Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Krysař se vrací do Prahy – aneb zpráva z jedné zkoušky

Landův Krysař se vrací do KalichaKrysař se vrací do Prahy – aneb zpráva z jedné zkoušky
Josef Vojtek uvízl v Kalichu navždy, Laufer byl znovuzrozený

Po úspěchu v zahraničí se muzikál Krysař bude od března hrát zase v pražském divadle Kalich. Ne jen oprášený, ale zbrusu nový – s jinou choreografií, kostýmy a obsazením.

Vcelku malé muzikálové divadlo má už svou poměrně stálou hereckou základnu a ve zkušebně malé jako pokojíček to na vás dýchá dobrou pohodou, radostí z díla a nadšením z toho, co tu vzniká pod přísným dohledem režisérky Mirjam Landové. Do premiéry zbývá ještě šest týdnů, ale zkouší se denně. Děj a melodie nás po chvíli vtáhly do sebe. Ještě silnější však byla příjemná atmosféra něčeho, čemu by někdo říkal práce, tady je to ale seberealizace.

Krysař Josef VojtekStarostovy starosti

Jednou z výrazných postav, která prochází celým dějem, je Josef Laufer ztělesňující starostu. Ten začal zkoušet až na poslední chvíli, protože se teprve o vánocích podrobil těžké operaci krku. “Dávali mi do krku různé dráty a stoupačky,” vysvětluje Josef Laufer odborně “a při tom se trošku pohnulo s hlasivkami, takže svůj hlas teprve hledám. Byl jsem z toho hodně špatný psychicky – co když už nebudu moci zpívat? Co když se mi hlas už nevrátí?” Naštěstí vrátil, zatím jen v nižší poloze a Josef Laufer se okamžitě vrhl do práce na Krysaři. “Na písně jako je New York, New York nebo Sex Bomb můžu zatím zapomenout, ale od příštího týdne už jedu naplno v Hamletovi.” Zatímco lékaři nabádají k opatrnosti a pomalému cvičení, Josef Laufer už se nemůže dočkat dalších písní. “Po třech měsících můžu konečně zase něco dělat! Bylo to náročné i finančně – čtvrt roku bez práce, ale hlavně teď cítím radost, že to zase jde a těším se na další práci.”Hostinský

Krysař je sympaťák

Na téhle postavě je nejvýraznější její tajemnost, chlad a strohost krutých očí – to je od usměvavého pohodáře Josefa Vojtka (v alternaci s Petrem Kolářem) opravdový herecký výkon. Krysaře zkouší od listopadu a mezi tím účinkuje v Hamletovi: “Upsal jsem se tomuhle divadlu, asi na věky. Je mi tu prostě fajn, těším se sem.” Po Krysaři se chystá další muzikál Galileo. Budete zpívat i tam? “Ano, Janek (Ledecký) něco takového píše, ale nic bližšího o tom nevím.” Jaké rituály dodržujete před premiérou? “Já na pověry nevěřím. Je to na člověku – když to zkazím já, nemůže za to žádná černá kočka. I když se jedná o zkoušku, jede se naplnoTady se praktikují takové ty “zlom vazy” a to je hezké, něco jako dáreček.” Míváte trému? “Strašnou, před každým vystoupením na veřejnosti. Ta ze mě ale spadne s prvním krokem na jeviště. Pak jsem někde jinde, někým jiným.”

Tesařík si ještě nevěří

Jinak hodně sebevědomý Vladimír Tesařík, který se osvědčil jako hudební skladatel, zpěvák a dokonce i léčitel, má velkou trému ze svého hereckého výkonu: “Musím hodně, hodně trénovat. Na jevišti při koncertech vždycky kamery víc zabírají bráchu (Richarda), protože má normální výraz – já se přiblble usmívám. Teď se snažím před zrcadlem trénovat správný výraz (hraje pana X – opilce a hrubce), abych dosáhl trošku slušného hereckého projevu – snad se to povede. Co myslíte, vypadá to přesvědčivě?” Skoro mi vypadla tužka z ruky – byl opravdu přesvědčivý.

Vodouch tentokrát bez vařečky

Zcela nečekaně jsme v malé zkušebně potkali Ivana Vodochodského, kterého jsme si zvykli vídat na obrazovce v pořadu Mňam. Tady exceluje vedle Josefa Laufera jako jeho sluha a jde mu to náramně. Všichni se ohromně bavili, když nacvičovali, jak mrtvého sluhu – Vodochodského naložit do dřevěného kolečka. O tom ale až příště…Paní režisérka Mirjam Landa


Mirjam Landová v oblacích

Přísná a příjemná režisérka představení Mirjam Landová tráví ve zkušebně celé dny, přesto je ale těžké vyfotit ji, protože nikdy ani na chviličku nepřestává kouřit. Z oblaku dýmu kolem režisérského křesla s úsměvem a klidným hlasem opravuje, řídí, směje se a rozdává pokuty. Jediné vynechané nebo pozměněné slovo – padesátka do společné pokladny, neznalost textu sto padesát, chyba v tanci třicet. Dnes už musí všichni všechno umět a sedí podél stěn i ve dnech, kdy zkouší jejich alternace. Pokuty jdou do společného fondu, ze kterého se bude financovat oslava premiéry – ta tedy bude!

Osud Tomáš TraplKonečně spolu!

Ivan Vodochodský, který tentokrát zkoušel roli vraha, se radoval. Jeho partnerem – druhým vrahem je Mojmír Maděrič, takže společně vytvořili dokonalý komický výstup. “Jsem rád, že jsme konečně s Mojdou společně na jevišti. Třeba si lidi všimnou, že jsme si jenom typově podobní, že jsme oba uváděli Prima vařečku, ale přestanou mi říkat pane Maděrič a naopak.”

Mojmír Maděrič ještě dolaďoval taneční scénu, které pracovně říkají “labutí jezero” a byl to neuvěřitelně sympatický vrah. “Zatím je tady bezvadná parta, tak doufejme, že to vydrží” popřál muzikálu Ivan Vodochodský.

Hospodský zo zahraničia

Snad nejroztancovanější a nejrozhopsanější postavou Krysaře je Hostinský. Tentokrát si vyzkoušel Henrik Šiška, jaké to je, když se dvě hodiny nezastaví. Zkoušel ale s nadšením a rád, vždyť za tímhle muzikálem přijel až ze Slovenska. Jeho výkony hraničily s Josef Vojtek a L. W. Frenk ve víru zkoušeníakrobacií a bez zajímavosti by nebylo ani spočítat, kolikrát během představení přestavuje rekvizity – stůl a židle na scéně. Po některých svých brilantních kreacích už dýchal jen přerývavě, výraz nadšení mu ale – jak vidíte, z tváře nezmizel.

Kousne ho, nebo ne?

Ubohý, nenáviděný starosta, Josef Laufer, si to pěkně schytal od ženy z lidu, rybářky Petry Janů. Sám se teprve nedávno zotavil za své nemoci a teď tohle! Přesto, že Petra Janů dala do své postavy veškerou vervu, Josef Laufer naopak rozkvétal a hrál čím dál lépe nadšený tím, že se zase může naplno věnovat své práci.

připravila Milena Pekárková
foto Martin J. Polák

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.