Počasí této cestě přálo, a tak jsme využili pozvání na již jedenáctý ročník poeticky nazvaného koncertu Noc s Hvězdami, proto jsme s kolegou fotografem Michalem Škvorem vyrazili směr Mladá Boleslav a dále za ni na hrad Houska.
Houska - poněkud zvláštní jméno pro hrad. Jak tedy vzniklo? V 9. století nechal vévoda Pšovanů Slavibor pro svého synaHouseka postavit původně dřevěné, později kamenné hradiště, které se tedy jmenuje podle svého prvního majitele.
Hodně zvláštní je, že hrad Houska stojí v místě, které nemá ze strategického hlediska žádný význam. Nestojí poblíž žádné zemské stezky, nebyl hradem královským, neplnil ani funkci hraničního hradu, byl postaven v naprosto pusté krajině, bez dostupného zdroje vody, odnikud není vidět.
Neexistuje žádný důvod, proč by měl být tento hrad zbudován.
Podle dostupných informací je zbudován proti vnitřnímu nepříteli. Snad se zde střežilo "něco", co se nesmělo dostat ven. Podle legendy byl hrad postaven na skále, ve které vedla průrva až do pekla. Tedy velmi stručně řečeno. Více podrobností o historii tohoto hradu najdete na www.hradhouska.cz . A teď k hlavnímu důvodu naší cesty na Housku.
Danou sobotu se pod záštitou primátora hlavního města Prahy Pavla Béma a pod záštitou hejtmana libereckého kraje Stanislava Eichlera od 18 hodin na hradě odehrával koncert Noc s hvězdami na hradě Houska. Jedná se o benefiční koncert, jehož výtěžek je poukázán na obnovu a rekonstrukci hradu. Všichni interpreti vystupují bez nároku na honorář a na rozdíl od mnoha jiných koncertů zpívají skutečně naživo.
Tento ročník zahajoval na druhém nádvoří, změněném na hradní koncertní síň, zpěvák Jan Vytásek, který profesionálně zvládl nedostatečnost ozvučení kytary, jež byla vzápětí odstraněna, takže následující interpreti neměli již žádný problém. Byl následován výbornými Janem Křížem s písní z muzikálu Kladivo na čarodějnice, Bohoušem Josefem, Martinem Francem - též hlavním organizátorem a producentem koncertu, Martinou Balogovou a
Zbyňkem Drdou se skupinou Band.
Zvláštní místo patřilo superstálicím českého hudebního nebe Yvetě Simonové, jubilantům Evě Pillarové a Josefu Lauferovi. U většiny těchto interpretů jsem ocenila původní tvorbu a zpěv v českém jazyce. Myslím si totiž, že na českém hradě, při českém koncertu a pro české diváky by se mělo zpívat převážně česky. Očekávaná byla též Naďa Urbánková, patřící k letošním oslavencům kulatin, která bohužel nedorazila.
Dále jste mohli vidět Jarka Šimka, Martinu Pártlovou, skupinu All X se zajímavě namixovanou pěveckou koláží, Leonu Černou a Radka Saliee. Velkým oživením koncertu bylo travesti show skupiny Divoké kočky, z nichž bych ráda zmínila duo představující naše pěvecké stálice Helenu Vondráčkovou a Lucii Bílou, jejichž vystoupení řadím do kategorie oživlých karikatur, dle mého názoru velmi povedených.
Závěrečnou, přesto neméně zajímavou hvězdou koncertu byla Leona Machálková. Na úplný závěr v prostoru druhého nádvoří zazněla z hrdel všech účinkujících píseň "Jó třešně zrály", jež byla poctou Waldemaru Matuškovi.
Celý koncert a později i program ve vnitřních prostorách hradu provázelo mluveným slovem pohodové moderátorské duo Markéta Majerová a Slávek Boura. Tímto však program na hradě nekončil.
Po té, se ještě nenabažení diváci přesunuli na nádvoří první, kde pro ně na připraveném podiu zahrály obnovená skupina Lunetic, Zdeněk Podhůrský & Underhill band, Zbyněk Drda & Band a nakonec Mezcla a nakonec skupina TAM. Hudební zážitek v tomto prostoru zakončil až půlnoční ohňostroj.
Zvláštní hosté měli možnost se v průběhu večera přesunout do vnitřních prostor hradu a zůčastnit se vernisáže fotografií Evy Pillarové, na nichž byli někteří účinkující změněni k nepoznání.
Dále zde byly pro oslavence připraveny a v průběhu večera zakrojeny dorty k jejich letošnímu výročí. Mohli jsme zhlédnout vystoupení desetiletého Aleše Krákory - dle mého názoru dobrého následovníka Michalela Jacksona, kouzelnickou minishow Pavla Kožíška s trefnou rekvititou - houskami a módní přehlídku zajímavě desingovaného oblečení značky Ed Hardy.
Na zájemce zde čekala věštírna, kde se, s pomocí zkušených kartářek, mohli dozvědět události a zvraty budoucí, či ověřit minulé.
A ti nevětší odvážlivci si v hodinách duchů prošli temnou hradní stezku odvahy mezi místními strašidly a pokud příliš nezlobili, nebo neutekli, byli podarováni pekelným diplomem od samotné paní Luciperové
.
Program tohoto benefičního večera byl, jako každý rok velmi pestrý a zajímavý, a člověk odcházel s pocitem příjemně prožitého večera.
Zájemci o další Noc s hvězdami jste očekáváni 7. 8. 2010 opět na hradě Houska. Těší se na Vás Jaromír Šimonek a Zuzana - Pavlík Šimonková, majitelé hradu, spolu s hlavním organizátorem Martinem Francem.
Komentáře k článku
Předně - Jan Vytásek, nikoliv Vitásek. Dále Martina Pártlová, nikoliv Prátlová. Marcela Králová vůbec nevystoupila (to autorka zapomněla zmínit) a Radek Saliee, se píše píše se dvěma e a ne pouze jedním. Michales Jackson a ne Jakson. Zbyněk Drda a skupina Band :-) To je samozřejmě nesmysl. Slovo "band" nahrazuje v tomto případě takzvanou doprovdnou skupinu, která sólového interpeta doprovází při živých vystoupeních. Takže Zbyněk Drda žádnou skupinu band nemá, je to prostě doprovodná kapela, neboli band... A poslední poznámkla, věta "Mezcla a skupina TAM..." to jsou prosím dvě zcela nezívislé hudební uskupení. Ze slovosledu věty to vyzní tak, že Mezcla je snad nějaká zpěvačka a hraje s ní skupina TAM. Meczla je skupina muzikantů, hrajících latinskoameriskou hudbu a skupina TAM je naopak rocková formace hrající energické kytarové písničky.
Skoro to působí, jako by autorka na akci nebyla, nebo o ní jen četla nebo slyšela z vyprávění. Narozdiíl od autora tohoto komentáře, který se na akci pohyboval od od samého začátku do úplného konce.
Máš nějaké další zajímavosti, které třeba nebyla na hlavní scéně? Něco ze zákulisí?
ano, možná jsme se na akci i potkali ;-) Já sám tam byl od osmi od rána az do půl čtyr do rána... Takže jsem sledoval dění od samého začátku do úplného konce. Překlepy beru, v pohodě. Jen mě to zaskočilo, že v tom článku bylo hodně jmen nedobrovolně pozměněných. S tím Zbyňkem je to zajímavé, možná je to fakt převzatá chyba a nebo se skutečne jeho doprovodná kapela jmenuje Band (hodně neobvyklé) a pak se musím omluvit já. Něco ze zákulisí nemám :-) Na vnitřní scéně byl během koncertu docela frmol a tak jsem se za mixpultem rozhodně nenudil a tudíž ani nestíhal sledovat nic jiného, než interprety a moderátory.