Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Letošní královská návštěva na Karlštejně

Královny popu 2009 na KarlštejněSedíce v autě řítíme se úzkými silnicemi směrem k hradu Karlštejn. Předpokládaný příjezd na místo je v půl osmé večer, máme zpoždění, ale daří se je dohánět. Po zaparkování s kolegou vystoupáme kopec a vejdem do nádvoří hradu Karlštejn. Těšíme se na zážitek, protože dnes 31. 8. 2009 je na hradě ohlášena královská návštěva. V osm hodin večer začíná koncert Královen popu.

Rozjařené a potěšené publikumNádvoří, vlastně Purkrabský dvůr, je přibližně z jedné čtvrtiny zaplněn jevištěm s předpřipravenou hudební aparaturou. Ostatní prostor zaplňuje hlediště a docela vzadu  je zvukařské stanoviště. Nad hlavami, již usazených diváků, se tiše přemisťuje televizní kamera umístěná na pohyblivém rameni, určená pro televizní záznam, který odvysílala TV Barrandov.

Hlediště se pomalu zaplňuje, přičemž diváky koncertu čeká na místě malý dárek. Hlavní producent této akce, Janis Sidovský, osobně dolaďuje poslední detaily. Nastává osmá hodina večerní, na malé podium v pozadí vstupuje Petr Vondráček, jehož v průběhu večera vystřídají Jiří Suchý, Michal Horáček, Daniel Bambas, Jan Saudek a Pavel Vítek.Muži na královnách - hosté a moderátoři

Každý z nich sobě vlastním způsobem uvede jednu ze zpěvaček, zvaných Královny popu. Zatím co Petr Vondráček hovoří, na hlavním podiu se připraví kapela. Přichází první z královen, zde poprvé, zpěvačka Jana Kirschner.

Jana Kirschner, jedna z nejúspěšnějších zpěvaček slovenska. Držitelka slovenského Slávika Jana KirschnerZískala cenu Hudební akademie Objev roku, kterou následovaly v roce 1999 cena Grand Prix Radio, první místo v anketě Zlatý slávik a byla vybrána mezi deset osobností roku 1999.

V roce 2000 se prosazuje i na českém trhu. Spolupracovala s Petrem Hapkou a Michalem Horáčkem. Letos vydává výběr The Best Of. Na karlštejnském koncertu zpívá poprvé a pro diváky si připravila písně Pokoj v duši, Modrá a Na čiernom koni. U všech těchto písní je autorkou jak hudby, tak i textu. Svým měkým hlasem koncert zahájila a přitáhla pozornost diváků.

Střídá ji zpěvačka, která je ve sféře popu známá co by rebelka a drsný zjev. Drňačka, blondýna a hlavně zpěvačka Helena ZeťováŽena přicházející na podium, oděná pro tuto osobnost poněkud nezvykle elegantně, se jmenuje Helena Zeťová. Už v patnácti odešla z domova a začala zpívat s barovou kapelou. V polovině devadesátých let si dovolenou ve Španělsku prodlužuje na celý rok, kde zpívá s kapelou po barech.

Po návratu do Čech se účastní soutěže DO – RE – MI, která jí změní život. Potká se zde s Terezami Černochovou a Kerndlovou. Společně tvoří úspěšné trio Black Milk. A též v roce 2002 triumfálně exelovaly na Královnách popu v Opeře. Ten samý rok převzaly v anketě Zlatý slavík ocenění Objev roku.

V říjnu 2005 vydává první sólové album Ready To Roll s velmi úspěšným singlem "Unstoppable (Impossible)" a v roce 2008 album Crossing Bridges. Na Karlštejně jako sólová zpěvačka poprvé, se uvedla svou nejznámější písní "Unstoppable (Impossible)". Po ní následovala píseň "My cherie Amour". Lenka Novotná a Naďa VálováHelena i přes poněkud rozvernou neverbální komunikaci s někým v hledišti, svým projevem ukázala, že nejen poloha rebelky  je jí vlastní.

Helenu Zeťovou následovalo duo šanzoniérek Naďa Válová a Lenka Novotná.

Šansoniérky Ohroženého druhuNaďa Válová se kdysi pokoušela uspět v televizní soutěži Česko hledá Superstar, se svým smutným hlasem se však nedostala do finále. Zaujala však Michala Horáčka. Po letech pro ni konečně našel vhodné písně a Naďa pak ve studiu všechny okouzlila, zejména inerpretací písně "V úzkých" skladatele Petra Hapky. Tato píseň pak vyěšla na desce Ohrožený druh.

Lenka Novotná zpívá s kapelou Laura a její tygři. Bohužel mi toto šansonierské duo ve společnosti výraznějších osobností poněkud zapadlo.

Po nich přichází Aneta Langerová s kapelou. Také ona na Královnách popu zpívá poprvé. Aneta se hudbě věnuje již od dětství. Od osmi let hraje na kytaru, zpívala v dětském sboru a věnovala se dabingu dětských filmů.

Vítězka Superstar Aneta Langerová poprvé na Královnách popuBěhem celé profesionální hudební kariéry úspěšně koncertuje po České i Slovenské republice. V roce 2004 vydala úspěšné debutové album Spousta andělů. 2005 se stala patronkou projektu Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu se kterým spolupracuje dodnes. V květnu 2007 vychází druhé album Dotyk a na podzim 2009 připravuje třetí řadové album, na kterém by měly být písničky se spíše civilním vyzněním.

Své úspěšné vystoupení na hradu Karlštejn, kde zazpívala výběr písní ze své tvorby, Aneta zakončila jednou ze svých nejznámějších písní "Voda živá". Touto písní se s diváky koncertu rozloučila. Po Anetě na podium vystoupila první z velkých královen tohoto koncertu - Bára Basiková.

Bára Basiková přesvědčila, že ani narození syna neubralo nic na jejích pěveckých kvalitáchTuto známou zpěvačku není třeba představovat, tak jen velmi stručně. Veřejně vystupovat začala již v roce 1982. Zpívala se skupinou Precedens a později se skupinou Stromboli. Od roku 1994 se věnuje muzikálovému divadlu, přičemž její životní rolí lze nazývat Máří Magdalenu z rockové opery Jesus Christ Superstar. V současnosti ji můžete vidět v obnoveném muzikálu Johanka z Arku.

Pro diváky koncertu si připravila píseň Bossa Nova, známou z filmu Starci na chmelu. Dále píseň Tůň a nakonec v divácích vzbudila silné emoce velmi citlivě podanou písní Most přes minulost. Tím naprosto přesvědčivě dokázala, že na Královnách vystupuje právem již potřetí.

Královna z Noci na Karlštejně Kateřina BrožováBáru Basikovou vystřídal první host tohoto večera, jímž byla Kateřina Brožová. Tato dáma svou uměleckou všestrannost dokazuje i řadou hereckých rolí v tv inscenacích. Vydala čtyři CD, zpívá swing a jazz. Na koncertě se uvedla písní od Marylin Monroe a pak zazpívala píseň která tomuto prostoru odpovídá nejvíce. Tou písní je "Lásko má, já stůňu" z filmu a muzikálu Noc na Karlštejně.

Elegantní Kateřinu Brožovou na podiu vystřídala další z českých pěveckých osobností - Věra Špinarová. Věra Špinarová zpívá svou nejznámější píseň ''Jednoho dne se vrátíš''Vlastní nenapodobitelný sytý hlas a je jednou z nejlepších a nejvýraznějších českých zpěvaček. Nazpívala celou řadu hitů a kromě mnoha ocenění v podobě zlatých a platinových desek patří mezi nejprodávanější české interpretky za posledních deset let.

Na Karlštějně nadchla obecenstvo písněmi "Je nám dáno", "Kouzlo bílejch čar" a především nádhernou písní "Jednoho dne se vrátíš", hitem na melodii z filmu Tenkrát na Západě. Svým energickým vystupováním rozproudila energii v celém koncertním prostoru a právem bychom ji mohli nazývat českou Tinou Turner. Přestože zde zpívala poprvé, patří mezi Královnami popu mezi ty opravdu velké.

Žijící legenda Eva PilarováZlatým hřebem večera byla další z vekých královen, a to Eva Pilarová. Svoji pěveckou karieru začínala již v roce 1960, nazpívala řadu hitů, působila v divadlech Semafor, Rokoko a Hudebním divadle v Karlíně. Hrála v muzikálech, inscenacích a filmech. Vydala několik knih a vystavuje digitálně zpracované fotografie. Letos vstoupila již do 49. sezony. Na tomto koncertu zpívala potřetí.

Své vystoupení zahájila písní "Únava na mě je krátká". Po této písni zazněla píseň "Swing", jejíž provedení a aranžmá mne opravdu nadchlo a jež ukázala, že Eva Pilarová je obecenstvu schopna nabídnout i jiné nádherné písně, kromě nejznámější písně "Montiho čardáš".

Eva Pilarová a Vojtěch Dyk v duetu ''Je nebezpečné dotýkat se hvězd''Tato energická píseň ukazujíci virtuozitu Evy Pilarové následovala. Přesto se fanoušci paní Evy velmi ochuzují, pokud žádají pouze "Montiho čardáš". Po té byl na podium přizván druhý host večera Vojta Dyk, který jako satiru několikrát na koncertech Evu Pilarovou a její "Montiho čardáš" parodoval.

Vojta Dyk, jeden z největších talentů současné mladé generace, v poslední době vzbudil pozornost zcela odlišným výkladem Radůze v inscenaci Radůz a Mahulena v Národním divadle v Praze. Koncertuje, účastní se projektu La Putyka, účinkoval v muzikálech divadla Ta Fantastika a zkouší jednu z hlavních rolí v lyrikálu Kudykam. Společně s Evou Pilarovou zazpíval píseň "Nebezpečné dotýkat se hvězd".

Nová hvězda jménem PilarkaNásledně k nim připojil autor této písně Jiří Suchý a s náležitým proslovem a přáním k životnímu jubileu, předal Evě Pilarové certifikát a seznámil obecenstvo s novým faktem týkajícím se astronomie.

Tímto astronomickým faktem jest, že i na hvězdné obloze byla objevena nová hvězda. Ta hvězda dostala jméno Pilarka a naše "pozemská" Pilarka dostala ke svým 70. narozeninám certifikát, který to potvrzoval. "Na nebi je Polárka a teď už je tam i Pilarka", dodala stálice naší hudební scény.

Oslavenkyně Eva PilarováZatímco probíhal tento rozhovor, přišli na podium všichni účinkující. Společně si poté zapěli směs hitů Evy Pilarové a divadla Semafor z pera Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.

Toto společné vystoupení bylo pěkným zakončením krásného koncertu Královny popu na Karlštejně, který poskytl divákům příjemný hudební zážitek v podvečerním čase. Myslím, že se již teď můžeme těšit na další ročník této koncertní akce.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.