Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Kocour v botách zcela ovládl Broadway

Na premiéře se představila většina alternacíDivadlo Broadway přichystalo na 28. listopadu 2018 premiéru výpravného muzikálu pro děti Kocour v botách podle stejnojmenné pohádky Charlese Perraulta. Hudbu napsal Jan Neckář, texty písní ji opatřil Eduard Krečmar. Režie, scénáře a choreografií se ujala Petra Parvoničová. Herce oblékl do kouzelných kostýmů osvědčený Roman Šolc a o výpravu se postaral Daniel Dvořák. Na premiéru zavítal také Václav Neckář, který si v původním uvedení muzikálu zahrál právě Kocoura v botách. Na jevišti předal bratrovi Janovi kytici s tmavou stuhou, a tak se všichni lekli, co to má znamenat. „Ono to vypadá jako pohřební stuha, ale není. Není černá, ale tmavě modrá, a tu má Honza rád. Je tam napsáno Honzovi, dnešní datum. Tvůj 1. kocour – brácha,“ vysvětlil divákům Václav Neckář. Jeho černý humor nakonec pobavil jak bratra, tak diváky v sále. Pojďme se tedy společně na premiéru Kocoura v botách podívat podrobněji.

Starý kocour s koťaty provázejí diváky celým příběhemCelý příběh vypráví zestárlý Kocour v botách dvěma roztomilým, tak trochu zlobivým koťatům, a všichni společně pak diváky provázejí dějem. Koťata Kit a Kat diváky rychle vtáhnou do příběhu, zapojí publikum do záchrany princezny a zároveň všechny pobaví svou hravostí. Ponoříme se do vyprávění o přátelství vychytralého Kocoura v botách a mlynářského synka Honzy, který je pojatý jako velká show nejen pro děti, ale rovnou pro celé rodiny, neboť každý si zde přijde na své. Čeká na vás příběh plný legrace, napětí, překvapivých kouzel, efektních projekcí, výborných hereckých, pěveckých a tanečních čísel, roztomilé výkony početné dětské company v podobě různých zvířátek, okouzlující výprava a kostýmy.

Honza se do princezny hned zamilujeMladý mlynář Honza zdědí jako třetí syn po smrti tatínka Kocoura. Záhy však zjistí, že Kocour není jen tak obyčejný domácí mazlíček, tenhle Kocour se obléká, nosí parádní boty, mluví, tančí, čaruje, je to velký mlsoun a je pořádně mazaný. Protože má Kocour svého pána rád, slíbí Honzovi, že mu pomůže na jeho cestě za štěstím. Honza se při náhodném setkání u rybníka zamiluje do princezny Anežky a i ona jeho city opětuje. Honza však netuší, že se jí záhy zmocní zlý čaroděj Megalodon a unese ji ze zámku. Honza se samozřejmě rozhodne svou vyvolenou jít hledat a zachránit ji. Kocour na zámku představí svého pána jako knížete Fabregase, aby měl šanci se u krále ucházet o záchranu princezny, a poté požádat o její ruku.

Hlavní představitele na cestě doprovázejí kamarádky myškyHonza se s Kocourem vydávají na cestu ke hradu čaroděje Megalodona, postupně potkávají nevšední pohádkové bytosti a musí překonávat překážky a nástrahy. Nejprve se setkávají se sirem Peřinkou, který je svádí z cesty za záchranou princezny a svou písní je uspí. Jako druhého potkají naši hrdinové Mc Friťáka, který se snaží nalákat hladové poutníky na svá nezdravá jídla. Do třetice jim Don Feferon nabízí ohřátí u svého pálivého ohníčku. Oba přátelé však všem svodům odolají, na dobrodružné cestě jim totiž pomáhají malí pomocníčci – roztomilé myšky, a konečně doputují k hradu kouzelníka Megalodona.

Dětská company výborně zpívá a tančíPři finálovém souboji s čarodějem se opět uplatní Kocourova chytrost a lstivost. Vyprovokuje Megalodona k proměnám do různých zvířat. Nejprve se čaroděj promění ve strašlivého lva, pak v supa, a nakonec ho Kocour lstí donutí, aby se proměnil v malou myšku. Jakmile se tak stane, Kocour po myšce skočí a slupne ji jak malinu. Kouzelník Megalodon je poražen, princezna Anežka zachráněna, myšky se radují a tančí, král je šťasten za návrat dcery, a na zámku se může chystat velkolepá svatba. Zkrátka jako v každé správné pohádce vše dobře dopadlo, a tak to má být.

Kocour vydává svého pána za knížete Fabregase, aby měl u princezny větší šanceMlynáře Honzu si zahrál Jan Kopečný, který v posledních letech nasbíral spoustu cenných zkušeností v různých muzikálech, kde sklízel úspěchy v hlavních rolích (Čas růží, Tři mušketýři, Muž se železnou maskou, Angelika, Děti ráje, Přízrak Londýna, Kleopatra, Mamma mia!) a v neposlední řadě účast v soutěži Tvoje tvář má známý hlas. Honzu v Kocourovi v botách pojal s velkým nadhledem a hezky si ji užívá. Poloha, kdy se vlastně nemusí ani moc snažit a všechnu práci za něj odvede jeho Kocour, mu sedí, ale úloha to není nikterak snadná, protože jeho postava se skoro nehne z jeviště, takže vyžaduje plné nasazení. Herecký a pěvecký výkon Honzy si tedy zaslouží velký obdiv a potlesk.

Petr Ryšavý odvádí coby Kocour v botách perfektní výkonKocoura v botách na premiéře ztvárnil Petr Ryšavý, který má při svém mládí podobně jako Jan Kopečný na kontě také celou řadu úspěchů v různých muzikálech (Čas růží, Mefisto, Monte Cristo, Tři mušketýři, Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích, či Lucie, větší než malé množství lásky, Noc na Karlštejně, Sestra v akci, nebo třeba Madagaskar.) Do postavy Kocoura v botách dává Petr opravdu vše, skvěle zpívá a tančí, v masce kocoura je k nepoznání a v huňatém kožichu odvádí obdivuhodný výkon nejen po stránce herecké, ale i fyzické. Určitě mu muselo být velké horko, nejen ze situací, do kterých ho přivádí děj. Petr pojal roli Kocoura s nadhledem a osobitým humorem, který se nejlépe projevuje ve scénách s Honzou. Mimochodem oba aktéři založili hudební skupinu Botox a je znát, že je vzájemně spojuje i podobný smysl pro humor, ve společných scénách Kocoura a Honzy je vidět, že jsou perfektně sehraná dvojka, a vzájemně si k sobě mohou dovolit to, co by si třeba k jiným hercům netroufli.

Princeznu ztvárnila Nelly ŘehořováPrinceznu Anežku si zahrála a zazpívala mladičká Nelly Řehořová, kterou zatím v muzikálech vídáme spíše sporadicky. Herectví a zpěvu se věnuje již od útlého dětství a diváci ji mohli vidět především ve filmech režiséra Zdeňka Trošky, kde ztvárnila řadu menších rolí: Babovřesky 2 a 3, Čertoviny, Strašidla - k tomuto filmu nazpívala píseň společně s Terezou Kostkovou, která jí hrála maminku. Dále jsme ji mohli vidět ve filmech Špunti na vodě a Pohádky pro Emu. Hlavní roli Nikoly dostala ve filmu Andílci za školou a v roli Terezy ji uvidíme v seriálu Přijela pouť. Nedávno vydala své debutové EP s názvem "V okamžiku". Na prknech Divadla Broadway účinkuje v muzikálu Muž se železnou maskou v roli Cecilie, dívky zamilované do Porthose. Role princezny Anežky se zhostila s příjemným dívčím půvabem a svým starším kolegům zdatně a úspěšně sekunduje.

Viktor Antonio a Ines Ben Ahmed spolu hráli v první půlce představeníDvojrole starého kocoura a krále se statečně a se ctí zhostil Bronislav Kotiš. Za pozastavení stojí jistě i výkony koťat Kita a Kat, která diváky společně se starým kocourem provázejí celým dějem. Jsou velmi zvídavá, neustále se o něco handrkují a pošťuchují se, zpívají, tančí, stále někde šplhají, zkrátka odvádějí až neuvěřitelné výkony. Kita obdivuhodným způsobem ztvárnil mladší syn zpěvačky a herečky Dity Hořínkové, Viktor Antonio (alternují se s bratrem Filipem Antoniem), do role neposedného kotěte se dokonale vžil, po jevišti dokonce suverénně drandí na kolečkových botách. Úloha kotěte Kat byla na premiéře svěřena hned dvěma alternacím: dceři producenta Františka Janečka a zpěvačky Terezy Mátlové Emily Ann Janečkové a Ines Ben Ahmed. Jejich výkony byly srovnatelné a diváci ve vzdálenějších řadách nejspíš ani nerozeznali, která je která.

Sagvan Tofi, František Janeček, Emily Ann Janečková, Tereza Mátlová a Satin TofiČaroděje Megalodona si vyloženě vychutnal Josef Vojtek, v představení se však objevuje pouze v projekci, což umožňuje zvětšení jeho obličeje přes celé plátno, a to mu dodává na démoničnosti a hrozivosti. Projekce navíc umožňuje realizaci veškerých triků, kouzel a hlavně proměn čaroděje v závěrečná tři zvířata – lva, supa a myšku. Projekcí je využito i u dalších třech postav, které všechny ztvárnil Sagvan Tofi: sira Peřinku, Dona Feferona a Mc Friťáka. I zde vyniknou především kouzla a triky. Zajímavě vyznívá propojení filmu s živými herci na jevišti a jejich vzájemná komunikace, kdy se herci musí přesně trefovat do předtočených sekvencí, aby jejich dialogy s postavami na plátně vypadaly naprosto přirozeně.

Petra Parvoničová se tentokrát představila jako skvělá režisérkaObdivuhodnou práci odvedla scénáristka, choreografka a tentokrát hlavně režisérka Petra Parvoničová. Zúročuje zde své bohaté zkušenosti z různých českých muzikálů, na kterých se podílela, ale především také své zkušenosti ze zahraničních stáží, které dodávají jejím choreografiím a celkovému pojetí osobitý rukopis, nadhled a punc skutečné světovosti. Nejvíce je to asi patrné na její práci s dětskou company, ze které dovede vyždímat maximum, tanec hýří neotřelými nápady, svižností a hlavně přirozenou hravostí a radostí z pohybu. Za zmínku stojí i fakt, že tentokrát v dětských rolích poprvé představí ratolesti i z řad slavných osobností. Myšího šéfa si zahrál nejstarší syn Michala Kavalčíka (který mimochodem alternuje v roli starého kocoura a krále) Alex a svou roli malé myšky Pažravky dostala také dcerka Sagvana Tofiho Satine.

Svatební veselí může začít...Muzikál Kocour v botách je představení, při němž se budou děti určitě dobře bavit, děj má svižné tempo, při kterém se rychle střídají jednotlivé obrazy, takže malí diváci dobře udrží svou pozornost. Herci se často pohybují i v hledišti, publikum zatahují do děje, což vždy dětský divák kvituje s povděkem. Představení nemá přestávku a svou stopáží 70 minut je únosné i pro hodně malé návštěvníky. Příjemná je i vstřícnost Divadla Broadway – malým dětem před představením zapůjčuje podsedáky, aby ze všech míst v hledišti dobře viděly. Zkrátka Kocour v botách je rodinný muzikál, který byste si se svými ratolestmi rozhodně neměli nechat ujít!

 
Kocour s myškami uzavřel dohodu a vzájemně si pomáhají Kocour princezně a panu králi líčí svého pána v tom nejlepším světle Kocour v botách je pěkný mlsoun Don Feferon oba poutníky u svého ohníčku pořádně ohřál
V pohádce nemůže chybět ani romantické vyznání lásky Kocour umí také dobře zacházet s kuší Petr Ryšavý předvádí coby Kocour i slušné akrobatické kousky Honza a Petr jsou sehraná dvojka
Děkovačka se neobešla bez záplavy květin Publikum odměnilo účinkující dlouhým nadšeným potleskem Michal Kavalčík byl na svého syna Alexe velmi hrdý I když Sagvan Tofi premiéru prožil pouze z plátna, ale na večírku samozřejmě nemohl chybět
Jednu z malých myšek si zahrála dcera Sagvana Tofiho Satin Trojka z Českých Budějovic: Jan Kopečný, Michaela Novotná a Petr Ryšavý Pepu Vojtka přišla na premiéru podpořit manželka Jovanka se synkem Petra Parvoničová si měla o čem povídat také s tatínkem Viktora Antonia Vladimírem
Na oslavě si účinkující pochutnali na stylovém dortu Viktor Antonio byl jako koťátko roztomilý S hlavními představiteli se vyfotografovali bratři Filip a Viktor společně se svou maminkou herečkou Ditou Hořínkovou Bez producentů Oldřicha Lichtenberga a Františka Janečka si lze českou muzikálovou scénu jen těžko představit

 

 

 
  Tvůrčí tým
Producent Oldřich Lichtenberg a Jiří Dušek
Hudba a hudební aranžmá Jan Neckář
Texty písní Eduard Krečmar
Scénář, režie a choreografie Petra Parvoničová
Scénograf Daniel Dvořák
Kostýmní výtvarník Roman Šolc
Hudební nastudování Linda Finková
Asistent režie a choreografie Michaela Novotná, Viktorka Kateřina Steinerová
Projekce Adriana Nikiforova
Sound design Jan Zázvůrek, Jan Lejsek
Light design Petr Částka, Jiří Bránik
Ředitel divadla a vedoucí produkce Oldřich Lichtenberg, jr.
PR manager Stanislav Běle
Company manager a produkce Michaela Novotná
Vedoucí obchodního oddělení Petra Švábová
Šéf jevištní techniky Martin Maleček
Grafika & Print Radek Blažej - YellowMeloun s.r.o.
Foto Michal Matyáš
Spolupráce na projekcích Jaroslav Voborný
Kouzla Jiří Marek
   
   
  Osoby a obsazení
Mladý kocour Petr Ryšavý / Vojtěch Drahokoupil / Petr Šudoma
Honza Jan Kopečný / Josef Vágner
Starý kocour / Král Bronislav Kotiš / Michal Kavalčík
Princezna Anežka Nelly Řehořová / Dessi Veverková
Kotě Kit Viktor Antonio / Filip Antonio
Kotě Kat Ines Ben Ahmed / Emilly Ann Janečková /
Agáta Tandlerová
Myš 1 - leader Alex Kavalčík / Matěj Maleček
Myš 2 - usmrkánek Vladimír Nový / Yasin Svoboda
Myš 3 - fintilka Michaela Heřmanová / Vanessa Asgari
Myš 4 - pažravka Satin Tofi / Kristýna Štychová
Myš 5 - mimino Nela Primasová / Mia Klimková
Myš 6 - hudebnice Karla Elisabeth Škudrnová / Anna Šimůnková
Myš 7 - baletka Lucie Navrátilová / Hana Krblichová
Myš 8 - chytřena Lucie Fajtová / Karolína Trejbalová
Myš 9 - rváč Tereza Hodrová / Barbora Marková
Megalodon, čaroděj
(v projekci)
Josef Vojtek
Sir Peřinka / Mc Friťák /
Don Feferon (v projekci)
Sagvan Tofi

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.