Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Johanka v novém - rozhovory

Autor hudby Ondřej Soukup a Johanka Bára BasikováU příležitosti představení nové koncepce muzikálu Johanka z Arku jsme krátce vyzpovídali Ondřeje Soukupa, Báru Basikovou a Lucii Šoralovou.

Rozhovor první - autor hudby Ondřej Soukup

Autor hudby Ondřej SoukupKdo přišel s prvním nápadem na muzikál Johanka z Arku?
S Gábinou Osvaldovou jsme dostali nabídku od Petra Kratochvíla z TaFantastiky, abychom napsali muzikál na tohle téma. A já si myslím, že mu to navrhl pan Hubač nebo Lucie Bílá. To já už si přesně nepamatuji.

Od první premiéry Johanky z Arku je to již více než 9 let. Můžete vyjmenovat úspěchy, kterých muzikál dosáhl?
Johanka se 3 roky hrála v TaFantastice. Měla zhruba 850 repríz a vidělo jí přes 400 tisíc diváků. Velký úspěch měla na 1. světovém muzikálovém festivalu v Cardiffu ve Walesu. Lucia Šoralová a Ladislav Spilka ve španělské JohanceTam také Lucii Šoralové nabídli, aby šla zpívat do Bídníků Eponinu a ona se na to velkopansky vykašlala, což jsem nepochopil, ale to je její věc. Poté Johanka byla na Slovensku, tam se odehrálo 20 nebo 30 představení, pak měla turné ve Španělsku. To bylo v roce 2006, kdy jí přebásnil Gabriel Sophena. Ve španělštině to zní fantasticky. Sjezdila celé Španělsko, měla tam více než 20 představení. A teď uvidíme Johanku v Kalichu. Jsem rád, že jsme se na tom dohodli s Michalem Kocourkem. Bude mít uplně novou scénu, která mně připadá skvělá. Je to uplně jiné pojetí, přišla do ní spousta nových lidí. Samozřejmě je tam část lidí, kteří hráli i v té první verzi, ale teď je to doplněné. A premiéra bude 14. září

Lucia Šoralová jako Johanka na španělské půděV TaFantastice byla velkou hvězdou Lucie Bílá. Dostala od realizačního týmu nabídku na učinkování v Kalichu?
Já jsem Lucii volal, ale ona říkala, že pro ní je to již uzavřená záležitost. Je pravda, že ona těch Johanek zpívala minimálně polovinu, takže já chápu, že přijde určitý moment, kdy už toho je člověk plný. A ona krom toho nemá čas. Má spousty práce, spousty koncertů a i své vlastní divadlo.

Můžeme se těšit na nějakou vaší noTvůrci muzikálu Gábina Osvaldová, Ondřej Soukup a Ľubomír Fritzvou tvorbu?
My budeme psát s Gábinou pro Kalich muzikál Robin Hood. Má mít od podzimu za rok premiéru. A teď jsme udělali ŠACHMAT. To sice není muzikál, ale je to velice zajimavé představení. Koná se i díky tomu, že to je obnovené Uno. ŠACHMAT to je představení, které vzniklo před 20 lety. Takže k 20 letému výročí jsme ho udělali znovu. Já jsem ho celé přeorchestroval, udělal jsem uplně nové aranžmá a na rozdíl od toho prvního, kdy všechno šlo z playbacku a k tomu se tančilo, tak teď tam bude 6 zpěváků, kteří budou zpívat živě. Bude to v divadle Hybernia. Oni jsou na takovém vyvýšeném podiu vzadu, pod nimi se tančí. To samé je NIKITA. V NIKITĚ zpívá Dan Hůlka a Leona Machálková, zpívají živě plus jsou zakomponováni do tanečních kreací skupiny Uno.

Rozhovor druhý - Johanka Bára Basiková

Rozhovor s Johankou Bárou BasikovouJak se těšíte na návrat do Johanky?
Těším se moc, protože to bylo nádherné představení a myslím si, že moje nejtěžší a nejoblíbenější role.

Bude se Johanka nějak měnit?
Ta hlavní kostra příběhu zůstane, ale budou tam samozřejmě změny vizuální, nová dekorace, kulisy, rekvizity. To prostředí je velice podobné, řekla bych snad i identické. Divadlo Kalich má velice podobné jeviště, jako divadlo TaFantastika, jsou to taková komorní divadla, takže to sem krásně bude pasovat, ale samozřejmě nějaké změny tam jsou, i režijní, ale to hlavní zůstaneJohanka Bára Basiková

Nemáte strach, že by pro Vás mohly vzniknout nějaké problémy kvůli Vašemu malému synovi?
Tohle je jediná práce, kterou jsem vzala, a právě proto, že už jsem tuhletu roli kdysi hrála, tak jsem na tu nabídku kývla. Právě proto, že už to je něco co znám a že si to už jenom zopakuji. Nebude to tak náročné, jako zkoušet nový projekt, protože když se zkouší nový muzikál, tak to obnáší 3 až 4 měsíce velmi intenzivní práce a to bych určitě nevzala. Takže tohle jsem vzala hlavně z těch důvodů, že mi to nezabere tolik času, protože nechci pracovat moc.

Rozhovor třetí - další Johanka Lucia Šoralová

Johanka z Arku Lucia ŠoralováJak se těšíte na Váš návrat do Johanky?
Těším se velmi. Jeden důvod je ten, že je to jedno z nejhezčích muzikálových představení, jaké tady vzniklo, ne-li nejhezčí. Role Johanky dává strašně veliký prostor a pro herečku to je úžasná příležitost, když se po letech vrátí do takovéhle velké role, zjistit, kam se posunula i lidsky, nejenom pěvecky a herecky.Takže je to zajímavé.

Budete se muset znova učit texty, nebo je máte stále ještě v paměti?
Většinou to zůstane a naskočí to. Už v těch kulisách to začně naskakovat, Společná píseň Johanky (Lucia Šoralová) a Raimonda (Ondřej Ruml)ale mně stačí si jednou pustit nahrávku a mělo by to jít samo.

Bude mít Johanka v Kalichu nějaké změny oproti TaFantastice?
Jednou velikou změnou bude živá kapela a nebo půl na půl živá a nahraná, to jsme měli i ve Španělsku, což je nádherné. Další změna budou kostýmy, které jsem ale ještě neviděla. Viděla jsem návrhy scény a jsou to také krásná vylepšení. Je to trošku jinak a myslím si, že změny jsou k lepšímu.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.