Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Ceny Thálie za rok 2016 vyhlášeny!

Jan Cina a Taťjana Medvecká vnesli do předávání Cen Thálie čerstvý vítrNárodní divadlo se v sobotu 25. března 2017 stalo hostitelem předávání Cen Thálie za rok 2016. Výkony našich umělců byly oceněny již po čtyřiadvacáté. Divákům ve Zlaté kapličce představila Česká televize v přímém přenosu scénu v novém hávu. Dlouholetého moderátora Cen Thálie Antonína Procházku vystřídaly nové tváře – Taťjana Medvecká a talentovaný Jan Cina. Ceny byly uděleny tradičně ve čtyřech kategoriích, a protože nás zajímá především sekce Opereta a muzikál, pojďme se společně podívat, kdo si prestižní ocenění odnesl. Věnovat se budeme samozřejmě i všem ostatním kategoriím i oceněným umělcům za celoživotní dílo a přínos.

Cennou trofej za kategorii Opereta – muzikál si z rukou Jiřího Suchého převzala Lenka PavlovičV ženské muzikálové kategorii zvítězila Lenka Pavlovič, která Akademii přesvědčila svým ztvárněním role Hortensie v inscenaci Ples v opeře, uváděné v Národním divadle moravskoslezském Ostrava. Dalšími nominovanými, které Lenka Pavlovič zanechala za sebou, byly Hana Holišová v roli Elišky v muzikálu Noc na Karlštejně a Ivana Korolová, která ztvárnila Denisu de Flavigny v Mam’zelle Nitouche v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Pro muzikálový svět je významným oceněním za celoživotní mistrovství umělkyně Pavly Břínkové.

Hana Holišová v tomto ročníku Cen Thálie na trofej nedosáhlaDo širší nominace se svými výkony akreditovaly Alžbeta Bartošová – role Baarová v inscenaci Liduschka /Baarová/ (Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Michaela Horká – role Mrs. Wycherly / Clarisse McClellan v inscenaci Ray Bradbury’s ‘2116’ (Divadlo Semafor Praha), Vendula Příhodová – role Máří Magdaléna v inscenaci Jesus Christ Superstar (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava), Markéta Słowiková Glosová – role Sugar v inscenaci Sugar – Někdo to rád horké (Těšínské divadlo Český Těšín) a Jana Zenáhlíková – role Černá královna v inscenaci Alenka v kraji zázraků (Pixa-Pro v Divadle Hybernia Praha).

Josef Vojtek se zaslouženě radoval z ocenění za roli MefistaHerecká asociace ohodnotila především umělecké výkony na regionálních scénách, ale pražská divadla se také dočkala uznání. V mužské kategorii si Cenu Thálie odnesl charismatický Josef Vojtek, který ztvárnil dvojroli Mefista a Fausta v muzikálu Mefisto, uvedenou na scéně Divadla Hybernia. Josef Vojtek tak překonal Vojtěcha Dyka, který byl nominovaný za roli Celebranta v inscenaci Mše (Mass) a Romana Tomeše s nominací za roli Jidáše Iškariotského v muzikálu Jesus Christ Superstar, které má na repertoáru Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě.

Tomáš Vaněk, který se dostal do širší nominace, si večer užíval s kolegyní Monikou SommerovouUznání se dočkali širší nominací Tomáš Christian Brázda – role Horác Badman (Hogo Fogo) v inscenaci Limonádový Joe (Severočeské divadlo Ústí nad Labem), Jiří Mach – role Frederick Barrett v inscenaci Titanic (Městské divadlo Brno), Petr Mikeska – role Kabaretiér v inscenaci Kabaret (Městské divadlo Mladá Boleslav), Lumír Olšovský – role Célestin v inscenaci Mam’zelle Nitouche (Divadlo F. X. Šaldy Liberec) a Tomáš Vaněk – role Mr. Marionette / Albert Brock v inscenaci Ray Bradbury’s ‘2116’ (Divadlo Semafor Praha).

Cennou trofej si odnesl i Milan KňažkoV kategorii Činohra si trofej odnesli Hana Tomáš Briešťanská za roli Štěpky v Petrolejových lampách z Národního divadla Brno a Milan Kňažko za roli Jon v inscenaci Shylock, kterou má na repertoáru Divadlo Na Jezerce Praha. V kategorii Balet byli oceněni Yui Kyotani za roli Kitri v inscenaci Don Quijote, které můžete spatřit v Moravském divadle Olomouc, a Radim Vizváry za Sólo ve stejnojmenném projektu Sólo, které uvádí Mime Prague. Za Operu se mohli z úspěchu radovat Pavla Vykopalová za roli Káti v inscenaci Káťa Kabanová z Národního divadla Brno a Thomas Weinhappel za ztvárnění Hamleta ve stejnojmenné inscenaci, na kterou si můžete zajet do Národního divadla moravskoslezského Ostrava.

Pavla Břínková se z ocenění svého celoživotního snažení na prknech, co znamenají svět, upřímně radovala Pro úplnost uvádíme samozřejmě ocenění za celoživotní dílo, které si odnesli za Činohru Alena Vránová, za Loutkové divadlo Věra Říčařová a František Vítek, za Operu Marcela Machotková. Za celoživotní mistrovství v kategorii Balet byla oceněna Marcela Martiníková, jak jsme zmínili výše v kategorii Opereta a muzikál si trofej odnesla Pavla Břínková. Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen byla předána režisérovi, dramatikovi, herci, výtvarníkovi a zakladateli Studia Ypsilon Janu Schmidovi. Cenu prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby si odnesla Veronika Lazorčáková z Divadla v Dlouhé v Praze. Všem oceněným za Musicalnet.cz upřímně gratulujeme, přejeme mnoho zdraví a spoustu krásných rolí do dalších let.

 
Jan Maxián si slavnostní večer nemohl nechat ujít Během vstupů mezi předáváním jednotlivých cen si přišli na své jak diváci v hledišti... ...tak diváci u televizních obrazovek Nominovaní umělci se představili jako zdatný pěvecký sbor
Roman Tomeš na cennou trofej sice nedosáhl, ale večer si přesto se svou ženou Míšou velmi užíval V řadách diváků si večer vychutnával i Daniel Barták Hlediště bylo zaplněné do posledního místečka snad všemi osobnostmi, které v branži něco znamenají Lumír Olšovský s přítelem Pavlem si nenechají ujít ani jeden ročník Cen Thálie
Jan Schmidt se radoval z udělení zvláštní ceny Kolegia pro udělování cen Nominovaná Ivana Korolová si večer užívala s houslistkou Světlanou Pechouškovou Oceněného Josefa Vojtka na slavnostní večer doprovodila jeho žena Jovanka Bývalý šéf baletu Národního divadla a tanečník Vlastimil Harapes nemohl na předávání Cen Thálie chybět

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.