Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

První veřejné představení muzikálu Donaha! v Praze

Žihadla na svém jediném veřejném vystoupeníTéměř přesně pět let od světové premiéry na Broadwayi se i Praha dočkala vlastního uvedení výborného muzikálu libretisty Terrence McNallyho a hudebního skladatele a textaře Davida Yazbeka The Full Monty - v češtině známého pod názvem Donaha! Tento muzikál již v ČR mohli vidět diváci v Liberci, Uherském Hradišti či v Pardubicích. Slavnostní premiéra pražské verze je naplánována na 9. prosince tohoto roku v Divadle na Vinohradech a v současné době je možné vidět některé z předpremiérových představení.

Harold (P. Rimský) a jeho žena Vicky (L. Juřičková) přišli o všechno kromě své láskyJe milým překvapením, že ačkoli do premiéry zbývá takřka 14 dní, inscenace je dokonale připravena a diváka by asi jen těžko napadlo, že herci nemají představení zažité z mnoha repríz. Všichni působí na scéně velmi jistě a podávají přesvědčivé výkony.

Režie a zároveň choreografie se ujal Radek Balaš, Režisér Radek Balaš na zkouškáchkterý muzikálovému publiku dokázal své kvality už ve velmi úspěšném představení Divadla Bez zábradlí Cikáni jdou do nebe nebo country muzikálu Benzín a mejkap. Nutno říci, že i v případě Donaha dokázal vytvořit kompaktní představení, které diváky jistě potěší (a z reakcí publika na prvním veřejném představení by se dalo soudit, že přímo nadchne). České libreto a písňové texty jsou z pera Pavla Dominika.

Děj muzikálu je zasazen do současnosti a vychází ze stejnojmenné filmové předlohy z roku 1997. Odborový předák Reg (O. Vlach) nabízí podporu Jerrymu (F. Blažek) a ostatním nezaměstnaným ocelářůmOdkazem na filmový původ Donaha! mohou být i pro divadlo velmi netypické titulky, které jsou divákům promítány na úvod představení, takže i ti, kteří nečetli program, získají informace o obsazení i tvůrcích muzikálu.

Hlavním hrdinou Donaha! je Jerry Lukowski (Filip Blažek), rozvedený otec dvanáctiletého Nathana (Josef Láska alt. Jan Battěk), který stejně jako mnozí další ztratil práci. Jerryho nejlepším kamarádem je Dave Bukatinsky (Michal Novotný). Jerry (F. Blažek) a Dave (M. Novotný) se dostali do klubu, kde probíhá pánský stiptýz, a musí si vyslechnout své hodnocení od svých manželek a jejich kamarádekI on ztratil práci a jeho vztah s manželkou Georgií (Barbora Munzarová alt. Jana Marková) je na bodu mrazu.

V téže době ve městě probíhá striptýzová show pro dámy, jíž se jako divačka účastní Jerryho bývalá manželka Pam (Zlata Adamovská) a Georgia ji dokonce pořádá. Jerry a Dave ze zvědavosti vlezou přes záchodové okénko do klubu, kde musí vyslechnout rozhovor svých manželek o nich samých. A není to nic lichotivého. Když ženy odejdou, potkají se i se striptérem Buddym (Keno) Walshem (Martin Davídek). V Jerryho hlavě se začíná rodit plán, jak vydělat spoustu peněz: stane se striptérem.

Dave (M. Novotný) zachraňuje Malcolma (P. Batěk) od sebevraždyJerry s Davem se snaží vylepšit svůj vzhled a kondici cvičením, ale jde to obtížně. Hlavně Dave má k ideálním proporcím na hony daleko. Jeho představitel Michal Novotný vytvořil v této scéně dokonalou iluzi zoufalého muže, který netouží po ničem jiném, než s běháním praštit a jít si raději zakouřit.

Při běhání narazí Jerry s Davem na Malcolma McGregora, svého bývalého kolegu, který žije jen se svou starou matkou (Věra Bublíková) a právě se v zoufalství pokouší o sebevraždu. Oba kamarádi ho zachrání (ač to chvílemi vypadá, že mu pomohou spíše do hrobu) a stávají se tak jeho jedinými přáteli. Harold (P. Rimský) tají před svou ženou Vicky (L. Juřičková), že také přišel o práci. Učí ale Žihadla tančitTato scéna je plná černého humoru, ale vyznívá velmi mile a opravdu vtipně.

Jerry a spol potřebují najít někoho, kdo by jim pomohl s choreografií pro plánované vystoupení. Proto navštíví taneční, kde se potkávají se svým bývalým šéfem Haroldem Nicholsem (Pavel Rímský) a jeho ženou Vicki (Simona Postlerová alt. Lucie Juřičková). Harold se uvolí k vytvoření choreografie pro jejich vystoupení - chce vytvořit šestičlennou sestavu.

Marty (J. Satoranský) se chce také stát striptérem…Nathan vylepí po městě plakáty lákající na konkurz do striptýzové skupiny, při kterém pánům pomáhá showbusinessem i životem protřelá Jeannette Burmeisterová (Jana Hlaváčová alt. Jiřina Jirásková). Tato dáma je také zdrojem mnohého humoru, ale na druhou stranu dodává pánům potřebný kus odvahy a povzbuzení.

Na konkurzu se objevuje několik velmi zoufalých mužů, kteří nemají pro tuto práci absolutně žádné předpoklady, ale životní situace je dohnala k tomu, aby se o úspěch v konkurzu alespoň pokusili. … ale nakonec místo získá Ethan (D. Bambas), který „má co ukázat“Reg Willoughby v podání Oldřicha Vlacha a Marty ztělesněný Jaroslavem Satoranským jsou figury na jednu stranu značně komické, neboť jejich pokusům o striptýzová čísla se prakticky nelze nesmát, na druhou stranu však diváky až zamrazí, když si uvědomí, k čemu člověka může dohnat finanční krize.

Nakonec jsou vybráni dva pánové. Prvním je Ethan Girard (Daniel Bambas), který sice neumí zpívat ani tančit (dodávám, že na rozdíl od svého představitele), ale má přece jen "něco", čím hodlá zaujmout. … a Bejk, který celou náladu „rozsvítí“V dalším průběhu představení se vyznačuje zejména úpornou snahou o napodobení akrobatického kousku z filmu Zpívání v dešti, které končí zpravidla tristně. Mně osobně připadal Daniel Bambas v této roli asi jako třetí nejvýraznější osoba mezi 6 striptéry.

Druhým vítězem konkurzu je Noah T. Simons přezdívaný Bejk (Ladislav Frej), který se blýskne perfektním breakdanceovým číslem. Právě scéna s breakdance sklidila na prvním představení obrovský úspěch. Ve chvíli, kdy Ladislav Frej coby Bejk má předvést tanec v masce, nastoupí za něj na scénu skutečný tanečník (v tomto případě jím byl Petr Weiser alternovaný Karlem Štědrým) a diváci si tak opravdu užijí profesionální výkon. Pánové trénují svlékání, ale bojí se kritického hodnocení přítomných ženSestava nové striptýzové skupiny Žihadla je přijetím těchto dvou adeptů kompletní.

Noví striptéři zkouší v Haroldově bytě, ale mají problém i svléci se jeden před druhým. Právě v takovýchto scénách je Donaha! skvělou ukázkou zvládnuté tragikomiky. Samozřejmě se lze smát tomu, jaké "sexy" kreace jednotliví pánové na scéně předvádějí, ale v podstatě jde pořád více o pocitovou stránku jejich počínání a pro pochopení celého díla je nezbytné se alespoň částečně vcítit do zoufalé situace, ve které se všichni zúčastnění nacházejí.Malcolmovi zemřela maminka, sbližuje se s Ethanem

Žihadla si musí vyzkoušet své vystoupení před diváky, ovšem když se začnou svlékat, přijde na ně policie. Malcolm s Ethanem uniknou a rozesmátí přiběhnou k Malcolmovi domů, kde se nečekaně sbližují. Bohužel však zjišťují, že Malcolmova matka zemřela. Na jejím pohřbu potom zopakují své držení za ruce před překvapenými kamarády. Tyto společné scény Danielu Bambasovi a Pavlu Baťkovi šly opravdu perfektně.

Žihadla jsou fakt žihadla…Ženy, které viděly plakáty na vystoupení Žihadel, se jim vysmívají. Jerry to těžce nese - obává se totiž neúspěchu připravované show, a proto slíbí potencionálním divačkám, že budou lepší než profesionální striptéři a půjdou opravdu donaha. Tím vyděsí zbytek skupiny, ale lístky jdou rázem na dračku a o show je obrovský zájem (nejen ze stran žen)..

Nastává čas prvního veřejného vystoupení Žihadel, na které se přijely podívat davy lidí včetně Pam, Vicki a Georgie. … a jejich vystoupení pobavíJerry sice váhá a nakonec se nechce show zúčastnit, ale po rozhovoru se synem, kde se dovídá, že je "skoro perfektní" táta, ale neměl by být srab, sebere veškerou svou zodpovědnost a v průběhu vystoupení se přidává ke zbytku skupiny. A jak vystoupení dopadne? Na to se můžete jít podívat do Divadla na Vinohradech.

Osobně jsem byla velmi zvědavá, do jaké míry se tvůrcům vyplatí strategie obsazení hlavních rolí zejména stálými členy souboru Divadla na Vinohradech. PPam (Z. Adamovská) a její bývalý manžel Jerry (F. Blažek) se snaží spolu vycházetřece jen tato scéna je převážně činoherní. Je pravda, že v rámci představení herecká složka nad pěveckou vyniká a v případě, že by se mělo v reprízách něco ladit, byl by to zpěv, ale nejde o dramatické problémy, na víceméně herecké zpívání se dá lehce zvyknout.

Hlavní roli Jerryho Lukowského dostal nový člen Divadla na Vinohradech Filip Blažek, který má ovšem s muzikálem větší zkušenosti než většina souboru (hrál např. v muzikálech Tajemství a Galileo). Syn Nathan (J. Battěk) půjčuje svému otci Jerrymu (F. Blažek) potřebné penízeI u něj bych řekla, že vyniká herectví nad zpěvem, ale jen díky tomu, že jeho herecké podání je opravdu kouzelné. Svou roli pojal lidsky a přesvědčivě a dokázal, že charakterní role pro něj nejsou problémem. K pro mě nejsilnějším momentům patří společné scény s jeho muzikálovým synem Nathanem přestavovaným Josefem Láskou (alt. Jan Battěk). Tento chlapec předvedl na dítě obrovský výkon. Dokázal Nathana podat na jednu stranu skutečně dojemně, na druhou stranu nikoli přehnaně sladce.

Dave (M. Novotný) a jeho žena Georgie (B. Munzarová) již dlouho hledají  svou společnou cestuZlata Adamovská v roli Nathanovy matky je standardně velmi dobrá, zde ovšem nemá příliš prostoru pro vyniknutí. Jerryho nejlepšího kamaráda Davea ztvárnil Michal Novotný a řekla bych, že v tomto případě šlo o výbornou volbu představitele. Nejen, že se skvěle hodí typově, ale má i talent pro tragikomično, které Daveovi, trápícímu se ne zrovna ideálními mírami, skvěle sedí. Navíc má velmi příjemný hlas - skoro bych řekla, že ve zpívaných pasážích nejpříjemnější z celého souboru. Představitelé zbylých 4 "striptérů" Pavel Rímský (Harold Nichols), Pavel Batěk (Malcolm McGregor), Daniel Bambas (Ethan Girard) Světačka Jeanette (J. Jirásková) a pochybující Bejk (L. Frej)a Ladislav Frej (Noah T. Simons) této dvojici velmi zdatně sekundují, vytvářejí dohromady kompaktní dobře sladěný celek.

Za zmínku určitě stojí i výkon Jany Hlaváčové v roli Jeanette Burmeistrové (alt. Jiřina Jirásková). Tato dáma jednoduše má velký komediální talent, který v Donaha! vynikne. I Bára Munzarová jako Georgie, Simona Postlerová jako Vicki, a Oldřich Vlach s Jaroslavem Satoranským v roli odmítnutých adeptů striptérství diváky jistě neurazí, ale naopak velmi pobaví.

Jerry, Pam a její nový manžel Teddy (J. Plachý) jsou stále ve sporuSlabou stránkou mnoha českých adaptací světových děl jsou výrazně nevyrovnané výkony sólistů. Donaha! je v tomto směru čestnou výjimkou a Radku Balašovi se tak po Cikáni jdou do nebe podařilo vytvořit další představení, kde občas někdo vyčnívá pozitivně, ale nikdo naopak nekazí práci zbytku souboru (alespoň z alternací, které jsem měla možnost vidět).

Vzhledem k tomu, že jsem si z Donaha! odnesla skvělý zážitek a celé představení mě velmi bavilo, Harold ukazuje Žihadlům, jakou choreografii jim připravilje obtížné na něm hledat slabá místa. Ale jedno takové z mého pohledu slabší místo přece jen zmíním. Muzikál Donaha! působí výborně jako celek na jevišti, kdy má člověk možnost bezprostředně sledovat děj a prožívat problémy s hlavními hrdiny. Jednotlivé skladby do představení skvěle zapadají. Ale třeba mě osobně by asi nic nenutilo pustit si jakoukoli skladbu jednotlivě např. z CD. Ačkoli melodie jsou hezké, Pam a její kamarádky na pánských záchodechnejsou na první poslech příliš zapamatovatelné (snad až na závěrečnou píseň, při níž pánové předvedou své striptýzové vystoupení).

Navíc, jak jsem uvedla, zpěv není hlavní předností většiny účinkujících. Na straně druhé je možná pro divadlo důležitější, pokud divák odejde s pocitem, že by se na představení jednou rád vrátil. A to pro mě muzikál Donaha! rozhodně splňuje. Pokud se chcete zasmát, ale možná si i místy poplakat, a zároveň vidět příběh, který působí ve své podstatě věrohodně, ač je místy v zájmu rozvinutí komediální složky dotažený do absurdna, určitě se zajděte podívat do Divadla na Vinohradech.

Fotografie Michal Škvor, text Alena K.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.