Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Hamlet z Kalicha stále táhne

Vše začalo v květnu roku 1997, kdy za Jankem Ledeckým přišel Martin Kumžák s nápadem zkusit si postavit muzikál. A aby to nebylo moc jednoduché, tak zvolil jako námět Hamleta od samotného klasika dramatu, Williama Shakespeara. Na základě svého účinkování v muzikálu Pěna dní se Janek Ledecký rozhodl, že to zkusí. A tak začal psát hudbu a texty. Cesta od nápadu k jeho definitivní podobě nebyla jednoduchá. Musel sehnat vhodný prostor, peníze, nápady, herce a mnoho technických zařízení. V listopadu 1998 byla založena společnost Hamlet Production, která podepsala smlouvu o pronájmu, nechala vypracovat studii rekonstrukce. Mezi tím Martin Kumžák dělal aranže, divadlo se stavělo a kolaudovalo, v červnu 1999 se začalo natáčet ve studiu, v srpnu byla první zkouška a 1. listopadu 1999 (tedy za 1 rok!) byla světová premiéra muzikálu Hamlet v Divadle Kalich v Praze. Hudební aranžmá jednotlivých čísel se pohybuje v rozsahu klasického kytarového pop rocku až po velké obsazení symfonického orchestru, doplněného smíšeným sborem. Vzhledem k tomu byla zvolena varianta živého zpívání na podkladu nahraného studiového playbacku.

O čem je muzikál Hamlet
Na začátku vidíme postavu, která králi lije jed do ucha. Posléze král v hrozných bolestech umírá a postava mizí. Ofélie, zamilovaná do Hamleta a Helena, zamilovaná do Horácia se vykoupaly v moři a na břehu zpívají píseň o lásce. Vše v skrytu pozoruje Oféliin otec Polonius. Přichází Poloniuv syn Laertes a od svého otce dostává rady, jak jednat v cizině. Po odchodu otce Laertes Ofélii rozmlouvá Hamleta, neboť je mu jasné, že si ji Hamlet nemůže vzít kvůli nízkému rodu. Ofélie svou lásku k Hamletovi brání a přeje bratrovi šťastnou plavbu. Laertes odplouvá.

Horacio vyznává Heleně svou lásku, když tu přichází královna Gertruda. Oběma velkoryse odpouští, Helena odchází a ona se snaží od Horacia zjistit podrobnosti o vztahu Hamleta a Ofélie. Vysvětluje mu, že jejich lásce přeje a že i pro ni je důležitá. V tom přichází smuteční průvod s králem, královna se hroutí a Hamlet se vyznává ze svých citů k otci. Ještě ve smutečním je korunován nový král Claudius, bratr zavražděného krále a strýc Hamleta. Zatímco se oslava zvrhuje v divoké orgie, Hamlet se svěřuje svému příteli Horaciovi ze své bolesti i náhlého vzplanutí své matky k jeho strýci. Král s královnou zpívají duet o své lásce a odcházejí do ložnice. Ofélie našla Hamleta a snaží se ho utěšit, nakonec se mu celá oddává.

Hamleta v náruči Ofélie budí otcův duch, říká mu o vraždě a vyzývá ho k pomstě. Hamlet váhá a přemýšlí, jak získat důkaz o Claudiově vině. Svěřuje se Horaciovi a ten mu radí nechat králi zahrát divadlo s pasáží o vraždě. Hamlet souhlasí. Král je znepokojen chováním Hamleta a tak to s královnou a Poloniem rozebírá. Královna brání syna, Polonius ho označuje za neškodného blázna a nakonec čte oběma jeho milostný dopis Ofélii.

Hamlet se dozvídá o tom, jak si všichni šeptají o jejich vztahu. Když potká Ofélii, odmítá její lásku, vše jí vyčítá a posílá ji do kláštera. Ofélie zdrcena odchází. Mezitím král hostí kočovné herce a všichni se věnují světským radovánkám - kartám, vínu a ženám. Poté herci předvedou svůj kus o bratrovraždě. Královna omdlévá, král zděšen prchá. Královna se ve svých komnatách vyznává ze slabosti svého těla a duše k lásce. Král se naopak modlí v kapli, kde si vyčítá vraždu svého bratra. Hamlet ho zde sice najde, ale nezabije - chystá mu horší osud. Odchází a své matce říká pravdu o smrti svého otce, ta mu zase vysvětluje rozdíl mezi láskou k synovi a milenci. Hamlet vidí někoho za závěsem, tak ho probodne. Je to Polonius, který zde špehoval a nyní umírá Hamletovi v náručí uprostřed šíleného tance smrti. Hamlet se vzpamatovává a mrtvého Polonia káže odnést pryč. Venku ho nachází Ofélie, která se z jeho smrti a Hamletova odmítnutí zblázní.

Laertes, který se mezitím vrátil z cest, se dozvídá o smutných událostech a po Claudiovi žádá jméno vraha. Ten mu je prozrazuje a spolu se domlouvají na vraždě Hamleta. Ofélie rozdává květiny a nesouvisle zpívá. Král s královnou odcházejí, Laertes se jí snaží připomenout, ale ona ho nepoznává a skokem ze skály končí svůj život. Dva hrobníci kopou hrob a přitom filozofují o pomíjivosti života. Ofélie je pochovávána, Laertes zpívá o svém žalu nad její smrtí, přichází Hamlet a říká mu, že on se trápí víc. Začnou se spolu prát a pak se chystají na souboj. Královna se modlí za životy všech zúčastněných a přijímá svůj díl odpovědnosti.

Souboj začíná, Hamlet si v něm vede dobře a vypadá to, že zvítězí. V té chvíli nabízí král Hamletovi pohár s jedem. Hamlet bojuje dál a je raněn špičkou ostří Laertova meče, na kterém je jed. Královna se napije z poháru jedu, pomalu umírá a v agónii označuje krále za původce všeho zla. Hamlet smrtelně zraní Laerta jeho vlastním mečem. Zatímco ten umírá, Hamlet z posledních sil dostihuje prchajícího krále, obžalovává ho a nakonec ho i probodává. Pak pomalu umírá a v této své poslední chvíli se ptá po smyslu života. Hamlet zemřel po souboji tamtéž, kde byl zavražděn jeho otec.

Tuto hru v Čechách uváděla společnost Hamlet Production od 1. 11. 1999 do 15. 2. 2002 v divadle Kalich v Praze.

 

Divadlo Kalich, představení 9. a 10. 6. 2001

6406-19 6406-23 6406-28 6406-32 6407-01
6407-02 6407-03 6407-10 6407-12 6407-14
6407-19 6407-33 6407-36 6706-06 6706-11
6706-13 6706-21 6706-24 6706-25 6706-27
6706-33 6706-36 6707-02 6707-03 6707-04
6707-08 6707-18 6707-22 6707-24 6707-29

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.