Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Olympic ve Fantastice

Olympic ve Fantastice
Ke čtyřicetinám si dali muzikál “Jak se lítá vzhůru”
Dalibor Gondík

Nový muzikál v divadle Ta Fantastika vznikal v rekordním termínu a doslova za pochodu. Už to, že k jeho premiéře vůbec došlo, bylo vítězstvím ducha nad hmotou. Protagonisté nového projektu byli hodně rozpačití, nejistí, pak čím dál víc sví a ve finále - jako obvykle strhující.

D. Gondík, A. Navrátil a A. Háma

Dovolím si tentokrát neobvyklou reportáž bezprostředně po skončení premiéry. Obvykle se snažíme podat nezaujatý obrázek představení, o kterém si svůj názor posléze vytvoří každý sám. V případě Olympic si však neodpustím být hodně osobní. Jednak je znám už hodně dlouho a s většinou z nich jsme mluvili hned po představení, jednak vedle mne seděl “našeptávač” - Áňa Štaidlová, která zažila deset let s Režisér Petr Novotný sleduje generální zkouškuOlympicem na vlastní kůži. (Sedm let žila s Ladislavem Kleinem)

Ačkoliv manažeři představení hned od počátku vyloučili jakoukoliv podobnost s muzikálem Brouků, které mapuje etapu Beatles, paralela tady je. Olympic letos slaví čtyřicet let své existence na české scéně. Protože mají to štěstí, že je dosud nekopíruje (pokud vím) žádná oficiální Olympic jak ho neznámerevivalová skupina, vytvořili jejich dvojníky z mládí Aleš Háma (alias Janda), Petr Vondráček, Jakub Wehrenberg a Dalibor Gondík. Nikdo se nesnažil předstírat podobnost s pravými protagonisty skupiny. Šlo spíš o podobnost duše a hlavně, což bylo podle režiséra Petra Novotného velmi příjemné, všichni mladí “Olympíci” opravdu na živo hrají a zpívají.

Ještě dva dny před premiérou si jindy milý režisér Petr Novotný rval vlasy a zcela vážně navrhoval: “Tak pojďte, necháme toho, to se nedá stihnout, začneme ještě jednou…” Ještě v den premiéry odehráli zpěváci dvě generálky za sebou a pět minut před Olympic jak ho známeskutečným začátkem se zatloukaly poslední hřebíčky. Jakkoliv už nikdo ve výsledek nedoufal, diváci viděli velmi příjemné představení “Jak se lítá vzhůru”. Děj je I soudružky uvidímepoměrně prostý – vypravuje o tom, že mladí Olympic před čtyřiceti lety začali hrát, že měli vášnivé fanynky a bouřlivý životní styl. Dále museli projít sítem socialistické kultury a vyrovnat se s porevolučními změnami a novým systémem manažeringu. Nejcitlivější místo popisuje ztrátu Miroslava Berky (představuje ho Petr Vondráček) a je jakýmsi pietním rozloučením s ním.

Olympic v muzikálu je stejně strhující jako na jevištiPikantérie celé výpovědi byly s napětím očekávány. Gró textu totiž popsal Petr Janda a sám dodal, že z pohledu jednotlivých muzikantů mohly vylíčené události vypadat jinak. Za čtyři desetiletí se v Olympicu vystřídalo sedmnáct muzikantů a mnozí z nich nechyběli v publiku. Dějově byl muzikál o to komplikovanější, že jeho literární verzi upravila spisovatelka Iva Hercíková. Petr Janda tedy předem scénář rozdal členům kapely, aby posoudili jeho hodnověrnost – s lehkými připomínkami, ale prošel.

Kromě děje je ale tím nejdůležitějším přehlídka písniček skupiny Olympic za čtyřicet let. A to je pro diváky velmi příjemné, takže ve finále už zpívají spolu sPetr Janda Petrem Jandou. Ten přiznal, že je sice naplánováno čtyřicet exklusivních představení k narozeninám skupiny, že ale není vyloučeno pokračování v případě úspěchu. Takže - komu melodie Olympiku lahodí, určitě si přijde na své.Slavnostní premiérová děkovačka

Po premiéře si společně přiťukli dnešní Olympic (Petr Janda, Milan Broum, Milan Peroutka, Jiří Valenta) s bývalými kolegy – Janem Pacákem, Pavlem Chrastinou, Pavlem Bobkem, Janem Hauserem, Ladislavem Chvalkovským, Miloslavem Růžkem a Ladislavem Kleinem. Všechno nejlepší do další čtyřicítky!

text Milena Pekárková
foto Martin J. Polák

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.