musical.
19. května 1994 se sešel kompletní soubor na první zkoušce ve zkušebně karlínského divadla.
22. července 1994 se v Divadle Spirála uskutečnila slavnostní premiéra, nabité hlediště ji zakončilo bezmála půlhodinovými bouřlivými ovacemi.
17. srpna 1994 byla na závěr večerního představení pokřtěna studiová nahrávka s vybranými skladbami z české inscenace.
22. září 1994 sledoval z prvního balkonu šedesátou reprízu muzikálu pan prezident Václav Havel.
1. listopadu 1994 se ve Spirále slavilo 100. představení.
19. února 1995 se hrálo 200. představení, při němž byla pořízena živá nahrávka kompletní inscenace, producenti zasypali při závěrečné děkovačce všechny účinkující dvěma sty růží.
Země se otevírá, aby vydala tajemství biblického příběhu sedmi dnů. Jidáš vyzývá Ježíše, aby se rozpomenul na své poslání a odrazuje ho od cesty do Jeruzaléma. Máří Magdalena Ježíše uklidňuje, Jidáš ho stále popichuje a vyčítá Máří její minulost. Ježíš ji brání a říká všem: "Kdos bez viny, hoď první kamenem". Mezi Ježíšem a Jidášem vznikají další hádky, které se Marie snaží marně zažehnat.
Rada kněží, kteří sledují Ježíšův pochod k Jeruzalému přijímá rozhodnutí o nezbytnosti jeho smrti. Ježíš s apoštoly vstupuje do bran Jeruzaléma, vítán davy. Kaifáš žádá Ježíše, aby zastavil toto davové šílenství. Večer dav pod vedením Šimona Zélóta naopak Ježíše žádá, aby se ujal vlády a vedl židovský národ proti Římu. Pilátovi se zdá sen o Ježíšově osudu a smrti.
Ježíš vyhání překupníky z chrámu Páně, nemocní a ubožáci se vrhají na Krista, aby je uzdravil, ale ten nemá dost sil. Máří Magdalena se nad spícím Ježíšem vyznává ze svých hříchů, lásky a víry v Krista. Jidáš zrazuje Krista kněžím, kteří mu nabízejí "jidášskou" odměnu.
Poslední večeře - Kristus předpovídá svou smrt, Petrovo zapření a Jidášovu zradu. Po hádce Ježíš vyhání Jidáše. Když všichni usnou, Ježíš prosí svého Otce, aby mu osvětlil jeho osud a zjevil mu svou vůli. Nad ránem je Jidášovým polibkem v zahradě getsemanské vydán strážím a předveden před Kaifáše.
Davy Ježíše odvrhují, Šimon Petr ho strážím třikrát zapírá. Pilát odmítá Ježíše soudit a předává jeho případ králi Herodovi, který ho žádá, aby mu předvedl nějaký zázrak. Kristovo mlčení jej rozzuří a posílá ho proto zpět k Pilátovi.
Apoštolové vzpomínají na začátky Ježíšova hnutí. Zděšený Jidáš vrací krvavé peníze, uznává Ježíšovu myšlenku a sám se zabíjí. Kaifáš žádá spolu s davem Ježíšovu smrt, Pilát prosí Ježíše, aby odvolal a dává ho potrestat 39 ranami bičem. Zfanatizovaný dav v čele s kněžími však žádá jeho smrt.
Pilát Ježíše odsuzuje k smrti a myje si nad vším ruce. Jidáš se přes propast věků táže Ježíše, zda jeho smrt měla smysl či zda byla omylem. Kristus je římskými vojáky ukřižován, avšak neumírá, neboť se stal zázrak zmrtvýchvstání… Planoucí kříž nám připomíná jeho víru, která postupně pohasíná v temnotě věků následujících.
Tuto hru v Čechách uváděla společnost MUSICAL od 22. 7. 1994 do 28. 6. 1998 v divadle Spirála na Výstavišti.
Divadlo Spirála, představení 26. 8. 1997
Divadlo Spirála, představení 16. 1. 1998
Komentáře k článku