Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Tradiční muzikálovou Hybernii netradičně rozezněly nesmrtelné tóny Vivaldiho

Vivaldianno v plném leskuProstor převážné muzikálového divadla Hybernia rozezněl tentokráte naprosto nemuzikálový, zato však výjimečný projekt Vivaldianno. Netradiční spojení hudebníků Jaroslava Svěceného a Michala Dvořáka, který vyrazil posluchačům doslova dech. Chcete-li slyšet Vivaldiho v novém „moderním kabátku“, který si v ničem nezadá s podáním klasickým – pak věřte, že nebudete zklamáni.

Michal Dvořák a jeho klávesyJá sama se musím přiznat, že když jsem poprvé kdysi uslyšela o chystaném projektu Vivaldianno, a zvláště o spolupráci našeho předního českého houslisty s hudebníkem spíše moderního žánru Michalem Dvořákem, přepadla mě tehdy pochybnost. Nedovedla jsem si prostě frontmana skupiny Lucie spolu s naším českým Paganinim nějak představit. Nejsem právě stoupencem modernizování klasické hudby, a tak jsem přišla na prvou prezentaci tohoto díla jako největší skeptik v sále. Ale již po několika prvních tónech můj úžas neznal mezí. S každým dalším poslechem, ať už v prostorách Chodovské tvrze nebo komorního klubu Violina, jsem se kajícně v duchu Michalovi Dvořákovi omlouvala a prosila za odpuštění za svou prvotní skepsi a nedůvěru. Houslový mág Jaroslav SvěcenýNová verze barokní hudby Vivaldiho „Čtvero ročních období“ nebyla jen dobrá - byla skvělá a výjimečná, což je stejně velká zásluha obou hlavních aktérů.

A nyní ke koncertu samému. Hybernia hostila dne 20. října 2009 projekt Vivaldianno, ve kterém se potkává hudební svět v mnoha rovinách. Je to setkání světa hudby klasické s hudbou soudobou, hudebníků ze všech žánrů a stylů, harmonie nástrojů tradičních s nástroji exotickými, a v poslední řadě je to i propojení hudby, tance a videoprojekce. Je dobře, že se divadlo Hybernia stává takto prostorem pro hudební projekty různého zaměření, přestože její stěžejní repertoár tkví hlavně v muzikálu.

Společná práce a společná radostPokud někdo z posluchačů očekával „pouze“ koncert klasické hudby, byl více než překvapen. Krom velkého živého orchestru bylo možno na pódiu spatřit spoustu tanečních kreací v náročné choreografii, zvuk trefně doplňovaly promítané obrazy po celém prostoru sálu a na pódiu se střídali vzácní hosté z různých koutů světa (pro ilustraci uvádím Bolivii a Peru). Navíc bylo možné spatřit na vlastní oči v akci nástroje, které běžně posluchač nevidí jako je třeba australská píšťala didgeridoo a sitár. Výjimečnou show zakončil ohňostroj a brazilské tanečnice, jejichž ladné křivky jistě nenechaly jediného muže v sále chladným.

Magie houslí a kouzlo kláves na jednom pódiuTímto koncertem vyvrcholilo celé Vivaldianno turné a logicky vyústilo k natočení DVD. Navíc to byla jedinečná a premiérová příležitost (jak řekl sám houslový mág Jaroslav Svěcený) vidět na jednom pódiu jeho samotného spolu s rapperem a brazilskými tanečnicemi. Na závěr se všichni účinkující sešli na pódiu a společně interpretovali jednu moderní skladbu jako přídavek. Tím se myšlenka a vize tohoto projektu, „aby hudba spojovala národy a krajiny“, naplnila beze zbytku.

Poslední magické tóny se vznesly do prostoru, zavířily v hudebních výšinách, aby se následně snesly rovnou do srdcí posluchačů. Opona padla a světla ramp pohasla. Zbývá jen říci: „Díky Antonio – díky páni umělci“.

Fotografické materiály poskytla agentura J. Svěceného, fotograf Tomáš Martínek

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.