Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Ceny Thálie 2020

Dita Hořínková coby KalaUdělování Cen Thálie za 27. ročník 2020, které udílí Herecká asociace za mimořádné výkony či celoživotní mistrovství v oblasti jevištního umění, proběhl kvůli covidovým opatřením netradičně. Předsedové oborových porot v činohře, opeře, baletu a v muzikálu a operetě vyhlásili 24 nominovaných osobností 2. listopadu 2020. Vyhlašovací ceremoniál se uskutečnil v sobotu 14. listopadu 2020, ale kvůli kvůli pandemii covidu-19 nebyl v pražském Národním divadle, ale přes online stream. Byly uděleny i dvě nové ceny, a to Za mimořádný výkon v uplynulé sezoně v oboru loutkové divadlo a Za mimořádný výkon v uplynulé sezoně v oboru alternativní divadlo. V roce 2021 se budou udělovat pouze ceny za celoživotní mistrovství. S Musicalnetem budeme u toho a přineseme vám ze slavnostního předávání cen v Národním divadle reportáž.

Činohra – ženský výkon

Tereza Groszmannová (role: Mirandolína, Mirandolína, režie: Peter Gábor, Národní divadlo Brno)
Nominace: Jitka Hlaváčová (role: Kostelnička Buryjovka, Její pastorkyňa, režie: Michal Zetel, Slovácké divadlo, Uherské Hradiště)
                   Petra Kocmanová (role: Emily, Kočka v oreganu, režie: Petr Svojtka, Komorní scéna Aréna, Ostrava)
Širší nominace: Jiřina Bohdalová, Pavla Gajdošíková, Barbora Goldmannová, Petra Janečková, Anna Peřinová, Natálie Řehořová, Kamila Valůšková

Činohra – mužský výkon

Petr Štěpán (role: Satan, Ztracený ráj (Zpráva o člověku), režie: Dodo Gombár, Městské divadlo Brno)
Nominace: Jakub Albrecht (role: Frantík, Bezruký Frantík, režie: kolektiv F. X. Kalba, Divadlo pod Palmovkou, Praha)
                  Jan Fišar (role: Dr. Vilém Rieger, Odcházení, režie: Vojtěch Štěpánek, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Širší nominace: Jakub Burýšek, Miroslav Hanuš, Dušan Hřebíček, Zdeněk Julina, Norbert Lichý, Filip Richtermoc, Luboš Veselý

Činohra – celoživotní mistrovství

Josef Abrháma Hana Bauerová

Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr – ženský výkon

Alina Nanu (role: Taťána, Oněgin, Národní divadlo, Praha)
Nominace: Irina Burduja (role: Olga, Oněgin, Národní divadlo, Praha)
          Frederika Kvačáková (role: Frida 1, Frida, Severočeské divadlo, Ústí nad Labem)
Širší nominace: Helena Arenbergerová, Tereza Hloušková, Yui Kyotani, Nikola Márová, Kristýna Němečková, Rita Pires, Klaudia Radačovská

Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr – mužský výkon

Ondřej Vinklát (role: Josef K., Proces, Národní divadlo, Praha)
Nominace: Michal Heriban (sólová role Panoptikum, Lenka Vagnerová & Company Praha)
          Patrik Holeček (role: Oněgin, Oněgin, Národní divadlo, Praha)
Širší nominace: Rory Ferguson, Alexandr Kacapov, Viktor Konvalinka, Zdeněk Mládek, Koki Nishioka, Jakub Rašek, Matěj Šust

Balet – celoživotní mistrovství

Aneta Voleská

Muzikál, opereta nebo jiný hudebnědramatický žánr – ženský výkon

Erika Stárková (role: Dívka, Lazarus, režie: Marián Amsler, Městská divadla pražská – Divadlo Komedie, Praha)
Nominace: Michaela Štiková Gemrotová (role: Elisabeth, Elisabeth, režie: Lumír Olšovský, Divadlo Josefa Kajetána Tyla, Plzeň)
          Markéta Sedláčková (role: Donna Sheridanová, Mamma Mia!, režie: Petr Gazdík, Městské divadlo Brno)
Širší nominace: Soňa Hanzlíčková, Pavlína Hejcmanová, Kateřina Herčíková, Dita Hořínková, Dagmar Křížová, Eliška Ochmanová, Martina Vlčková

Muzikál, opereta nebo jiný hudebnědramatický žánr – mužský výkon

Pavel Režný (role: Smrt, Elisabeth, režie: Lumír Olšovský, Divadlo Josefa Kajetána Tyla, Plzeň)
Nominace: Tomáš Savka (role: Jamie Wellerstein, Pět let zpět, režie: Janka Ryšánek Schmiedtová, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
          Tomáš Šulaj (role: Billy Flynn, Chicago, režie: Linda Keprtová, Slovácké divadlo, Uherské Hradiště)
Širší nominace: Pavel Klimenda, Štěpán Komárek, Jan Kříž, Lukáš Ondruš, Přemysl Pálek, Ondřej Ruml, Roman Tomeš

Opereta, muzikál – celoživotní mistrovství

Hana Talpová
Cenu předal: Ladislav Županič

Opera – ženský výkon

Jana Šrejma Kačírková (role: Julietta, Tři fragmenty z Juliette, režie: David Radok, Národní divadlo Brno)
Nominace: Jana Sibera (role: Violetta, La traviata, režie: Jana Andělová Pletichová, Slezské divadlo, Opava)
                   Kristýna Vylíčilová (role: Míkal, Saul, režie: Tomáš Ondřej Pilař, Hudební festival Znojmo)
Širší nominace: Markéta Böhmová, Markéta Cukrová, Monika Jägerová, Václava Krejčí Housková, Martina Masaryková, Lenka Pavlovič, Marta Reichelová

Opera – mužský výkon

Lukáš Zeman (role: Hrabě Almaviva, Figarova svatba, režie: Jana Andělová Pletichová, Slezské divadlo, Opava)
Nominace: Pavel Klečka (role: Giorgio Germont, La traviata, režie: Jana Andělová Pletichová, Slezské divadlo, Opava)
                  Richard Samek (role: Princ, Rusalka, režie: Radovan Lipus, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Širší nominace: Jaroslav Březina, Václav Čížek, Jan Hnyk, Daniel Matoušek, Josef Moravec, Jaromír Nosek, František Zahradníček

Opera – celoživotní mistrovství

an Malík
Cenu předal: Ondřej Kepka

Loutkové divadlo

Ondřej Nosálek (role: Zátopek, Zá-to-pek, režie: Jan Jirků, Divadlo Minor, Praha)
Nominace: Petr Borovský (Jenovéfa, režie: Tomáš Dvořák, Divadlo Alfa, Plzeň)
                  Dora Bouzková (Nedopečený koláček, režie: Dora Bouzková a Bára Čechová, Loutky bez hranic, Praha)
                  Karel Růžička (role: Haryk, Fuj je to!, režie: Michaela Homolová, Divadlo loutek Ostrava)
                 Johana Schmidtmajerová (role: Dana Zátopková, Zá-to-pek, režie: Jan Jirků, Divadlo Minor, Praha)
Širší nominace: Vít Brukner, Milan Hajn, František Hnilička, Dominik Linka, Jazmína Piktorová

Alternativní divadlo

Jakub Gottwald (perfomerský výkon, Ur-fascism, režie: Jakub Gottwald, STK Theatre Concept, Plzeň)
Nominace: Jiří Kniha (Jenom matky vědí, o čem ten život je, režie: Barbara Herz, A studio Rubín, Praha)
                   Nela Husták Kornetová (perfomerský výkon, Tumor: karcinogenní romance, režie: Nela Husták Kornetová, A studio Rubín, Praha)
                   Michal Kraus (role: Werther, Utrpení mladého Werthera, režie: Jakub Čermák, Horácké divadlo, Jihlava)
                   Petr Vančura (perfomerský výkon, Putinovi agenti, režie: Petra Tejnorová, Jatka 78, Praha)
Širší nominace: Martin Dohnal, Radka Fidlerová, Zuzana Onufráková, Lucie Roznětínská, Vojta Švejda

Zvláštní cena Kolegia pro udělování Cen Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění

Jaroslav Vostrý – dramatik, divadelní teoretik, historik, režisér, dramaturg, publicista a kritik
Cenu předal: Ondřej Vetchý

Cena Thálie pro činoherce do 33 let

Josef Láska (Východočeské divadlo, Pardubice)
Cenu předala: Barbora Munzarová

Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi

Josef Špelda
Cenu předal: Ondřej Šrámek

Všem oceněným umělcům za redakci Musicalnetu gratulujeme a přejeme hlavně pevné zdraví, hodně dalších krásných rolí, hodně diváků v otevřených divadlech!

 

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2021 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.