Světla ramp - pojem, který v každém z nás vyvolává příjemné zamrazení v zádech, vždyť každý z nás minimálně v období dětství seděl jistě nepočítaněkrát v kině a rozzářenýma očima sledoval stříbrné plátno. Kdo by tvrdil, že alespoň jedenkrát v životě nezatoužil prožít příběh některého filmového hrdiny, jistě by se dal nazvat lhářem. Film - fenomén, který vzdoruje času a přináší radost mnoha generacím diváků. Fenomén, který se stal ústředním motivem letošního jubilejního desátého ročníku cyklu Královen popu, který proběhl 10. října 2011.
Autoři cyklu zvolili letošní téma Světla ramp snad i z toho důvodu, že naše „česká továrna na sny“ ateliéry Barrandov slaví v tomto roce také jubileum, a sice 80 let od vzniku založení, a to už je úctyhodné jubileum. Koncert Královny popu si tak klade za cíl vzdát hold filmovému průmyslu pomocí melodií, které na stříbrném plátně v průběhu let zazněly - českých i světových.
Celým večerem nás provázela živá hudba v podání Bon Art Pops Orchestra pod dirigentskou taktovkou Františka Drse. Moderátorského mikrofonu se ujal s noblesou sobě vlastní Daniel Rous, jehož magický hlas je s filmovým průmyslem neodmyslitelně spjatý, a tak výběr tohoto herce na moderátorský post byl takzvaně trefou do černého. A kdo že se to představil pod titulem Královny popu? Letošní volba padla na Ilonu Csákovou, Leonu Machálkovou, Helenu Vondráčkovou, Jitku Zelenkovou a Báru Basikovou (poslední jmenovaná se však kvůli nemoci nemohla zúčastnit). Pak zde byla druhá skupina hostů, kteří nepřišli zpívat, zato byli velmi úzce spjati s filmovým průmyslem, a sice - Sabina Laurinová, Barbora Kodetová (ta vzpomínala na svého tatínka známého herce Jiřího Kodeta), Zdeněk Srstka, Vendula Auš Svobodová a hlavně čestný host večera nestárnoucí Ljuba Skořepová v elegantní červené róbě.
Nutno zmínit, že královny popu střídali či doprovázeli též zajímaví hosté, jmenovitě: Tereza Mátlová, Lucia Šoralová, Markéta Konvičková, Monika Bagárová, Sestry Havelkovy, Ondřej Ruml, David Deyl, Ben Cristovao, Pavel Vítek a Gabriela Demeterová. Největším zážitkem večera pro mne byla posledně jmenovaná talentovaná houslistka Gabriela Demeterová, která jako poctu zahraničnímu filmovému průmyslu přednesla skladbu nestora filmové hudby E. Morriconeho - „Cinema Paradiso“. Magický dojem z nádherného zvuku houslí umocňoval fakt, že se jednalo o housle vskutku výjimečné, zapůjčené z Národního muzea, na které svého času hrávala i houslová legenda Josef Suk. Ano, jednalo se o housle Princ Oranžský, které zněly opravdu nadpozemsky.
Skladby, které v tento večer zazněly - namátkou vybíráme následující:
Slunečnice - Ilona Csáková
Beat Me, Daddy - Sestry Havelkovy
Tak, abyste věděla - Ilona Csáková a Ondřej Ruml
Oliver Twist - Markéta Konvičková
Život je bílý dům - David Deyl
Saxana - Markéta Konvičková
Rozvíjej se poupátko - Tereza Mátlová
Slza z tváře padá - Leona Machálková
Já už to vím - Monika Bagárová a Ben Cristovao
Cinema Paradiso - Gabriela Demeterová
Světla ramp - Helena Vondráčková
Theme from Schindler´s list - Lucia Šoralová
Život proudí - Jitka Zelenková
Jdi za štěstím - Leona Machálková
Asi do věží - Pavel Vítek
Lásko má, já stůňu - Helena Vondráčková
Život je jen náhoda - finále všech účinkujících
Komentáře k článku