Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Potrháte se smíchy - je to totiž Trhák!

Bude to Trhák?"Dobrý den, tak co nám zazpíváte?" - "Žít je fajn!" - "Tak to máte pravdu... připravena? Můžem." Tyhle věty se mi mihly hlavou, když jsem se ocitla o 212 dní později na stejném místě, ale v jiný čas, a ve zcela jiném světě. A se zcela jinými lidmi. Prostě krásné déja vu. Tenkrát zde bylo pár lidí, teď je plný divadelní sál těch, kteří byli pozváni k této jedinečné události. Předtím tady vládla napjatá atmosféra, jestli se vše zvládne, dnes už se ví, že se dílo podařilo. Tehdy se ve stejném sále totiž konal konkurz do muzikálu, dnes tu máme slavnostní premiéru úžasného díla. Jakého, ptáte se? Čas oponou trhnul a je tu...TRHÁK!

Režisér Radek Balaš (vpravo) se spokojeným producentem Danielem HádlemJako první vás jistě napadne srovnání se stejnojmenným filmem Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka z roku 1980. V čem jsou si díla podobná a v čem se naopak liší? Společný mají určitě humor. Blesky geniálních hlášek plných českého, něžného, švejkovského a hlavně inteligentního humoru létají sem a tam, až má člověk někdy podezření, že tvůrcům koukal přes rameno samotný Jára Cimrman a trochu jim do toho kecal :-) Dalším pojítkem je hvězdné herecké obsazení. Stejné zůstaly i kultovní filmové písně jako "Nech brouka žít", "Lásko amore" nebo "Když dítě škrtne zápalkou"  z dílny Vítězslava Hádla vzniklé za minulého režimu, a které si diváci tak oblíbili. Shodou okolností se hudebního nastudování perfektně zhostil jeho syn Daniel Hádl, který je zároveň i producentem. Na rozdíl od filmu však zde sledujeme vznik muzikálu..

Největší hvězda muzikálu...O tom, co je to trhák, má na divadle každý úplně jinou představu. A tak se cholerický, zuřivý trhač košil a producent Oldřich Šus v podání Tomáše Racka snaží ušetřit každou korunu, kde se dá, zatím co bohémský režisér Sváťa Kohoutek, kterého si zahrál Miroslav Etzler, by nejraději vytvořil megalomanskou, výpravnou show světových rozměrů. Nesmělý a neprůbojný scénarista Zdeněk Jíša, kterého ztvárnil Josef Polášek se nestačí divit, co se s jeho sondou do vesnického života stalo. Pak tu máme různorodou partu herců a hereček, z nichž se někteří snaží prosadit na úkor těch druhých, a v neposlední řadě inspicienta (Jaromír Nosek alias Láďa Zacharník) těsně před nervovým zhroucením, který se marně snaží všem protikladným požadavkům vyhovět. Zákonitě vás napadne zcela zásadní otázka: může za těchto bláznivých okolností vzniknout strhující divadelní hit? A právě o tom se můžete přesvědčit v nové, svižné muzikálové komedii Trhák, která měla premiéru 25. října 2018 v pražském Divadle Broadway.

Radek a Jana Balašovi nám připravili pěkný zážitekMuzikál je plný situačních gagů, slovních hříček a mistrně vypointovaných situací, jejichž pestrobarevný koktejl nám namíchal zkušený tanečník, choreograf,scénarista a režisér Radek Balaš. Ten má na svém režijním kontě už pěknou řádku úspěšných děl. Vyjádřeno řečí čísel - 143 inscenací, a to: 93 režií (z toho 74 muzikálů), 85 celovečerních muzikálových choreografií, napsal celkem 13 původních autorských děl a 3 divadelní adaptace. Za všechna tato díla obdržel celkem 30 různých ocenění. Popularitu mu ale přineslo až porotcování ve slavné taneční soutěži StarDance. Jeho pravou rukou - a zároveň manželkou - je Jana Trčková-Balašová, která po pěvecké stránce nastudovala již 17 úspěšných muzikálů a naučila účinkující zpívat ty správné tóny ve správnou chvíli.

Účastníci konkurzuUž na castinzích do Trháku mě velmi překvapilo, jaká tam panovala navzdory přirozené nervozitě účastníků relativní pohoda. Na chodbách a ve foyeru divadla se svačilo, povídalo, žertovalo a uchazeči si vzájemně drželi palce. A po odvedeném výkonu níkdo neodcházel se skleněnýma očima a svěšenou hlavou, jak jsme na to zvyklí z různých televizních talentových soutěží. Vůbec se nedivím, že spousta velkých i malých herců s Radkem Balašem velmi ráda spolupracuje. Má pověst vlídněho režiséra, kerý si uvědomuje, že hercova duše je velmi křehká nádoba. Do svých děl obsazuje věhlasné umělce, ale dává prostor i mladým, začínajím talentovaným lidem, pokud jsou dobří a typově se do role hodí. Pojďme se blíže podívat alespoň na pár z těch, které si vybral do svého nového muzikálu TRHÁK.

Michal Kavalčík je zárukou srandy...Michal Kavalčík (Antonín Líbal, herec) - tenhle bavič si zahrál už hezkou řádku rolí, od Rudy z Ostravy přes automechanika, až po šaška. Tady oblékl bílý trikot, sukýnku a natrénoval taneční kreace v muzikálu, kde dostal postavu baletky z Labutího jezera. Není to však jediný z trefných a netradičních kostýmů, o které se v muzikálu postarala Jolana Schofieldová Izbická, a který během představení oblékne. Nejen díky nim, ale především díky svému komediálnímu talentu, který v muzikálu uplatnil v jeho plném rozsahu, dokáže v Trháku najednou zahrát Sněhurku i se sedmi trpaslíky nebo v jednom okamžiku spustit hru celého orchestru na desítku malých trumpetek připevněných ke kostýmu. Ukázal tady, že zvládá tanec, zpěv i herectví, a že je navíc šikovný muzikant. Na premiéru se přišla podívat i jeho manželka, přesto, že během představení musela dvakrát odskočit nakojit jejich čtyřměsíčního syna Dejva Martina.

Producent Šus a režisér Kohoutek si...''rozumí''Miroslav Etzler (Sváťa Kohoutek, režisér) - v roli režiséra Kohoutka je hlučnější, energičtější a ráznější, než jeho filmový protějšek. Jeho temperament vtipně souzní s faktem, že herec sám v současné době zkouší režisérské řemeslo. A v Trháku se nesnaží jen o marnou nápodobu filmové předlohy, která by stejně nevyšla. Největší očekávání jsem však měla při legendárním výstupu, kdy režisér ukazuje novináři, jakým pokynem zahájí odstřel vesnice, a jeho štáb vezme gesto vážně. Můžu tedy prozradit, že... výbuch bude! A celá scéna, kterou pro Trhák výborně vytvořil zkušený Jaroslav Milfajt, se nemilosrdně poroučí k zemi. Tenhle muzikál je totiž opravdu b o m b a.

Kašna plná labutíIva Kubelková (Eliška Veverková, učitelka) - modelka, moderátorka, herečka, a teď už i výborná zpěvačka. V květnu 2018 překvapila svým rozhodnutím vydat autorskou desku. Je prostě dobrá ve všem, na co sáhne. Ve své roli Elišky dráždila neustálým zvedáním sukně. Střihla si i pár zvedaček, přičemž vykopávala nožkami tak, že jí bylo pod sukni vidět. Při závěrečné svatební rvačce, (jeden z nejvtipnějších momentů, silně připomínající známou scénu ze série Slunce, seno...),  z ní servali šaty, že zůstala na jevišti pouze v kalhotkách s podvazkem na stehně. Iva Kubelková je nádherná žena, a tak se pánové měli na co koukat. Rozhodně však krásné tělo není její jedinou předností. Velmi mile překvapila příjemným, čistým hlasem a profesionálním hereckým výkonem. Nezalekla se ani tance a obtížné choreografie Leony Qaši Kvasnicové, přestože byla opravdu náročná, a navíc minulý rok podstoupila plastiku kolenního vazu.

Song listonošky byl Danou Morávkovou celý krásně procítěnDana Morávková (Zuzana Ticháčková, listonoška) - oblíbené herečce byla role nabídnuta přímo. Bylo moc fajn vidět ji v naprosto jiné herecké poloze, než na jakou jsme u ní zvyklí z televizních seriálů. Nebála se jít cestou sympatického sebeshazování a sebeironie, a její štábem šikanovaná herečka nemá chybu. Salvy smíchu v hledišti hned spustila svým pouhým příchodem na jeviště v národním kroji. Nechybí ani humorná scéna, kdy je přilepená k okennímu rámu. A dokonale dá i uklízečku. Na svou roli se připravovala velmi svědomitě. Kvůli pěveckým výstupům dokonce navštěvovala i hodiny zpěvu. Fyzicky náročnou jízdu na kole trénovala například v rakouských Alpách, ale na to, co ji čeká na scéně, ji ani tvrdý trénink nemohl připravit. Kolegové totiž byli drsnější než Gross Glockner! :-) Také přiznala, že k filmové předloze má i hluboký citový vztah, a má pro ni slabost. Svěřila se, že to byl poslední film, který viděla v kině se svým tatínkem.

Hajný měl vous jak trpaslíkTrhák není jen otrocky převedený film na divadelní jeviště. Zůstalo však přímo hvězdné obsazení. A to je dobře. Martin Dejdar jako řezník Lenský je na jedné straně strašpytel, na straně druhé, pokud jde o učitelku Elišku, je rozeným Casanovou. Josef Vojtek - zapřisáhlý starý mládenec, hajný Kalina, který nakonec také skončí v chomoutu. Robert Urban si na premiéře zahrál agronoma Jaroslava Ticháčka, který nechtě svými experimenty zbourá půlku vesnice, a Andrea Holá číšnici Zdenu, která také konečně potká svou lásku. Za hlavními rolemi nezaostávala ani company. Nejvíce mě pobavila ve scéně, kdy se ještě neví, v jakém hudebním žánru se celý muzikál bude odehrávat, a perfektně se při "konkurzu" vyřádila na mnoha hudebních žánrech - hip hopu, country, street dance nebo folku. Jsou však úžasní ve všech scénách, a určitě vás pobaví.

Svatbu (pravou jihočeskou!) vše končíJe skvělé, že se tvůrci nebáli muzikál opatřit i současnými narážkami - "Tohle se hodí na předávání státních vyznamenání nebo do cirkusu!" zvolá například režisér Sváťa Kohoutek. Nebo když si paní učitelka Eliška Veverková začne na mostě fotit selfie, a hned se na plátně začnou objevovat první lajky. A například také narážka na Danu Morávkovou coby listonošku Ticháčkovou, že nestihne natáčení Ordinace. V Trháku se prostě respektují všechny známé fóry, a přesto je okořeněn novými frky, postavami a scénami. Tahle svěží muzikálová - nebojím se použít to slovo - groteska je oslavou hudebních komedií se všemi rysy, které má mít. Scénárista a režisér v jedné osobě Radek Balaš předvedl tvůrcům jihoamerických telenovel, že k tomu, aby se všichni zamilovali a vzali, nepotřebujete 800 dílů, ale stačí na to několik desítek minut. A ještě se u toho poTrháte smíchy :-)

 
Trhák ve stylu country... ... nebo ve stylu folku? Herec Líbal a jeho skupina dětí, které ho bezhlavě následují Kostýmy jsou stejně fantastické, jako muzikál samotný
Přežije brouček Trhák? Je to pařez, nebo smilník? Bude pilot zatlučen, nebo ne? Udusí se Lenský pro lásku k Elišce?
Když musíš, tak musíš! Labutí jezero se od nás může učit! Lenský má zvířata opravdu rád ...ale to jej také dostihne
Vítězslav Hádl je autorem hudby k filmovému i divadelnímu Trháku Tvůrci a umělci na premiéře Syn a otec Hádlovi s režisérem Balašem - bez nich by muzikál nebyl Všichni si potlesk zasloužili

 

 
  Obsazení muzikálu TRHÁK
Lenský, řezník Martin Dejdar / Petr Vondráček / David Suchařípa
Sváťa Kohoutek, režisér Miroslav Etzler / David Suchařípa / Oldřich Navrátil
Zdeněk Jíša, scénárista Josef Polášek / Václav Kopta
Eliška Veverková, učitelka Iva Kubelková / Alžběta Stanková
Jaroslav Ticháček, agronom Robert Urban / Petr Vondráček / Peter Pecha
Oldřich Šus, producent Tomáš Racek / Miroslav Etzler / Igor Bareš
Láďa Zacharník, inspicient Jaromír Nosek / Petr Vacek / Lukáš Pečenka
Josef Kalina, hajný Josef Vojtek / Bořek Slezáček
Zuzana Ticháčková, listonoška Dana Morávková / Sandra Pogodová
Antonín Líbal, herec Michal Kavalčík / Josef Carda
Zdena, číšnice Andrea Holá / Tereza Nekudová
Company Michaela Zemánková, Barbora Březinová, Zuzana Žáková,
Petra Vašková, Martin Schreiner, Petr Semrád, Petr Joo
   
  Autoři
Námět Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak
Hudba Vítězslav Hádl
Divadelní adaptace, režie Radek Balaš
Scénograf Jaroslav Milfajt
Choreografie Leona Qaša Kvasnicová
Kostýmní výtvarník Jolana Schofieldová Izbická
Producent Daniel Hádl
   

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.